Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2014 » Левкевич А.Ю. Оцінка активів банків України
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-10-2014, 23:50

Левкевич А.Ю. Оцінка активів банків України

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2014

Оцінка структури активів банків України

Активи банківські (bank’s assets) – ресурси банку та кошти, що класифікуються за напрямками розміщення та використання з метою одержання прибутку. Інколи активи банку визначаються як ресурси, контрольовані банком у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до збільшення економічної вигоди у майбутньому. Банківські активи відображаються в активі балансу банку та включають: кошти в касі банку, кошти на кореспондентських рахунках, кошти в резервних фондах банку, надані кредити юридичним i фізичним особам, надані міжбанківські кредити, державні облігації, цiннi папери, вкладення у факторингові та лiзинговi операції, дебітори, кошти, вкладені у спільну господарську діяльність та інші [1].
Фінансовий стан банківської установи значною мірою залежить від якості її активів, як показала криза 2008–2009 років, банки, що мали якісні активи, і перед усім якісний кредитний портфель, як основної складової активів банку, змогли подолати вплив зовнішніх негативних чинників, пов’язаних із світовою фінансовою кризою і успішно розвиваються. Перевірка та аналіз активів банку відноситься до найбільш тривалої і важливої стадії аналізу діяльності.
Це пояснюється тим, що якість активів значною мірою обумовлює ліквідність та платоспроможність банків і, в кінцевому рахунку, його надійність. Якщо банк має якісні активи, то навіть при мінімальному розмірі власного капіталу він може стабільно і ефективно функціонувати.
Ситуація в банківській системі України залишається досить складною: спостерігається низька кредитна активність банків, значна частина збиткових банків, і, що головне, низька якість банківських активів. За оцінкою аналітиків, Україна знаходиться в групі банківських систем з поганими активами, з їх відсотковою кількістю 35–50 %.
У зв’язку з цим актуальним стає дослідження основних методичних підходів щодо аналізу та оцінки якості активів банку і визначення напрямків їх підвищення. Вітчизняні фахівці з банківського менеджменту й аналізу приділяють багато уваги розробці методики оцінки якості активів банку, однак комплексного підходу до розглянутої проблеми не має [2].
Вагомий внесок у дослідження сутності, структури та динаміки портфеля активів банків України зробили такі вчені як О.Г.Копилюк, О.Музичка, І.Кравченко, Г.Багратян, Є.Мазіна, О.В.Васюренко та інші науковці.
Таблиця 1
Найбільші банки України за обсягом активів
Privatbank 16,79 %
Oschadbank 8,11%
Ukreximbank 7,39%
Delta Bank 4,33%
Unicredit Bank 3,37 %
PUMB 2,6%
VTB Bank 1,98%
Finansova Initsiatyva 1,2%
Джерело: Складено за даними Офіційного сайту http://bankografo.com/analiz-bankiv/bankivska-statystyka [3].
Із даних, що наведені у Табл.1 можна зробити висновок, що найбільшою часткою активів володіє “ПриватБанк” (16,79%) та державні банки України, тобто “Ощадний Банк” (8,11%) та “Укрексімбанк” (7,39%). Найменшою частка активів є у банку “Фінансова ініціатива”.
“ПриватБанк” працює на ринку України з 1992 року і є найбільшим банком за обсягом активів. Основними власниками банку є Геннадій Боголюбов і Ігор Коломойський, які прямо володіють 34,1929% і 33,8554% акцій банку відповідно, а також через компанію Triantal Investments Ltd (Кіпр, 24,9900% акцій).
Прибуток банку за підсумками 2012 року становив більш як 1,5 млрд грн, що на 5% більше показника прибутку в 2011 році [4].

Список використаних джерел
1. Національний Банк України [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=123113
2. Оцінка якості активів банку [Електронний ресурс].– Режим доступу http://vestnikdnu.com.ua/archive/201151/14.htm
3. Найбільші банки України за обсягом активів [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://bankografo.com/analiz-bankiv/bankivska-statystyka
4. ПриватБанк [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://economics.unian.ua/finance/876897-privatbank-u-2013-rotsi-narostiv-pributok-na-22.html
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2018 (16)
Ноябрь 2018 (49)
Октябрь 2018 (175)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
Апрель 2018 (16)
^