Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2014 » Толвай Ю.В. Актуальні проблеми валютного регулювання в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1128
  • Автор: Julja
  • Дата: 30-10-2014, 20:39
 (голосов: 0)
30-10-2014, 20:39

Толвай Ю.В. Актуальні проблеми валютного регулювання в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2014

УДК 336
Толвай Ю.В.,2014
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-42с

Актуальні проблеми валютного регулювання в Україні

У зв’язку з переходом економіки України до ринкових умов та поширенням економічних інтеграційних процесів роль валютного регулювання в процесі управління валютними операціями є значною. Проведення валютних операцій є складним і ризиковим видом діяльності, який супроводжується нестабільністю та неможливістю протидіяти цілеспрямованим валютним спекуляціям [1].
Розбалансованість валютного ринку, негативне сальдо торговельного балансу, високі темпи інфляції свідчать про те, що на сьогоднішній день залишається нерозв’язаною проблема проведення ефективної валютно-курсової політики і визначення оптимального рівня валютного курсу. Для вирішення цих проблем необхідним є дослідження оптимального регулювання валютного курсу в сучасних умовах [2].
Початок 2014 року позначився посиленням негативних тенденцій на валютному ринку України. Значне перевищення попиту на іноземну валюту над її пропозицією спричинило тиск на курс національної грошової одиниці[3].
Виходячи з необхідності виконання своєї основної функції, НБУ перейшов до впровадження жорстких заходів адміністративного впливу на валютних ринок. Йдеться, зокрема, про постанову Правління НБУ від 6 лютого 2014 року №49. Невеликий за обсягом документ містить фактично три види заходів:
– заходи, спрямовані на збільшення надходжень в іноземній валюті на валютний ринок України;
– заходи, спрямовані на забезпечення безперебійності операцій з готівкою;
– заходи, спрямовані на гальмування попиту на іноземну валюту [3].
З метою посилення контролю за операціями на міжбанківському валютному ринку НБУ зобов’язав уповноважені банки формувати реєстр з купівлі іноземної валюти та подавати його електронною поштою НБУ, а копію – територіальним управлінням НБУ за місцезнаходженням банку-юридичної особи наступного операційного дня після отримання заявки на купівлю іноземної валюти [3].
Першим дзвіночком стало зростання обсягів торгів з іноземною валютою на безготівковому сегменті валютного ринку. Як видно з графіку 1, з вересня 2013 р. обсяг операцій із безготівковою іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку України стабільно зростав. Січень, що завжди характеризувався найменшою діловою активністю з усіх місяців року, показав піковий результат: обсяг торгів з безготівковою іноземною валютою становив рекордні 89702,8 млн дол. США. Найбільш вірогідною причиною цього явища є виведення за кордон своїх капіталів політиками, що на той час були при владі. Страх, у випадку зміни керівництва держави, втратити найбільш ліквідну частину свого майна, став мотивом переведення коштів у іноземні банки [4].

Толвай Ю.В. Актуальні проблеми валютного регулювання в Україні

Джерело [4]

У лютому 2014 р. офіційний курс гривні до долара США знизився на 25% і на 28.02.2014 р. становив майже 10,00 грн. за 1 долар США. Але це був тільки початок. У березні 2014 р. гривня підтримала спадну тенденцію, відтак її офіційний курс до долара США знизився ще на 9,7%. У квітні 2014 р., уже новою владою та новим керівництвом НБУ (26 лютого 2014 р. С. Кубіва було призначено новим головою Національного банку України), спадний тренд вдалося уповільнити: офіційний курс гривні до долара США знизився лише на 4,08%, у травні на 3,28%, червні – на 0,41%. Однак уповільнити не означає розвернути.
Наслідками відпливу капіталу є або девальвація, або ж втрата резервів, які йдуть на підтримку курсу. Україна, на жаль, показала подвійний ефект: золотовалютні резерви cтаном на 01.05.2014 р. становили 14225,8 млн доларів США (зменшившись на 30 %). Гривня за цей самий період девальвувала більш ніж на 50%.
Втрату офіційних резервів частково можна пояснити відтоком вкладів у іноземній валюті, що простежувався протягом усього 2014 р.
Це зменшило пропозицію іноземної валюти на валютному ринку та, водночас, зумовило у банків попит на валюту для задоволення потреб своїх клієнтів. Певною мірою цей попит задовольнявся за рахунок золотовалютних резервів. Так, протягом січня-лютого 2014 р.валютний ринок України поглинув 3637,4 млн дол. США. У подальшому нове керівництво НБУповністю відмовилося від підтримку курсу за рахунок офіційних резервів. У березні та квітні 2014 р. регулятор не проводив жодних валютних інтервенцій. Лише у травні Нацбанк продав 786,4 млн дол. США, одночасно купивши 211,6 млн дол. США. Хоча економічна доцільність для банків продавати іноземну валюту НБУ є сумнівною, що може означати, що Нацбанк «попросив» деякі банки продати йому валюту задля «малювання звітності», необхідної для подання кращої картинки міжнародним кредиторам. [4].
Висновок
Отже, для врегулювання ситуації, що склалася на валютному ринку, необхідним є удосконалення валютного законодавства, підвищення якості валютного нагляду та валютного контролю, ефективне регулювання проведення банками валютних операцій, розроблення стратегії та тактики політики де доларизації та врівноваження попиту та пропозиції іноземної валюти на валютному ринку України.
Література
1.Сощук Д. Регулювання валютних операцій в Україні. [Електронний ресурс]. - доступно з
http://naub.oa.edu.ua/2012/rehulyuvannya-valyutnyh-operatsij-v-ukrajini/
2. Кривюк І.Д.Зибарєва О.В. Сучасні проблеми валютного регулювання.
[Електронний ресурс]. – доступно з http://www.rusnauka.com/16_NPRT_2009/Economics/47689.doc.htm
3. Іванов Ю.А. Актуальні проблеми валютного регулювання в Україні. [Електронний ресурс]. – доступно з http://legalactivity.com.ua/index.php/index.php?option=com_content&view=article&id=776%3A260214-16&catid=92%3A2-0214&Itemid=115&lang=ru
4. Дуда Б. Що було з валютним ринком України у першому півріччі 2014 року? [Електронний ресурс]. – доступно з http://news.finance.ua/ua/news/~/330963
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^