Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2013 » Демко В.В. Валютний арбітраж як інструмент хеджування валютного ризику
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1181
  • Автор: vovademko
  • Дата: 25-12-2013, 01:29
 (голосов: 0)
25-12-2013, 01:29

Демко В.В. Валютний арбітраж як інструмент хеджування валютного ризику

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2013

Демко В.В., 2013
ЛНУ ім. Івана Франка, Екф-46с

Валютний арбітраж як інструмент хеджування валютного ризику

Надзвичайно важливим при функціонуванні економіки в умовах нестабільності та невизначеності є здобуття прибутку та можливе уникнення валютних збитків шляхом використання сприятливої кон’юктури ринку . Одним із таких методів є арбітраж. Це декілька логічно взаємопов’язаних між собою операцій, спрямованих на отримання прибутку через різницю в ціні на однакові чи скожі між собою активи в один і той же час на різних ринках ( просторовий арбітраж) або ж на одному і тому самому ринку в різні моменти часу ( часовий арбітраж). Арбітражними можуть бути операції як з фінансовими інструментами (акціями,облігаціями, похідними фінансовими інструментами,валютою), так і з товарами чи послугами.
Виокремимо такий вид абрітражу, як «Один товар – два ринки» . Розглянемо його на практиці.
- Припустимо, магазин одягу з нагоди відкриття продає нове фірмове взуття за ціною 500 грн./пара, однак я знаю, що ціна 20 останніх операцій з продажі даного виду взуття в інтернет-магазині Аукро коливалася в межах 600-650 грн. Тоді я можу купити 10 пар взуття і продати їх з прибутком 100-150 грн. за пару на Аукро. Малоймовірно , що я буду в змозі отримати прибуток таким чином надто довго , так як одна з трьох речей може відбутися:
-магазин вилучуть з продажу даний вид взуття;
-магазин бачить попит на даний вид взуття і піднімає його ціну;
-різко збільшується пропозиція даного виду товару на Аукро, внаслідок чого зменшувати ціну доведеться мені.
Цей вид арбітражу насправді досить часто зустрічається в інтернет-магазинах. Багато продавців підуть на блошині ринки шукати цінний предмет за умови, що продавець не знає його справжню цінність чи ціна є занадто низькою. Однак є фінансові і альтернативні витрати . Насамперед, ви можете не знайти рідкісну річ , вам доведеться витратити час і енергію у їх пошуку. По-друге , вам доведеться витратити час на вивчення того , що є цінним , а що ні.
-Арбітраж " Один товар - два ринки " є досить поширеним в світі спортивних азартних ігор. Існування даного виду арбітражу в спорті пояснюється тим, що різні букмекерські кантори часто розміщують різні шанси на результат гри. Даний вид арбітражу називають букмекерською вилкою. Припустимо, два футбольні клуби Динамо Київ та Карпати Львів зійшлися у футбольному протистоянні . Букмекерські кантори William Hill тa Bwin по різному оцінюють шанси команд . Так , William Hill оцінює перемогу Динамо коефіціентом 1,5 , а Bwin оцінює те,що Карпати Львів не програють ( виграють або зіграють нічию ) коефіціентом 4 . Таким чином, володіючи стартовим капіталом в розмірі 1000$ , ми :
- Робимо прогноз на перемогу Динамо Київ в William Hill– 727$ *1,5= 1090,50$ ( прибуток 90,5$);
-Робимо прогноз, що Карпати Львів не програють в Bwin – 273$*4 = 1092$ (прибуток 92$).
Отже, ми отримуємо чистий прибуток, передбачивши всі можливі результати події . Є ряд гравців , які намагаються скористатися цим видом арбітражу . Це не зовсім вигідно , як здається , оскільки направді маржа є значно нижчою, плюс ви повинні заплатити букмекеру, щоб поставити ставку , адже і вони роблять свої гроші.
Розглянемо детальніше валютний арбітраж, як інструмент хеджування валютних ризиків. Валютний арбітраж передбачає прибуткове використання тимчасової різниці обмінних курсів. Найпростіше визначення сутності арбітражу – «купуй дешево, продавай дорого». Ідея арбітражу полягає у використанні взаємозв'язку цін різних фінансових інструментів, наприклад, процентних ставок за депозитами грошового ринку, спот-курсів валют, процентних ставок за валютними депозитами і форвардними курсами. Валютний арбітраж уможливлюється наявністю різниці в котируваннях на міжнародних та національних валютних ринках. Арбітражні операції можуть проводитися в тих випадках, коли в цінах на одні й ті самі або взаємозв'язані фінансові інструменти виникає різниця. Учасники ринку, що здійснюють арбітражні операції, або арбітражери, постійно вишукують ситуації, коли який-небудь із сегментів ринку йде попереду або не встигає за основним ринком. На арбітраж дивляться як на можливість отримання «легких грошей», оскільки на ньому, якщо все робити правильно, будь-який ризик, за винятком кредитного, відсутній, а прибуток гарантований. Наприклад, відомо, що крос-курс EUR/CHF визначається на основі курсів USD/EUR і USD/CHF, має певну самостійність. Бувають випадки, коли курс однієї або обох валютних пар міняється, а їх крос-курс деякий час не змінюється. Арбітражер чи крос-трейдер, намагається отримати вигоду зтакої ситуації, одночасно здійснюючи операції на ринках EUR/CHF, USD/EUR і USD/CHF [1].
Класифікацію видів валютного арбітражу можна провести за кількома критеріями:
За кількістю валют [3] :
• простий з двома валютами на двох валютних ринках, коли різниця в курсах на національному і міжнародному валютних ринках не тільки покриває спред, а й дає прибуток. Операція виконується арбітражистом миттєво, як комбінація придбання та продажу валюти :
• складний (крос-курсовий), коли в операціях використовується кілька валют та валютних ринків.
Припустимо на прикладі , що обмінні курси для британського фунта стерлінга, американського долара та японської єни в один і той самий час такі:
В Лондоні : 60 фунтів = 100 доларів = 17 000 єн
В Токіо : 17 000 єн = 65 фунтів= 100 доларів
Таким чином, в обмін на 100 доларів в Токіо (покупка фунта 100/65 долара) за ми отримуємо 65 фунтів, а з подальшим їх обміном в Лондоні (продажа фунта за 100/60 долара) отримаємо 108 доларів, з них 8 доларів прибутку. Дана операція є прикладом простого просторового валютного арбітражу.
Складний арбітраж дає передбачає більшу кількість проведених операцій:
1.100 доларів на 17 000 єн в Токіо чи Лондоні ( покупка єн за долари).
2.17 000 єн на 65 фунтів в Токіо ( покупка фунта за єну).
3.65 фунтів на 108 доларів в Лондоні ( продажа фунта за долари).
За технікою проведення [3]:
• вирівнювальний арбітраж — використання цінової диференціації з метою отримання прибутку. Може бути прямим (використання курсової різниці між валютами боржника та кредитора) і непрямим (бере участь третя валюта, яка купується за дуже низьким курсом та продається замість платежу);
•диференційований (просторовий) арбітраж — використання цінової диференціації на різних валютних ринках. Відсутні відкрита позиція та валютний ризик. Арбітражери на відміну від спекулянтів ризикують менше. Вони, як правило, відкривають протилежні позиції в одній валюті на різні (однакові) терміни на одному або кількох пов'язаних між собою ринках, зменшуючи таким чином валютно-курсовий ризик;
•часовий арбітраж — використання курсових коливань протягом певного часу (відкрита позиція).Накриклад:
- до кінця місяця очікується ріст курсу акцій компанії Apple. Їх можна купити зараз,а через декілька днів продати по більш високій ціні. Таких арбітражерів називають "биками";
- до кінця місяця очікується падіння курсу акцій компанії Apple. На умовах маржинальної торгівлі під заставу суми грошей можна у брокера взяти акції Apple в борг і продати їх за існуючою зараз ціною. Якщо ціна дійсно впаде, то через кілька днів можна купити ці акції за нижчою вартістю і віддати куплені акції брокеру. Залишиться різниця між сумою від продажу акцій на першому етапі і сумою, витраченою на подальшу їх покупку. Таких арбітражерів називають "ведмедями".
У сучасній Україні отримав розповсюдження просторовий арбітраж. До цієї операції стихійним шляхом приходять починаючі дилери. Прибуток виникає через різницю в курсах на різних валютних ринках. У нормальних умовах валютний арбітраж належить за своїми макроекономічними наслідками до позитивних явищ, бо сприяє вирівнюванню ринкових курсів валют. Вивчення географії валютних котирувань дозволяє виявити точки відносно більш дешевої купівлі іноземної валюти [2] .
Список використаних джерел:
1.Міжнародні фінанси. О. М. Мозговий, Т. Є. Оболенська, Т. В. Мусієць: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2005. — 557 с.
2.Ходаківська В.П., Данілов О.Д. Ринок фінансових послуг: Навчальний посібник. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2001. – 501 с
3. Рогач О.І. Міжнародні фінанси: Підручник // навч. посібник– К.: Либідь, 2003. – 784 с. 2

Посилання: Арбітраж, Валютний арбітраж

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2018 (18)
Ноябрь 2018 (49)
Октябрь 2018 (175)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
Апрель 2018 (16)
^