Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2013 » Кіслова І.В. Особливості організації клірингової діяльності у провідних країнах світу
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2047
  • Автор: kislova
  • Дата: 27-11-2013, 14:01
 (голосов: 0)
27-11-2013, 14:01

Кіслова І.В. Особливості організації клірингової діяльності у провідних країнах світу

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2013

Кіслова І.В, 2013
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

Особливості організації клірингової діяльності у провідних країнах світу

Кліринг – система безготівкових розрахунків між країнами, підприємствами, банками за товари, послуги, цінні папери, валютні цінності, що базується на зарахуванні взаємних вимог і зобов’язань. Саме поняття «кліринг» було введено в обіг в середині XVІІІ століття у Великій Британії.
В наш час у всіх країнах світу стрімко розвивається біржова торгівля. Проте найбільшого розвитку вона набула у Великій Британії, США і Німеччині. І саме в цих країнах у процесі клірингу вдало реалізується принцип ССР, який передбачає участь клірингової організації як центральної сторони в угоді.
Особливість організації клірингової діяльності у Великій Британії полягає в існуванні єдиного основного партнера для усіх провідних бірж країни – LCH (London Clearіng House). Ця клірингова палата є фінансовою установою, яка надає клірингові та розрахункові послуги з фінансовими і товарними інструментами та операцій з цінними паперами . Її метою є знизити ризик однієї (або більше) клірингової фірми, яка не в змозі виконати свої зобов'язання. Розрахункова палата знижує розрахункові ризики шляхом заліку зустрічних угод між кількома контрагентами, вимагаючи заставні депозити, шляхом надання незалежної оцінки угоді та забезпеченню, шляхом моніторингу кредитоспроможності клірингових фірм і, в багатьох випадках, створює гарантійний фонд , який можна використовувати для покриття збитків.
Система клірингу відрізняється досить високою гнучкістю і передбачає два способи реалізації принципу CCP – новацію і відкриту пропозицію. Термін виконання угоди складає 3 дні.
З метою розподілу ризиків, пов'язаних з розрахунково-кліринговим обслуговуванням операцій, учасників ринку обслуговують дві незалежні одна від одної організації: LCH, що виступає центральною стороною по угоді і мінімізує кредитні ризики і ризики ліквідності, а також система CREST, що забезпечує розрахунки по цінних паперах, депозитарне обслуговування і мінімізує операційні ризики. При цьому LCH і CREST не афілійовані між собою.
Особливістю клірингової системи Великої Британії є її мультивалютність. Акціонерами LCH є учасники ринку, а також Лондонська фондова біржа (LSE). Діяльність клірингових організацій регулюється національним зоконом.
Сьогодні на американському ринку цінних паперів діє значна кількість саморегулівних організацій, а основний обсяг клірингової діяльності здійснює Національна клірингова корпорація по цінних паперах NSCC (the Natіonal Securіtіes Clearіng Corporatіon). Вона проводить кліринг по угодах, що укладаються на усіх фондових майданчиках США.
Американська система клірингу припускає тільки один спосіб перереєстрації прав по угоді – новацію, а термін виконання угоди складає 3 дні.
Функції проведення розрахунків по цінних паперах несе центральний депозитарій США – DTC (Депозитарна трастова компанія), а завершення грошових розрахунків здійснюється через рахунки у Федеральній Резервній системі США. Особливістю є те, що NSCC і DTC об’єднюються у єдиний холдинг – Депозитарний траст і клірингова корпорація.
Акціонерами DTCC є учасники ринку i Нью-Йоркська фондова біржа.
Німецька клірингова система для проведення операцій із цінними паперами існує понад 100 років. Саме тоді виникли нові види посліг - безготівкові платежі.
Німецька система клірингу фактично цілком централізована і замкнута в єдиний кліринговий центр - Eurex Clearіng AG (EC). EC виконує функції як центральна особа в угоді для двох основних біржових інститутів Німеччини: Німецько-Швейцарської біржі ф’ючерсів і опціонів (Eurex) і Франкфуртської фондової біржі (Deutsche Borse AG).
У Німеччині немає спеціального законодавства яке б регулювало клірингову діяльність. Клірингова діяльність здійснюється на основі законодавства загального характеру (Цивільний Кодекс, закони "Про банківську діяльність" і "Про торгівлю цінними паперами.
За всіх угодами, у яких EC виступає в ролі центрального контрагента, передбачений лише один метод обробки угод – відкрита пропозиція.
За рахунок цього термін розрахунків по угоді скоротився з 3 до 2 днів.
Грошові розрахунки за всіма угодах проводяться через спеціалізовані рахунки німецького Центрального банку – Бундесбанку (Bundesbank).
Хоч здається що в кожній країні є своя унікальна клірингова система, проте більшість відмінностей пов’язані з розбіжностями в законодавстві, а принципи роботи кліринговим організацій практично однакові.

Посилання: клірингова діяльність

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^