Стратегічні орієнтири » Соціальне страхування 2013 » Маселко С.В. Загальнообовязкове державне соціальне страхування в системі соціального захисту населення Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1399
  • Автор: Соломія
  • Дата: 27-12-2013, 00:17
 (голосов: 0)
27-12-2013, 00:17

Маселко С.В. Загальнообовязкове державне соціальне страхування в системі соціального захисту населення Україні

Категорія: Соціальне страхування 2013

ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-44с

Актуальність теми. Проблеми соціального захисту населення по-різному розвязується у межах тієї чи іншої суспільно-економічної формації, конкретної країни. В Україні необхідне проведення активної соціальної політики на рівні держави, підприємств. Щоб забезпечити такий захист, держава повинна насамперед у законодавчому порядку встановити основні соціальні гарантії, механізми їх реалізації, та функції надання соціальної підтримки. Поряд з державою, соціальний захист забезпечують підприємства (або підприємці) та самі наймані працівники. У системі соціального захисту населення найважливішим елементом виступає загальнообов’язкове державне соціальне страхування, до складу якого належать пенсійне, медичне, страхування від безробіття та від нещасних випадків на виробництві.
Виклад основного матеріалу. Основи законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування громадян в Україні [1].
Головною метою соціального страхування є відшкодування втраченого заробітку або/та необхідність у додатковій матеріальній підтримці, тобто забезпечення належного матеріального добробуту населення. В сучасному суспільстві матеріальне забезпечення особи залежить від її заробітку чи доходу [2].
Система соціального страхування охоплює громадян, іноземців, осіб без громадянства, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільного договору найму, займаються підприємницькою діяльністю, самі себе забезпечують роботою. Можна стверджувати, що соціальне страхування охоплює переважну більшість працездатного населення держави. Жодний інший вид страхування не передбачає залучення такої великої кількості учасників. Важливо, що умови та порядок здійснення соціального страхування визначені лише законом.
Соціальне страхування функціонує на загальнодержавному рівні в межах єдиної системи, яка складається з п’яти видів страхування. Спеціально уповноваженими органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами соціального страхування, є цільові, позабюджетні, централізовані некомерційні страхові фонди [2].
Соціально страхові відносини можна також класифікувати за критерієм страхового випадку, внаслідок якого вони виникають. У межах державного соціального страхування забезпечується надання різних видів соціального забезпечення: пенсій, допомог та послуг. Обсяг матеріального забезпечення особи залежить від того, в яких видах загальнообов’язкового державного соціального страхування особа бере участь. Тому право на отримання певного виду пенсії чи допомоги обмежується рамками конкретного виду соціального страхування.
Крім вищезазначених видів соціального забезпечення, у межах соціального страхування реалізуються права громадян на отримання певних видів соціальних послуг. Наприклад, Законом про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття передбачено надання послуг безробітним з професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації чи профорієнтації; пошуку підходящої роботи та сприяння працевлаштуванню. Законом про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до числа соціальних послуг віднесено допомогу на поховання пенсіонера. Великий перелік послуг передбачено для застрахованих осіб, потерпілих від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання, зокрема організація цілеспрямованого та ефективного лікування потерпілого та ін.

Список використаних джерел:
1. Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14. 01. 1998 р. № 16/98 – ВР. // Відомості Верховної Ради України, – 1998 р., № 23 [електронний ресурс] - Режим доступу: http://juridical-clinic.org.ua/vpravo.php?id=36
2. Кропельницька С. О. Соціальне страхування : навч. посіб. С. О. Кропельницька, Т. В. Солоджук [Вид. 2-ге, перероб. та доп.] – К. : «Центр учбової літератури», 2013.
3. Мальований М. І., Бечко П. К., Бечко В. П. Соціальне страхування. навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012 – 496 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2021 (4)
Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
^