Стратегічні орієнтири » Соціальне страхування 2013 » Янчинська Т.М., Шийка С.Ю., Шийка С.Ю. Оцінка ефективності пенсійної системи України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1466
  • Автор: Тетяна
  • Дата: 29-12-2013, 19:33
 (голосов: 0)
29-12-2013, 19:33

Янчинська Т.М., Шийка С.Ю., Шийка С.Ю. Оцінка ефективності пенсійної системи України

Категорія: Соціальне страхування 2013

Янчинська Т.М., Шийка С.Ю., Шийка С.Ю., 2013
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-41с

Оцінка ефективності пенсійної системи України

Пенсійна система України — сукупність створених в Україні правових, економічних і організаційних інститутів і норм, метою яких є надання громадянам матеріального забезпечення у вигляді пенсії. Пенсійна система України в сучасному вигляді започаткована в січні 2004 року і містить у собі відносини по формуванню, призначенню і виплаті пенсій в трирівневій пенсійній системі. Пенсійне забезпечення в Україні є основним складником системи соціального захисту населення і охоплює непрацездатних громадян похилого віку, інвалідів, осіб, які втратили годувальника, виплати яким здійснюють у формі пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, компенсаційних виплат, додаткових пенсій та державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам.
Від ефективності функціонування пенсійної системи багато в чому залежить соціальна стабільність в Україні, адже вже сьогодні в країні частка осіб, які отримують пенсію досягає 30 %. У зв’язку зі старінням населення та впливом світової економічної кризи Пенсійний фонд України став не спроможним виконувати покладені на нього завдання в повному обсязі. Стосовно динаміки формування доходів Пенсійного фонду України за 2008-2012 роки, то помітною є тенденція збільшення суми коштів, що надходять до Фонду. За підсумками 2008 року Пенсійним фондом України отримано 143,5 млрд. грн. У 2009 році фактичне виконання дохідної частини бюджету ПФУ становило 148,4 млрд. грн., що на 3,4 % (4,9 млрд. грн.) більше ніж у попередньому періоді. Доходи 2010 року збільшилися на 23,7 %. У 2011 році вони склали 197,6 млрд. грн., що на 7,6 % більше, ніж надходження за 2010 рік. Доходи Пенсійного фонду за 2012 рік збільшилися на 12,7 % або на 25 млрд. грн. та становили 222,6 млрд. грн.
Протягом 2008-2012 років спостерігалося зростання видаткової частини бюджету Пенсійного фонду України. У 2008 році загальна сума видатків Фонду на виплату пенсій та грошової допомоги становила 150,3 млрд. грн. У 2011 році видатки Пенсійного фонду України становили 210,7 млрд. грн., що є більшим у порівнянні з попереднім роком на 10 % (19,2 млрд. грн.). Видатки Пенсійного фонду України у 2012 році збільшились на 10,9 % у порівнянні з 2011 роком та становили 233,7 млрд. грн. Реформа необхідна для ефективнішого управління як структурою доходів, так і ефективному їх використанню – видатками.
Трирівнева пенсійна система дозволить розподілити між трьома її складовими ризики, пов'язані із змінами в демографічній ситуації та з коливаннями в економіці і на ринку капіталів.Такий розподіл ризиків дозволить зробити пенсійну систему більш фінансово збалансованою та стійкою, що застрахує працівників від зниження загального рівня доходів після виходу на пенсію і є принципово важливим та вигідним для них.
Таким чином Перший рівень є системою пенсійних виплат, внески до якої сплачуються усіма працюючими громадянами країни та їх роботодавцями. За рахунок цих коштів і виплачуються страхові пенсії та встановлюється мінімальний рівень пенсійних виплат пенсіонерам. Особам, які мають малий страховий стаж та/ або розмір заробітку, з якого сплачувались страхові внески, а отже низькі розміри пенсій, передбачається надання цільової соціальної допомоги, що дозволить забезпечити їм доходи на рівні мінімальних соціальних стандартів в Україні, які встановлюються, виходячи з реальних фінансових можливостей Державного бюджету та Пенсійного фонду.
У реформованій солідарній системі розмір пенсії залежить від розміру заробітної платні, з якої сплачувались страхові внески та страхового стажу, протягом якого вони сплачувались. У зв’язку зі старінням населення та нестабільною економічною ситуацією в країні, солідарна система пенсійного забезпечення України стикнулася з проблемою нестачі фінансових ресурсів. За даними звітів Пенсійного фонду України за 2008-2012 роки бюджет Фонду був дефіцитним. За нашими фонду України без урахування залишку становило 15,2 млрд. грн., у 2009 році дефіцит бюджету Фонду зріс у 2 рази та сягнув 32,2 млрд. грн., а у 2010 році – 34,4 млрд. грн. Сума дефіциту коштів Фонду у 2011 році зменшилася та становила 30,1 млрд. грн. Дефіцит Пенсійного фонду в 2012 році становив 27,2 млрд. грн.Cолідарний рівень пенсійного страхування в Україні має багато невирішених проблем, основними з яких є низький розмір пенсії переважної більшості пенсіонерів та зростання пенсійних видатків випереджаючими темпами порівняно з можливостями економіки щодо їх забезпечення. Тому стає очевидною необхідність як значної активізації процесів розрахунками у 2008 році перевищення видатків над власними надходженнями Пенсійного подальшого реформування пенсійної системи, так і їх коригування з урахуванням накопиченого досвіду та соціально-економічного стану в країні.
Створення Другого рівня пенсійної системи – це запровадження в нашій країні системи загальнообов'язкового накопичувального пенсійного страхування. Суть такої системи полягатиме у тому, що частина обов'язкових внесків до пенсійної системи накопичуватиметься у єдиному Накопичувальному фонді і обліковуватиметься на індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках громадян які сплачуватимуть такі внески.
Ефективним напрямом реформування пенсійної системи має стати значне посилення ролі накопичувальних складових пенсійної системи, які слугуватимуть ефективним стимулом для детінізації економіки країни та стануть джерелом довгострокових інвестицій в Україні, що дасть потужний поштовх розвиткові країни. Очевидно, що реформування пенсійної системи України є складним процесом. Тому лише аналіз світового досвіду пенсійного забезпечення дозволить Уряду удосконалити пенсійну реформу в Україні та уникнути помилок. Але з огляду на специфіку кожної країни, рівень її економічного розвитку необхідно не просто копіювати модель фінансового забезпечення пенсійної системи іншої країни в Україну, а використовувати сукупність аспектів, які найкраще підходять до українських умов.
Отже, особливістю пенсійної системи України є те, що на даний час в повній мірі функціонує її перший рівень, тобто солідарна система пенсійного забезпечення, для здійснення пенсійних виплат з якої Пенсійний фонд України акумулює грошові кошти.
У зв’язку з неефективним функціонуванням пенсійного забезпечення в Україні, необхідним є проведення заходів з його удосконалення.
Щодо України, то найголовнішою ціллю для покращення пенсійного забезпечення є повне впровадження змішаної трирівневої системи та використання досвіду пенсійного забезпечення зарубіжних країн.
Список використаних джерел:
1.Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
2.Концепція подальшого проведення пенсійної реформи в Україні [Електронний ресурс]-http://kprda.gov.ua
3.Огляд світового досвіду запровадження пенсійних реформ. Міністерство праці та соціальної політики України, Пенсійний фонд України. Київ, 2008.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^