Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2013 » Грещук І. Іпотечне кредитування в Україні: проблеми та перспективи
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1888
  • Автор: kocyurba1986
  • Дата: 28-10-2013, 12:51
 (голосов: 0)
28-10-2013, 12:51

Грещук І. Іпотечне кредитування в Україні: проблеми та перспективи

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2013

Грещук Ірина
ЕКФ-52С
ЛНУ імені Івана Франка

Іпотечне кредитування в Україні: проблеми та перспективи

У світовій практиці іпотечне кредитування є дієвим інструментом розвитку житлового сектора. Важливою особливістю іпотечного кредитування є наявність застави у вигляді нерухомого майна (предмета кредитування), що зменшує ризики кредитора та стимулює позичальника своєчасно погасити боргове зобов’язання.
Необхідність іпотечного кредитування досліджували такі вчені як: В. Валентинов, О. Євтух, М. Дем’яненко, Т. Ковальчук, В. Кравченко, С. Юргелевич, С. Юрій та інші [1]. Проте іпотечний ринок постійно розширюється, а тому виникає необхідність подальшого дослідження можливих перспектив розвитку іпотеки в Україні.
Розвиток іпотечного ринку є важливим напрямом економічного зростання, оскільки він не лише забезпечує ефективне використання вільних фінансових ресурсів, а і сприяє соціальній стабільності в країні. Іпотечний кредит – це особлива форма кредиту, що надається на довгостроковій основі під заставу нерухомого майна [3].
Головною проблемою іпотечного ринку України є відсутність достатньої кількості інвесторів та фінансових ресурсів, що могли б забезпечити стабільне функціонування даного сектора економіки. В Україні обсяг іпотечного кредитування коливається в межах 8-10% ВВП, тоді як в розвинутих країнах цей показник становить 40-75% ВВП [1]. До 2008р. іпотечний ринок розвивався досить швидкими темпами, однак через світову економічну кризу він зазнав значних потрясінь, зокрема:
• згорнуто усі іпотечні програми;
• зміна валютного курсу та цін на нерухомість – призвело до того, що вартість застави не могла покрити суми отриманої позики;
• інвестори почали вилучати свої фінансові кошти, що призвело до нестачі фінансових ресурсів [2].
Проте, іпотечний ринок потрохи починає відновлюватись. Так, станом на 1 липня 2013 року загальний розмір іпотечного портфелю банків в Україні становить 67,1 млрд. грн.. Однак, для стабільного відновлення іпотечного ринку необхідні фінансові вливання, а бажаючих вкладати свої кошти не так-то і багато. Вітчизняні банки готові надавати кредити під житло у розмірі 25-30%, а сума першого внеску має становити не менше 20-25% вартості житла [3]. Такі цифри є непідсильними для більшості клієнтів, тому іпотечний ринок залишається на попередньому рівні.
Поступовим зрушенням у цьому питанні є перегляд законодавчої бази та її удосконалення. Так, у 2012 році було прийнято закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння іпотечному кредитуванню», постанова Кабміну «Про затвердження Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов». Подальшим напрямом реформування має стати вторинний ринок іпотечних цінних паперів, що потребує створення єдиної централізованої і доступної для усіх громадян систему реєстрації прав власності на нерухоме майно, організувати біржовий ринок іпотечних цінних паперів.
Висновки: Іпотечний ринок України потребує подальшого реформування. Необхідно створити умови за яких банки, інвестори будуть зацікавлені в розвитку іпотечного ринку, а іпотечні позики будуть посильними для громадян. Іпотечне кредитування у перспективі може стати надійним засобом залучення внутрішніх інвестицій та невід'ємним елементом ринкової економіки, що формується в Україні, і сприяти економічному і соціальному розвиткові нашої держави.
Список використаної літератури:
1. Жук О.В. Стан і перспективи розвитку іпотечного кредитування в Україні// Економічний простір. – 2012. –№23/1. – С. 308 – 315.
2.М’якишевська О.М. Вплив світової фінансової кризи на ринок іпотеки України //Економічний простір. – 2010. – №23/1. – С. 120 – 122.
3. Омельчук В.О. Роль іпотеки на вітчизняному ринку доступного житла // Формування ринкових відносин в Україні. – 2013. – №9. – С. 17 – 22.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
^