Стратегічні орієнтири » Валютний ринок і валютний кліринг 2013 » Семерак І.Б. Валютний кліринг як форма міжнародних розрахунків
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
27-11-2013, 16:37

Семерак І.Б. Валютний кліринг як форма міжнародних розрахунків

Категорія: Валютний ринок і валютний кліринг 2013

Семерак І.Б.
ЛНУ ім. Івана Франнка, Екф-46с

ВАЛЮТНИЙ КЛІРИНГ ЯК ФОРМА МІЖНАРОДНИХ РОЗРАХУНКІВ

Сьогодні у цілому світі достатньо швидко та інтенсивно розвиваються міжнародні економічні відносини. Досить значне місце в ньому займає і валютний кліринг.
Кліринг - це система безготівкових розрахунків між країнами, підприємствами, банками за товари, послуги, цінні папери, валютні цінності, що базується на зарахуванні взаємних вимог і зобов’язань.[2]
Валютний кліринг - це угода між керівництвом двох і більше країн про обов'язковий взаємний залік міжнародних вимог і зобов'язань. Ця форма міжнародних розрахунків використовується для зменшення потреби в грошових коштах і для спрощення процесу обміну платіжними повідомленнями. При наявності клірингової угоди між країнами експортери та імпортери не мають права ухилятися від розрахунків по клірингу. [1]
В залежності від валютно-економічного стану країни визначають і цілі валютного клірингу. До цілей валютного клірингу відносять:
- отримання пільгового кредиту від контрагента, що має активний платіжний баланс;
- безповоротного фінансування країною з активним платіжним балансом країни з пасивним платіжним балансом;
- вирівнювання платіжного балансу без витрат золотовалютних резервів.
Також визначають види валютного клірингу за такими ознаками:
1. За кількістю країн, які ведуть розрахунки: двохсторонній і багатосторонній (включає три і більше країн, прикладом виступає Європейський платіжний союз)
2. За обсягом операцій: повний кліринг (охоплює більшість платіжного обороту) і частковий (поширюється на окремі види операції);
3. За способом регулювання сальдо клірингового рахунку: з вільноконвертованим сальдо та який погашається твердими товарними поставками.
В розрахункових клірингових палатах, організованих банківськими центрами або державними установами переважно клірингові трансакції. Часто організація, управління і керівництво розрахунковими палатами належать до сфери діяльності центрального банку в особі його місцевих відділень. Розрізняють місцеві, регіональні та загальнонаціональні розрахункові палати. Цей поділ зумовлює значні відмінності у формах, сумах та обсягах платежів.
По закінченню кожного дня клірингова палата розраховує чисту позицію по учаснику кліринку, де враховує операції які були здійснені ними (платежі які були відправленні і отриманні).
Після чого кожний банк переказує лише суму чистої позиції щодо всіх інших учасників. У разі, якщо клірингом керує центральний банк, то він може безпосередньо дебетувати і кредитувати рахунки установ, оскільки відразу ж має дані про розміри сальдо. Якщо кліринг здійснює приватна організація, то центральний банк отримує інформацію про сальдо від організатора клірингу.
Використання валютного клірингу має як плюси,так і мінуси на зовнішню торгівлю. З одного боку, вони пом’якшують негативні наслідки валютних обмежень та дають можливість експортерам використати валютну виручку. З іншого боку, виникає потреба в регулюванні зовнішньоторговельного обороту з кожною країною окремо, а валютну виручка може використовуватись тільки в тій країні, з якою укладена клірин гова угода. Тому для експортерів валютний кліринг невигідний. Крім того, замість виручки в конвертованій валюті вони одержують національну валюту.
Отже, серед міжнародних розрахунків найбільшу перевагу має кліринг. Серед усіх форм міжнародних розрахунків він є найбільш зручний і надійний. Щодо України, то кліринг не має широкого застосування, його використовують лише деякі фірми, які працюють на міжнародному ринку.

Список використаних джерел:
1. Білоцерківець В. В., Завгородня О. О., Лебедєва В. К. Міжнародна економіка. Підручник./ За ред. А. О. Задої, В. М. Тарасевича – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 416 с.
2. Національний Банк України. [Електронний ресурс ] – Peжим доступу: http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=123368
3. Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-ІІІ
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^