Стратегічні орієнтири » Валютний ринок і валютний кліринг 2013 » Мельник Ю.В. Ставка LIBOR як індикатор світового валютного ринку
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1753
  • Автор: юля
  • Дата: 28-11-2013, 16:05
 (голосов: 0)
28-11-2013, 16:05

Мельник Ю.В. Ставка LIBOR як індикатор світового валютного ринку

Категорія: Валютний ринок і валютний кліринг 2013

Мельник Ю.В.
Студентка групи Екф-45с, ЛНУ ім. Івана Франка, 2013

СТАВКА LIBOR ЯК ІНДИКАТОР СВІТОВОГО ВАЛЮТНОГО РИНКУ

Валютний ринок є складною системою механізмів та інститутів, які доповнюють одне одного, та представлені: 1) загруженою системою механізмів; 2) супністю конверсійних і депозитно-кредитних операцій у валютах; 3) офіційними центрами.
Найбільшими фінансовими центрами, де здійснюються валютні операції, є Лондон, Нью-Йорк, Токіо, Сінгапур, Гонконг, Франкфурт-на-Майні. Вже багато років лідером серед всіх валютних ринків світу є Лондонський валютний ринок.
Учасниками валютного ринку є комерційні і центральні банки, валютні біржі, урядові структури, брокерські організації, фінансово-кредитні інститути, фінансово-промислові групи та фізичні особи, що здійснюють валютні операції.
Під міжнародним валютним ринком розуміється також ланцюг тісно пов’язаних між собою системою кабельних і супутникових комунікацій регіональних валютних ринків. Між ними існує обіг коштів у залежності від поточної інформації і прогнозів маркет-мейкерів щодо можливого положення окремих валют.
Важливим аспектом при здійсненні операцій з валютою є загальноприйнятий метод встановлення процентної ставки за кредитами, у якому найголовнішу роль відіграє ставка BBA LIBOR та її похідні.
LIBOR (London Interbank Offered Rate ) представляє собою відсоткову ставку, за якою одні першокласні банки позичають грошові кошти (стандартні ринкові суми) в інших першокласних банків на Лондонському міжбанківському ринку.
Ставка LIBOR розраховується на офіційному рівні з 1 січня 1986 року Британською Банківською Асоціацією (British Bankers` Association (BBA)) і є найбільш поширеним індексним показником короткострокових відсоткових ставок у всьому світі. Вона використовується як база для розрахунків відсоткових контрактів на багатьох світових ф’ючерсних та опціонних біржах, більшості інструментів позабіржового ринку позичкового капіталу.
ВВА регулярно (як мінімум один раз на рік) переглядає список банків, які надають свої котирування для розрахунку LIBOR. Банки-контриб`ютори, що входять до бази розрахунку повинні складати міцний ринковий баланс і мати стабільну позитивну ділову репутацію, тому при перегляді списку банків враховуються рекомендації основних учасників ринку.
Банки-контриб`ютори обираються за наступними критеріями: репутація; рівень кредитного рейтингу; активність на ринку певного виду іноземної валюти, за якою розраховують LIBOR.
Ставка LIBOR розраховується за 10 базовими валютами: долар США, євро, англійський фунт стерлінгів, японська єна, канадський долар, швейцарський франк, австралійський та новозеландський долар, шведська та данська крона.
Ставка розраховується Британською Банківською Асоціацією як щоденний безкоштовний сервіс. Банки-контриб`ютори, що входять до бази розрахунку індексу, кожного банківського дня надають свої ставки між 11:00 та 11:30 за лондонським часом. Близько 12:00 провідними світовими інформаційними агентствами (Reuters, Thomson Financial, Bloomberg, Quick, Infotec, Class Editori, IDC, Proquote, Telekurs) публікується фіксинг LIBOR, який розраховується шляхом внесення, у випадку необхідності, поправок та уточнень в попередні середні значення. Наступного дня такі фінансові видання як «The Wall Street Journal» та «Financial Times» публікують значення ставки LIBOR за попередній день. Основними банками-орієнтирами при визначенні ставки LIBOR є: Banque Nationale de Paris (Франція); Bank of Tokyo (Японія); Deutsche Bank AG (Німеччина); Morgan Guaranty Trust Company of New York (США); National Westminster Bank (Великобританія) та інші.
Загалом, ставка LIBOR слугує індикатором довіри банків до того чи
іншого виду валюти, а також економічної ситуації в світі [2]. Подібні ставки існують по усьому світу. Так, у Росії - MOSPRIME (MosPrime Rate – Moscow Prime Offered Rate) – незалежна індикативна ставка, що розраховується Національною валютною асоціацією на підставі надання ставок рублевих кредитів (депозитів) на 1, 2 та 3 місяці декількома провідними банками країни та MIBOR (Moscow Interbank Offered Rate) – середня процентна ставка пропозиції міжбанківських кредитів, що оголошується московськими банками.. Європейська міжбанківська ставка пропозиції EURIBOR (European Interbank Offered Rate) – середньозважена процентна ставка за міжбанківськими кредитами, що надаються в євро. Вона визначається за підтримки Європейської банківської федерації, що представляє інтереси 4500 банків країн Євросоюзу, а також Ісландії, Норвегії та Швейцарії.
Отже, значення ставки LIBOR важко переоцінити.
Основними причинами, через які даний індекс є одним із основних показників на світовому валютному ринку можна назвати наступні:
• LIBOR давно використовується;
• пропонує фіксинг по найбільшому переліку валют;
• є визнаним міжнародним показником;
• має широке комерційне застосування;
• механізм, за яким він розраховується, є відкритим і зрозумілим
• банки-контриб`ютори, що входять до бази розрахунку, мають високий кредитний рейтинг і є маркет-мейкерами на провідних валютних ринках світу.

Використані джерела:
1. В.М. Кочетков, Ю.С. Комарицький – Міжнародні Банки:аналіз діяльності та оцінка ринкової вартості. Монографія. – К.:вид-во Європ. Ун-ту,2011. – 248с.
2. Офіційний сайт Інформаційного-правового агентства «Регістр». Електронний ресурс. [Режим доступу] - www.iparegistr.com

Посилання: Ставка LIBOR

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^