Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Курташ М.М. Ринок золота України та перспективи його розвитку
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1790
  • Автор: Mariana
  • Дата: 30-10-2013, 23:00
 (голосов: 0)
30-10-2013, 23:00

Курташ М.М. Ринок золота України та перспективи його розвитку

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

Курташ М. М. 2013
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-41с
Ринок золота України та перспективи його розвитку


Економічна нестабільність, яка спостерігалася протягом останніх років, інфляційні процеси зумовили з боку інвесторів пошук способів зменшення своїх втрат та збільшення доходів. Одним із найпоширеніших способів стали інвестиції в золото, що сприяло підвищенню попиту на нього в усьому світі.
В умовах схильності гривні до інфляції, безсистемного коливання курсів долара та євро, ризиковості інвестування коштів у нерухомість чи землю, єдиним надійним матеріальним носієм вартості залишаються дорогоцінні метали. Серед ринків інвестиційних інструментів ринок золота посідає особливе місце, оскільки цей метал з давніх-давен виконував захисну функцію капіталу від знецінення. Золото вважається беззаперечно надійним інструментом збереження коштів від інфляції на тлі зростання цін на товари та зниження вартості валют. Недарма центральні банки всіх розвинених країн зберігають значну частку своїх резервів у вигляді золота. Жодна іноземна валюта не зможе зрівнятися в надійності з золотом. Тому в періоди криз, як свідчить історія, попит на золото збільшується, а оскільки збільшується попит – зростає і його ціна.
Сьогодні в Україні розвивати ринок золота необхідно для того, щоб забезпечити потреби інвесторів, запаси тезаврацій яких відігріватимуть роль реальних заощаджень і, таким чином, сприятимуть стабілізації грошової системи. Об’єктом тезаврації можуть стати насамперед міні-зливки (від 1 до 100 грамів) та монети з монетарних металів.
Золото є одним з активів, за допомогою якого можна здійснювати довгострокові інвестиції й зберігати прибутковість інвестиційного портфеля. Важливою перевагою золота як фінансового інструменту є те, що його можна перевести в готівку в будь-який момент. У країнах ЄС прийнято тримати до 10% заощаджень у золоті. Золото сприяє збереженню вартості інвестиційного портфеля, оскільки, на відміну від акцій, його вартість зростає в часи політичних та економічних катаклізмів.
Внутрішній ринок золота України знаходиться в процесі формування його інституціональних основ і організаційної структури. Інституціональною основою українського ринку золота є формування нормативноправової бази, що регулює відносини в області геологорозвідницьких робіт, видобутку, виробництва, використання і обертання золота; створення й удосконалювання механізму взаємодії суб'єктів і визначення їхніх функцій. Організаційна структура українського ринку золота представлена сукупністю взаємозалежних установ, що беруть участь у торговельних операціях дорогоцінними металами.
Враховуючи географічне розташування, Київ може розраховувати на те, щоб стати регіональним центром торгівлі золотом для країн Південно-Східної Європи (Україна, Молдова, Болгарія, Румунія, Греція, країни колишньої Югославії, Албанія, Словаччина, Чехія, Угорщина) та Близького Сходу. Цьому може сприяти проміжне розташування Києва між Гонконгом та Цюріхом і Лондоном, а також відсутність достатньо розвинутого ринку дорогоцінних металів у країнах Чорноморської економічної інтеграції.
Отже, аналіз цінової динаміки золота за останні 40 років свідчить про те, що золото протягом останніх років відіграє роль найуспішнішого інструменту для інвестицій. Проте така його характеристика пов'язана на сучасному етапі не стільки з надійністю золота, стільки з прив'язаністю до макроекономічних коливань в світовій економіці. Переставши виконувати функцію міри вартості, інвестиції в золото придбали спекулятивний забарвлення, а вартість золота виражена в валютах, які самі схильні до інфляції.
Ціна на золото сьогодні залежить від політики США щодо їх державного боргу та заходів Європейського Союзу стосовно вирішення боргових проблем країн єврозони, а спрогнозувати дії центральних банків як головних гравців на ринку золота практично неможливо у зв'язку із політичним підґрунтям їх інвестиційних рішень. Проте ігнорувати золото як важливий ліквідний актив не варто, тому що невизнання ролі та місця золота у світовій фінансовій системі сьогодні тотожне нерозумінню сенсу та змісту сучасних економічних процесів, оскільки це базовий елемент оцінки економічної ситуації в світовій економіці.

Список використаних джерел:
1.Савчук Н. Ринок золота: Сучасний стан та перспективи розвитку / Н. Савчук // Ринок цінних паперів України. – 2009. – №1-2. – С. 19-24.
2. Михальський В. В. Роздрібні інвестиції в золото / В. В. Михальський // Фінанси України. – 2011. – № 7. – С. 85-92.
3.Варфоломєєв С. Ринок інвестицій в золото для українських інвесторів: Аналітичний огляд. – К., 2003. – 41 с.
4.Святненко А. Золоті інвестиції. Коштовні метали торік стали третім за дохідністю фінансовим інструментом для українців // Дзеркало тижня. - 2007. - № 7 (636). - С.7-13.
5.Вернер Н. Шлях золота // Український діловий тижневик "Контракти". - 2007. - № 20. - С. 6-15.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^