Стратегічні орієнтири » Вплив Податкового кодексу » Торубка Г.І. Механізм адміністрування ПДВ після прийняття Податкового кодексу України
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
24-05-2011, 15:20

Торубка Г.І. Механізм адміністрування ПДВ після прийняття Податкового кодексу України

Категорія: Вплив Податкового кодексу

УДК 336
© Торубка Г.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-39с

Механізм адміністрування ПДВ після прийняття Податкового кодексу України

Актуальність даної теми полягає в тому, що сучасна податкова система України об'єктивно потребує наявності в її складі надійного та стабільного джерела доходної частини бюджету. На сьогодні одним із таких джерел є податок на додану вартість (ПДВ). Проте ПДВ має багато вад і недоліків, про що неодноразово зазначалося на сторінках газет та журналів, а Податковий кодекс України вносить певні корективи у цей податок.
Податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V Податкового кодексу України [1].
На 2011 рік Департамент адміністрування податку на додану вартість робить позитивні тенденції. Станом на 1 березня 2011 року на обліку в органах податкової служби перебувають 243,5 тис. юридичних та 29,4 тис. фізичних осіб - платників податку на додану вартість.
Департамент адміністрування податку на додану вартість складається з п'яти відділів: методології; справляння ПДВ; координація процесів адміністрування; спеціальних режимів оподаткування; розгляду звернень.
Основним завданням відділу методології є організація нормотворчої роботи шляхом розробки позицій щодо податкового вдосконалення податкового законодавства з ПДВ, виконання заходів з реалізації державної регуляторної політики та розробки методології застосування законодавства з ПДВ.
Відділ справляння ПДВ розробляє стратегічні заходи щодо організації роботи регіональних ДПС із забезпечення збору ПДВ до бюджету, бере участь у формуванні прогнозних показників зі збоку цього податку, проводить аналіз та контроль за виконанням доведених завдань з його збору.
Слід зазначити, що суми надходжень до бюджету з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) щороку зростають. Зокрема, у 2010 р., вони досягли 53,6 млрд. грн., що на 17% більше, ніж у 2009 р., та на 19% - ніж у 2008 р., а в 2009 р. збір ПДВ збільшився лише на 2% порівняно з 2008 р. (45 млрд. грн.) і становив 46 млрд. грн. [3; с.6].
Бюджетний розпис зі збору ПДВ на 2010 р., доведений Мінфіном України, уперше за 4 роки виконано на 100,3%.
Досягнутий у попередньому році темп надходження сум податку до бюджету зберігся і в поточному році. За січень - лютий до державного бюджету надійшло 12,4 млрд. грн. податку, що на 5,5 млрд. грн., або на 80%, більше ніж за аналогічний період 2010 р. Загалом завдання зі збору податку на додану вартість, установлене Мінфіном України на січень - лютий, виконано на 113,1%, до бюджету додатково надійшло 1,4 млрд. грн.
Цей позитивний факт зумовлено покращенням адміністрування ПДВ у частині підвищення рівня декларування позитивних нарахувань з ПДВ та добровільної сплати за рахунок контролю відповідності задекларованих податкових зобов'язань показникам економічного розвитку та розширення категорії сумлінних платників податку [3; с.7].
Для того щоб досягнути вдосконалення механізму адміністрування податку на додану вартість необхідно дотримуватись всі умов зазначених в Податковому кодексі України. Фахівці з цього питання стверджують, що всі заходи, які проводяться і будуть проводитись направлені на вдосконалення механізму адміністрування податку на додану вартість. Також вони дають детальну інформацію щодо автоматичного відшкодування ПДВ.
Відтепер повернення коштів на рахунки платників здійснюється без втручання людського фактора.
Географія «відшкодуванців» представлена 14 регіонами України, а саме містами Києвом, Севастополем, Волинською, Дніпропетровською, Донецькою, Запорізькою, Київською, Кірово-градською. Луганською, Львівською, Одеською, Сумською, Чернівецькою, Чернігівською областями. При цьому 12 підприємств належать до категорії великих платників податків, 12 — до суб'єктів малого і середнього бізнесу. Вони здійснюють підприємницьку діяльність у різних галузях економіки: металургії, легкій промисловості, сільському господарстві, торгівлі тощо.
Загалом у лютому 2011 р. за результатами фінансово-господарської діяльності в січні поточного року заявило суми податку до відшкодування 1971 підприємство. Щодо того, чому перший транш автоматичного відшкодування ПДВ призначено для такої невеликої кількості платників, то в результаті проведення податківцями аналізу з'ясувалося, що більшість суб'єктів господарювання не дотримуються двох із 16 критеріїв, передбачених п. 200.19 ст. 200 Податкового кодексу [2; с.З].
Варто сказати, що ПДВ можна відшкодовувати лише тоді, коли спочатку він потрапляє до бюджету. Для порівняння можна навести декілька цифр. Так, якщо в 2010 р. середньомісячне надходження ПДВ становило понад 3 млрд. грн., то в 2011 р. — 6,1 млрд. грн. Виникає питання за рахунок чого вдвічі більше акумулюється ПДВ у дохідній частині держбюджету? А відповідь проста. Президент України дав доручення розпочати широкомасштабну роботу з детінізації економіки, і таку роботу розпочато. У березні податківці планували забезпечити надходження 6,6 млрд. грн. ПДВ, тоді як плановий показник, доведений Мінфіном України, становить 5,9 млрд. грн.
Вдвічі сумліннішими підприємства не стали, але те, що саме завдяки виведенню їх із тіньового сектора покращується динаміка надходжень, — факт. Перевірки збиткових підприємств доводять ефективність роботи в цьому напрямі: кожне друге з них після закінчення перевірок перестало бути збитковим, а загальна сума задекларованих підприємствами збитків зменшилася на 7,3 млрд. грн.
Машина, що здійснює відбір платників для автоматичного відшкодування, є точнішою та принциповішою, ніж людина. Вона працює відповідно до заданих параметрів, тож податківець не має змоги втручатися в роботу комп'ютерної системи. Вже найближчим часом половина бюджетного ресурсу, призначеного для відшкодування, повертатиметься автоматично. Втім усе залежить від сумлінності суб'єктів господарювання. Податківці виконують завдання Президента України зі зменшення тиску на бізнес, зокрема, скоротивши кількість перевірок підприємств у П кварталі 2011 р. наполовину порівняно з аналогічним показником минулого року. Черга — за платниками [2; с.4].
Отже, переваги автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ - очевидні. Сподіваємося, що продовження інформативної та роз'яснювальної роботи з платниками, спрямованої на поступову відмову суб'єктів господарювання від використання непрозорого механізму формування сум бюджетного відшкодування ПДВ, застосування схем ухилення від оподаткування, сприятиме переходу до розширення переліку платників, що підлягають автоматичному відшкодуванню податку.
Таким чином, що в країні робиться все, для того, щоб вдосконалити механізм адміністрування податку на додану вартість.
Примітки:
1. Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755 - VI [Електронний ресурс]: Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua.
2. Германова О. Автоматичному відшкодуванню - бути! // Вісник податкової служби України. -2011.-№11.-С.З-4.
3. Лапшин Ю. Податок на додану вартість: позитивні тенденції // Вісник податкової служби України. - 2011. - №11. - С. 6 - 7.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^