Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2014 » Сапарта І.І. Аналіз діяльності чотирьох груп банків за класифікацією НБУ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1722
  • Автор: Saparta_I
  • Дата: 19-05-2014, 15:39
 (голосов: 0)
19-05-2014, 15:39

Сапарта І.І. Аналіз діяльності чотирьох груп банків за класифікацією НБУ

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2014

Сапарта Іван Іванович
Магістр кафедри фінансів, грошового обігу і кредиту
Львівський національний університет імені Івана Франка

Аналіз діяльності чотирьох груп банків за класифікацією НБУ


Банківський сектор виступає особливим об’єктом державного регулювання, котрий потребує пильної уваги щодо своєї діяльності з боку державних органів та має важливе значення для розвитку національної економіки. Особливістю нагляду і регулювання банківського сектору в Україні є розподіл діяльності банків на відповідні групи. На рис.1 візуалізовано розподіл активів банківської системи за групами банків, згідно з класифікацією НБУ, станом на 01.01.2013 р. та на 01.10.2013 р. [1].

Сапарта І.І. Аналіз діяльності чотирьох груп банків за класифікацією НБУ


Рис. 1. Розподіл активів української банківської системи за групами банків

Аналіз якості активів банків у розрізі груп та у банківській системі в цілому унаочнено нижче.
Коефіцієнт використання потужностей – відношення чистих кредитних вкладень до розміру сукупних активів – показує, наскільки ефективно банк використовує наявні в його розпорядженні фінансові ресурси для операцій кредитування.
За перші дев’ять місяців 2013 р. коефіцієнт використання потужностей за всіма групами банків приймав близькі до рекомендованих, проте нижчі за прийнятні значення. У цілому за системою показник знизився на 1 п.п. та складав 0,61.
Питома вага дохідних активів у сукупних активах – характеризує якість активів, обумовлену їх структурою: чим вище значення показника, тим вища ефективність використання ресурсів і ділова ефективність. Рекомендованим значенням показника визначено 0,75-0,85.
Питома вага дохідних активів у сукупних активах банків в цілому в системі з початку 2013 р. зросла на 1 п.п. і станом на 01.10.2013 р. дорівнювала 0,75. Найбільшого зростання показник зазнав серед банків І групи – на 3 п.п. (з 0,74 до 0,77), в той час як для II групи коефіцієнт з початку року знизився на 3 п.п. до 0,72. Серед банків інших груп волатильність була незначною. Таким чином, для банківської системи в цілому питома вага дохідних активів у сукупних активах знаходиться в прийнятних межах.
Коефіцієнт забезпечення резервами кредитних вкладень – характеризує якість кредитного портфелю банку, а також необхідний середній розмір резервів на кожну одиницю виданих кредитів. Позитивною динамікою є зниження показника.
Коефіцієнт забезпечення резервами кредитних вкладень з початку року зменшився на 1,4 п.п. та становив 14,6% станом на 01.10.2013 р., що, незважаючи на позитивну динаміку, свідчить про збереження низької якості кредитного портфелю банківської системи України.
Зменшення значень коефіцієнта спостерігалось серед банків усіх груп. При цьому найнижчим значенням показника характеризуються банки III групи (8,0%), найвищим – банки І групи (16,2%). Таким чином, найбільш якісним є кредитний портфель банків III групи, найменш якісним – портфель банків І групи.
Коефіцієнт фінансової стійкості показує ступінь забезпеченості ризикових вкладень банків їх власним капіталом та визначається як відношення власного капіталу до сукупних активів. Рекомендованим значенням показника є 8-15% [3].
У цілому в системі значення показника на кінець вересня 2013 р. збереглось на рівні початку року і дорівнювало 15%, залишаючись в межах рекомендованих значень. Протягом перших дев’яти місяців 2013 р. зміна значення коефіцієнта за групами банків не перевищувала 0,1 п.п. При цьому найвищою фінансовою стійкістю характеризуються банки IV групи (19%), найнижчою – банки III групи (12%).
Процес стабілізації економічної ситуації в Україні в сучасних умовах є важливим фактором забезпечення безпеки банківської діяльності, елементом якого виступає ефективне міжнародне співробітництво органів регулювання та нагляду за банківською діяльністю.

Список використаних джерел:
Асоціація українських банків : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://aub.org.ua/.
Національний Банк України : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua
Оцінка та шляхи підвищення незалежності Національного банку України в призмі євроінтеграційних процесів : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dspace.uabs.edu.ua/handle/123456789/2101.

Посилання: Банківський нагляд

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^