Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2013 » Прокіпчук М.М. Проблеми та перспективи іпотечного ринку як складової фінансового ринку
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1004
  • Автор: odeli
  • Дата: 30-10-2013, 23:18
 (голосов: 0)
30-10-2013, 23:18

Прокіпчук М.М. Проблеми та перспективи іпотечного ринку як складової фінансового ринку

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2013

У переліку економічних понять, без практичного впровадження яких було б абсолютно неможливе повноцінне формування вітчизняної ринкової інфраструктури, особливе місце займають «іпотека» та «іпотечне кредитування». Особливе тому, що іпотека є не тільки складовою фінансового ринку, формуючи, зокрема, підстави для довгострокового кредитування, а отже, й довгострокової вартості грошей в країні, але й сприяє вирішенню цілого ряду соціально важливих завдань.

Іпотечний кредит є ефективним засобом трансформації капіталу, прив’язаного до нерухомості, в операційний.
Виникає потреба удосконалення теоретичних і практичних основ функціонування ринку іпотечного кредитування як складової ринку фінансових послуг.
За час функціонування іпотечного ринку сформувалася розгалужена система фінансових інструментів. Ринок іпотечного кредитування використовує як безпосередньо фінансові, так і додаткові інструменти. Основна їх частина є інструментами залучення коштів на фінансування та рефінансування іпотечних кредитів, використання іпотечної застави, страхування іпотечних кредитів, а також регулювання попиту та пропозиції на іпотечному ринку. Деякі з інструментів ринку іпотечного кредитування обертаються також на страхових і фондових ринках.
Однією з головних проблем на шляху формування системи іпотечного кредитування є пошук фінансових ресурсів, а також наявність на ринку необхідних фінансових інструментів. Основними шляхами вирішення цієї проблеми є створення первинного і вторинного іпотечного ринку та створення ринку іпотечних цінних паперів.
Створення ринку іпотечних цінних паперів в інвестиційній політиці повинно відводитися першочергове значення. Саме іпотечні цінні папери здатні забезпечувати прискорений кругообіг фінансових ресурсів в економіці.
Інвестиційна привабливість іпотечних цінних паперів характеризується трьома істотними ознаками, такими як ліквідність, надійність та прибутковість.
Рефінансування іпотечних кредитів запрацює ефективно лише тоді, коли ринковий попит на іпотечні цінні папери буде високим. Фінансові інвестори - внутрішні та зовнішні, в свою чергу, будуть купувати іпотечні цінні папери за умови, що вони є надійними та ліквідними.
Для ефективного функціонування іпотечного ринку необхідні певні передумови. Стабільність цін і обмінного курсу національної валюти є надзвичайно важливою передумовою іпотеки. За високого рівня інфляції довгострокові вкладення стають неможливими, а короткострокові гроші виключають можливість фінансування великих інвестиційних проектів.
До важливих передумов іпотечного кредитування також належить загальне економічне зростання, яке б супроводжувалося суттєвим підвищенням доходів населення, рівня банківських заощаджень і відповідним розвитком ринку капіталів.
Можна виділити дві моделі сучасної емісії та обігу іпотечних цінних паперів - європейська та американська. Для України найбільш прийнятною є американська дворівнева модель іпотечного кредитування. Переваги такої моделі іпотечного кредитування: самозабезпечення і самофінансування, постачання на ринок іпотечних кредитів більш дешевих і довгострокових коштів, стабільність.
Слід знизити ризики, пов’язані з нерозвиненою системою реєстрації прав обтяжень і вирішити ряд інших проблем по цінних паперах.
У перспективі важливо збільшити фінансову підтримку ринку іпотечного кредитування з боку держави. Пріоритетним напрямом є розвиток системи аграрної іпотеки, що дасть змогу розвивати сільське господарство як одну з найперспективніших галузей національної економіки. Створення Державного земельного (іпотечного) банку займає ключове місце у формуванні інституціональної інфраструктури ринку іпотечного кредитування під заставу земель сільськогосподарського призначення.
Для досягнення цих цілей необхідно вирішити ряд проблем у правовій, політичній та економічній сферах. Основними заходами для цього є:
– системне законодавче регулювання усіх аспектів відносин за операціями з іпотечними фінансовими інструментами;
– підвищення рівня капіталізації банківської системи, що стимулюватиме первинний іпотечний ринок;
– посилення ефективності фінансових інструментів та ефектів від їх використання;
– відновлення стабільності на ринку нерухомого майна, як запоруки безпеки та надійності іпотечних цінних паперів; вихід економіки країни з фінансової кризи та відновлення довіри до вітчизняного кредитора.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2018 (9)
Ноябрь 2018 (49)
Октябрь 2018 (175)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
Апрель 2018 (16)
^