Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2014 » Левкевич А.Ю. Оцінка активів банків України
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-10-2014, 23:50

Левкевич А.Ю. Оцінка активів банків України

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2014

Оцінка структури активів банків України

Активи банківські (bank’s assets) – ресурси банку та кошти, що класифікуються за напрямками розміщення та використання з метою одержання прибутку. Інколи активи банку визначаються як ресурси, контрольовані банком у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до збільшення економічної вигоди у майбутньому. Банківські активи відображаються в активі балансу банку та включають: кошти в касі банку, кошти на кореспондентських рахунках, кошти в резервних фондах банку, надані кредити юридичним i фізичним особам, надані міжбанківські кредити, державні облігації, цiннi папери, вкладення у факторингові та лiзинговi операції, дебітори, кошти, вкладені у спільну господарську діяльність та інші [1].
Фінансовий стан банківської установи значною мірою залежить від якості її активів, як показала криза 2008–2009 років, банки, що мали якісні активи, і перед усім якісний кредитний портфель, як основної складової активів банку, змогли подолати вплив зовнішніх негативних чинників, пов’язаних із світовою фінансовою кризою і успішно розвиваються. Перевірка та аналіз активів банку відноситься до найбільш тривалої і важливої стадії аналізу діяльності.
Це пояснюється тим, що якість активів значною мірою обумовлює ліквідність та платоспроможність банків і, в кінцевому рахунку, його надійність. Якщо банк має якісні активи, то навіть при мінімальному розмірі власного капіталу він може стабільно і ефективно функціонувати.
Ситуація в банківській системі України залишається досить складною: спостерігається низька кредитна активність банків, значна частина збиткових банків, і, що головне, низька якість банківських активів. За оцінкою аналітиків, Україна знаходиться в групі банківських систем з поганими активами, з їх відсотковою кількістю 35–50 %.
У зв’язку з цим актуальним стає дослідження основних методичних підходів щодо аналізу та оцінки якості активів банку і визначення напрямків їх підвищення. Вітчизняні фахівці з банківського менеджменту й аналізу приділяють багато уваги розробці методики оцінки якості активів банку, однак комплексного підходу до розглянутої проблеми не має [2].
Вагомий внесок у дослідження сутності, структури та динаміки портфеля активів банків України зробили такі вчені як О.Г.Копилюк, О.Музичка, І.Кравченко, Г.Багратян, Є.Мазіна, О.В.Васюренко та інші науковці.
Таблиця 1
Найбільші банки України за обсягом активів
Privatbank 16,79 %
Oschadbank 8,11%
Ukreximbank 7,39%
Delta Bank 4,33%
Unicredit Bank 3,37 %
PUMB 2,6%
VTB Bank 1,98%
Finansova Initsiatyva 1,2%
Джерело: Складено за даними Офіційного сайту http://bankografo.com/analiz-bankiv/bankivska-statystyka [3].
Із даних, що наведені у Табл.1 можна зробити висновок, що найбільшою часткою активів володіє “ПриватБанк” (16,79%) та державні банки України, тобто “Ощадний Банк” (8,11%) та “Укрексімбанк” (7,39%). Найменшою частка активів є у банку “Фінансова ініціатива”.
“ПриватБанк” працює на ринку України з 1992 року і є найбільшим банком за обсягом активів. Основними власниками банку є Геннадій Боголюбов і Ігор Коломойський, які прямо володіють 34,1929% і 33,8554% акцій банку відповідно, а також через компанію Triantal Investments Ltd (Кіпр, 24,9900% акцій).
Прибуток банку за підсумками 2012 року становив більш як 1,5 млрд грн, що на 5% більше показника прибутку в 2011 році [4].

Список використаних джерел
1. Національний Банк України [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=123113
2. Оцінка якості активів банку [Електронний ресурс].– Режим доступу http://vestnikdnu.com.ua/archive/201151/14.htm
3. Найбільші банки України за обсягом активів [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://bankografo.com/analiz-bankiv/bankivska-statystyka
4. ПриватБанк [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://economics.unian.ua/finance/876897-privatbank-u-2013-rotsi-narostiv-pributok-na-22.html
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
^