Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2013 » Ткач І.В. ЯКІСТЬ УКРАЇНСЬКИХ ФОНДОВИХ ІНДЕКСІВ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1090
  • Автор: blablabla
  • Дата: 15-11-2013, 23:07
 (голосов: 0)
15-11-2013, 23:07

Ткач І.В. ЯКІСТЬ УКРАЇНСЬКИХ ФОНДОВИХ ІНДЕКСІВ

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2013

Ткач І.В.

ЯКІСТЬ УКРАЇНСЬКИХ ФОНДОВИХ ІНДЕКСІВ

На даний момент, враховуючи розвиток ринку капіталів, його суб’єктам пропонується майже десять схожих індексів. Інвестори, в умовах відсутності узгодженої системи показників і методів оцінки якості фондових індексів, обирають їх, опираючись на позитивну рекламу їх розробників. Зважаючи на те, що вимоги до якості фондових індексів є дуже високими, логічними є і об’єктивні потреби сучасного економічного розвитку в надійних методах їх кількісної оцінки якості. Це зумовлено серйозними наслідками, похибки фондових індексів та їхньою роллю в функціонуванні ринку цінних паперів та прогнозуванні поведінки його учасників.
З розширенням сфери застосування фондових індексів, змінюється і методика їх розрахунку. Якщо 100 років тому, їх використовували лише для характеристики стану окремих сегментів ринку, то зараз індекси – це базисний актив для похідних фінансових інструментів. Проаналізувавши останні 10 років, ми можемо помітити, що індекси перетворилися на товар, а торгівля ними – один з найбільших сегментів фінансового ринку на біржах Європи та США. З розширенням застосування, висуваються і вищі вимоги фондових індексів, як до товару, який наділений певними споживчими властивостями.
Для оцінки якості українських фондових індексів використовують таке поняття, як еталонний фондовий індекс, що ґрунтується на методі латентних показників. Базою для цього методу є розрахунок власних векторів і власних значень коваріаційної матриці фондових індексів, що здійснюється процедурою Jacobi за допомогою таких програм, як MS Excel та VBA.
Аналізуючи справжнє значення величини та результат вимірювання, можна помітити, що вони відрізняються, тому вводиться таке поняття, як похибка фондового індексу. Тобто різниця між фактичним та істинним значенням. Кількість похибок фондового індексу може бути досить багато, різних за походженням та формою. За причиною виникнення похибки виділяють:
- Теоретичні
- Похибки індексної формули
- Похибки вихідних даних
- Методичні похибки

Якість фондового індексу - сукупність властивостей, які визначають ступінь його придатності для використання за призначенням. Щоб зрозуміти характер якості, застосовуємо такі показники, як точність, надійність та адекватність фондового індексу.
Еталонний фондовий індекс – показник, через який об’єктивно відображається властивість ринку, яка підлягає аналізу. «Еталонний фондовий індекс», як поняття є теоретичною абстракцією, яке застосовують для того, щоб дослідити та розробити теоретичні та практичні методи оцінки фондових індексів. Однин із таких методів – це метод латентних показників.
Латентний показник – це прихований показник ринкових явищ, які вивчаються. Він є найближчим до еталонного показника порівняно із фондовими індексами, які вимірюються безпосередньо на ринку.
Метод латентних показників складається із таких основних етапів:
1) вибір вихідної множини фондових індексів;
2) масштабування фондових індексів;
3) встановлення структури зв’язків між індексами;
4) розрахунок латентних показників;
5) реконструкція еталонного фондового індексу.

За допомогою методу латентних показників та використання процедури Якобі в роботі вдалося розрахувати еталонні значення українських фондових індексів. Їхнє практичне застосування полягає в тому, що співставляючи ряди даних еталонного фондового індексу та фондових індексів, що досліджуються, можна оцінити показники якості останніх.
Було розглянуто два показника якості – точність та адекватність. Виявилося, що лише один український фондовий індекс має необхідний коефіцієнт адекватності. Це індекс сім’ї PFTS - PFTS-Cbonds/TR. Напрямками подальшого дослідження цієї теми будуть вивчення інших показників якості фондових індексів (наприклад, надійності) та визначення факторів впливу на якість українських фондових індексів, зокрема, вихідних даних аналізу, ринкову капіталізацію, галузеву структуру бази розрахунку фондового індексу, індексну формулу.

Список використаних джерел:
1. Бельзецкий А. Качество фондовых индексов // Банковский вестник.
2. Бельзецкий А. Фондовые индексы: оценка качества. – М. :Новое знание, 2006. – 310 с.
3. Claessens S. Stock Markets in Transition Economies // Financial Sector Discussion Paper.
4. Chen G. The Dynamic Relation between Stock Returns, Trading Volume, and Volatility // Financial Review. – .
5. Назарчук М. И. Сравнительный анализ динамики показателей фондового рынка и экономики Украины // Фондовый рынок.

Посилання: фондові індекси, ЕКФ-42с

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2018 (18)
Ноябрь 2018 (49)
Октябрь 2018 (175)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
Апрель 2018 (16)
^