Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2014 » Павлик Я.О. Інвестиційний клімат та інвестиційна привабливість економіки України: проблеми та недоліки
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1767
  • Автор: Yaryna
  • Дата: 30-10-2014, 18:49
 (голосов: 0)
30-10-2014, 18:49

Павлик Я.О. Інвестиційний клімат та інвестиційна привабливість економіки України: проблеми та недоліки

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2014

Павлик Я.О., 2014

ЛНУ імені Івана Франка, Екф-42с

Інвестиційний клімат та інвестиційна привабливість економіки України: проблеми та недоліки

Розвиток України як держави з ринковою економікою залежить від інвестицій та інвестиційного клімату держави, оскільки ні підприємництво, ні соціальна сфера не можуть ефективно функціонувати без належного фінансування як з боку держави, так і з боку приватних інвесторів (зокрема зовнішніх). Тому для підвищення конкурентоспроможності України необхідно покращувати її інвестиційний клімат та інвестиційну привабливість. Це повинно стати одним із пріоритетних завдань новообраної влади.
Більшість економістів трактує інвестиційний клімат як сукупність політичних, правових, економічних та соціальних умов, що забезпечують та сприяють інвестиційній діяльності вітчизняних та іноземних інвесторів.
До основних факторів, що формують інвестиційний клімат держави, належать: організаційно-правовий, політичний, економічний фактор, характеристика потенціалу країни, фінансовий, соціально-культурний фактор, міжнародні відносини, розвиток ринкової економіки, загальні умови господарювання [1; 1-2].
З точки зору інвестора поняття «інвестиційна привабливість» розглядається як узагальнена характеристика переваг і недоліків об’єкта інвестування [2].
На даний час основною причиною зниження інвестиційної привабливості України є складна політична ситуація, військові дії на Сході країни. Так, за даними Держстату, в першому кварталі 2014-го року потік інвестицій знизився на $6,2 млрд. Великі зарубіжні компанії – кіпрські, німецькі, голландські, російські та австрійські – вкладають менше, ніж раніше. Тенденція експертів не дивує: за їх словами, інвестори згортають діяльність, адже не можуть планувати розвиток бізнесу на тлі незрозумілої політичної ситуації і складних відносин з РФ. «Деякі іноземці продали б свій бізнес в Україні, але покупців не можуть знайти. Далеко не кожен ризикне вкладати гроші в країну, де фактично тривають військові дії», – вважає президент Украналітцентру Олександр Охріменко. Втім, є країни, яких не лякає складна ситуація в Україні, і які готові заводити інвестиції в нашу економіку [3].
За підсумками минулого року в економіку України надійшли інвестиції із 136 країн світу. Основними країнами-інвесторами були Кіпр, Німеччина, Нідерланди, Російська Федерація, Австрія, Велика Британія, Вірґінські Острови (Брит.), Франція, Швейцарія та Італія (майже 83% загального обсягу прямих інвестицій в економіці України). Порівняно з 1996 роком зі складу десяти найбільших за обсягами інвестування країн вибули США, Ірландія, Бельгія та Польща.
Окрім негативного впливу військових конфліктів, до головних причин, що стримують розвиток інвестиційної діяльності в Україні можна віднести:
– високі ставки мита, непорозуміння при визначенні митної вартості товарів та інших митних бар’єрів;
– відсутність єдиної стратегії та планів щодо заохочення інвестицій;
– політична, законодавча та економічна нестабільність в Україні;
– відсутність певних гарантій захисту для іноземних інвесторів від боржників і недобросовісних партнерів, впевненості у подальшому співробітництві під час економічних змін в законодавстві або під час кризи;
– невисокий рівень розвитку інфраструктури;
– низька продуктивність економіки;
– недосконале законодавство в сфері інвестування, що спричинює цілий ряд проблем для іноземних інвесторів;
– наявність корупції, рейдерства на підприємствах та бюрократизму в державних органах України.
Інвестиційна привабливість України залишається низькою, оскільки інвестиційний клімат в Україні є досить ризикованим. Занепокоєння у інвесторів викликають три ключові області: прозорість ведення бізнесу, політична стабільність, а також взаємодія з державними органами. Україна пропонує інвесторам швидкі темпи зростання, природні ресурси, розвинену телекомунікаційну інфраструктуру, новий ринок і кваліфіковані кадри за помірною ціною. Якщо інвестиційний клімат в країні покращиться, то цікаві можливості, які відкриваються в Україні, безсумнівно, привернуть в країну більшу кількість проектів [4].

Література
1. Третяк Н.М. «Фактори формування інвестиційного клімату в Україні» [Електронний ресурс] – доступно з http://fp.cibs.ck.ua/files/1303/13tnmffi.pdf / Фінансовий простір №3 (11) 2013.
2. Носова О.В. «Інвестиційна привабливість підприємства» [Електронний ресурс] – доступно з http://old.niss.gov.ua/book/StrPryor/2/3-4-Nosova.pdf
3. Коновалова Х. «Інвестиції в Україну: гроші прийдуть з Катару та ОАЕ» [Електронний ресурс] – доступно з http://ukr.segodnya.ua/economics/enews/investicii-v-ukrainu-dengi-pridut-iz-katara-i-oae-521594.html
4. Данилишин В. І., Стефанків О. М. «ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ» [Електронний ресурс] – доступно з
http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=3031
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^