Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2013 » Читайло О.С. Розвиток іпотечного кредитування в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2087
  • Автор: Олег
  • Дата: 27-11-2013, 22:48
 (голосов: 0)
27-11-2013, 22:48

Читайло О.С. Розвиток іпотечного кредитування в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2013

УДК 336
© Читайло О.С., 2013
ЕКФС–51с
Теза з курсу: Ринок фінансових послуг

Тема: Розвиток іпотечного кредитування в Україні

Іпотечне кредитування в Україні має значний потенціал розвитку, адже забезпечується заставою, що зменшує ризик для кредитора. А вкладення коштів у нерухомість завжди було і є одним із найбільш надійних шляхів не тільки їх збереження, але й примноження [4].
На сучасному етапі розвитку економіки України необхідною умовою ефективної інвестиційної діяльності є відродження іпотечних ринків та іпотечного кредитування. За допомогою іпотечного кредитування можна вирішити багато економічних і соціальних проблем. Практично для кожної української сім’ї проблема власного житла постає з кожним роком усе гостріше. Крім того, господарські суб’єкти постійно в зростаючих обсягах потребують придбання основних засобів (офісних приміщень, складів, різноманітного технологічного устаткування). Проблема формування іпотечного ринку в країнах із трансформаційною економікою набуває значної актуальності в зв’язку з тим, що іпотечний ринок, завдяки своїй здатності стимулювати інвестиції, виступає потужним каталізатором економічного зростання, що дозволяє характеризувати його як одну з вагомих складових економічного розвитку[3].
Іпотечний кредит – це правовідносини, які виникають на підставі договору про іпотечний борг між кредитодавцем і боржником із приводу надання коштів у користування зі встановленням іпотеки. Забезпеченням кредитного капіталу при цьому є заставлена нерухомість позичальника, а при продажу кредитором заставної на вторинному ринку вона виступає забезпеченням окремих вкладів численних інвесторів, що у свою чергу створює умови для мобілізації ресурсів.
Перспективи розвитку іпотеки в Україні значно залежать від економічного зростання, стабільності цін та обмінного курсу національної валюти, удосконалення фінансово-кредитної системи та ринку нерухомості. Іпотечне кредитування - це спосіб залучення приватних інвестицій іноземних та вітчизняних інвесторів. Лише надійні гарантії, зокрема застава нерухомості та емісія на її основі іпотечних цінних паперів, дозволять мобілізувати в значних масштабах заощадження населення і спрямовувати їх на інвестування перспективних секторів економіки. Лише в такому разі в Україні можлива поява зарубіжних портфельних інвесторів, які, через придбання іпотечних цінних паперів, здійснюватимуть інвестування української економіки.
Проте розвиток іпотечного кредитування в Україні стримується існуванням ряду проблем, що не дозволяють правною мірою використовувати іпотеку як гарантію своєчасного повернення банківських позик і не сприяють розвитку іпотечного кредитування[3].
Варто зазначити, що позитивним зрушенням є поступовий перегляд та удосконалення чинного законодавства у 2012 році, зокрема, закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння іпотечному кредитуванню», постанова Кабміну «Про затвердження Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов». Але першочергового втручання законодавства потребує вторинний ринок іпотечних цінних паперів. Адже активне використання іпотечних цінних паперів в Україні стримується недосконалістю нормативно-законодавчої бази, відсутністю нагляду та контролю за емітентами іпотечних цінних паперів. Для вирішення цих проблем уряду перш за все необхідно створити єдину централізовану і доступну для громадськості систему реєстрації прав власності на нерухоме майно, організувати біржовий ринок іпотечних цінних паперів, закріпити функцію з регулювання випуску та обігу іпотечних цінних паперів за Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку[1]..
Список використаних джерел:
1. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння іпотечному кредитуванню»/ Закон України від 05.07.2012 № 5059-VI.
2. «Про затвердження Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов»/ Постанова Кабінету Міністрів, від 27.02.2012 № 148.
3. Савич В.І. Перспективи іпотечного житлового кредитування в Україні // Фінанси України. – 2005. – №9. – С.81–92.
4. Бассова О. Стан та перспективи розвитку іпотечного кредитування в Україні // Економіст. – 2006. – №9. – С.36–39.

Посилання: іпотека, ринок фінансових послуг, фінансовий ринок

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2018 (18)
Ноябрь 2018 (49)
Октябрь 2018 (175)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
Апрель 2018 (16)
^