Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2014 » Казимирович О.В. Проблеми та перспективи розвитку ринку страхування життя в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
31-10-2014, 10:17

Казимирович О.В. Проблеми та перспективи розвитку ринку страхування життя в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2014

© Казимирович О. В., 2014
ЛНУ iм. Iвaнa Фрaнкa, Екф-43с

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ РИНКУ СТРАХУВАННЯ ЖИТТЯ В УКРАЇНІ

Страхування життя у розвинених країнах давно перетворилося в обов'язкову потребу у всіх сферах діяльності. Сьогодні неможливе існування стабільної економіки держави без надійної страхової системи, що впевнено згладжує непередбачені ризики. Зокрема, страхування життя убезпечує найцінніше: життя, здоров’я, здатність заробляти гроші та впевненість у майбутньому загалом. Це і визначає важливість розвитку даного виду страхування в Україні.
Практично всі страхові компанії в Україні представляють стандартизовані страхові продукти, які мало чим відрізняються. Фактично сьогодні на українському ринку страхування життя пропонуються три основні групи страхування:
- змішане страхування життя (82 %) – накопичувальне страхування з одночасним страховим захистом на випадок смерті з метою забезпечення певного капіталу до певної дати (наприклад, придбання будинку, навчання у ВНЗ);
- пенсійне страхування життя (10 %) – накопичувальне страхування для забезпечення додаткового періодичного доходу протягом певного строку або довічно, після виходу на пенсію або досягненню певного віку;
- ризикове страхування життя (8 %) – страхування на випадок смерті, від нещасних випадків, захворювань та інвалідності [1].
На початку 90-х рр. ХХ ст. у країні виникає величезна кількість страхових компаній, що здійснюють особове страхування, а зокрема, і страхування життя. І хоча наразі страховий ринок життя охоплює тільки 3% від потенційних можливостей, є всі підстави очікувати зростання попиту населення України на ці послуги, а також зростання бажання страховиків займатися страхуванням життя, що спричинить зростання конкуренції та поліпшення якості послуг у цій сфері.
Україна прагне «влитися» у світовий цивілізаційний процес, а тому вона має змінити ставлення своїх громадян і держави до інституту страхування. Світ демонструє зростання частки страхування життя у структурі ВВП. У Японії така частка становить 13 %, у Швейцарії - 12%, Південній Африці - 16%, Словенії - 5%, Польщі - понад 3 %. У середньому в розвинених країнах ця частка коливається від 2 до 6 % ВВП. В Україні ринок страхування в цілому займає близько 2 % ВВП, а страхування життя - 3,3 % страхового ринку [2].
Ринок страхування життя, за попередніми підсумками 2013 року, склав близько 2,4 млрд грн, що на 35% більше, ніж у 2012 році, ставши третім за величиною після ринків страхування майна і автострахування, повідомляється на сайті Ліги страхових організацій України (ЛСОУ) [3].
Згідно з повідомленням, за підсумками 2013 року роздрібне страхування життя становило 95% обсягу страхових платежів, корпоративне — 5%. У 2013 р. на ринку страхування життя спостерігалось зростання чистих страхових премій на 667 млн. грн. (36,9%) порівняно з 2012 р. Кількість страхових компаній (СК) станом на 31.12.2013 становила 407, з яких 62 СК зі страхування життя (СК "Life") та 345 СК, що здійснювали види страхування, інші, ніж страхування життя (СК "non-Life"). За 2013 рік кількість страхових компаній зменшилася на 7 СК [4].
Найбільш вагомими факторами, що впливають на розвиток сфери страхування життя в Україні, є збільшення споживчого кредитування, значне зростання страхових виплат за ризиком «дожиття», підвищення соціальної відповідальності представників середнього класу за членів своїх сімей.
На ринку страхування життя спостерігається суттєве покращення ситуації, проте, все ж залишається низка невирішених проблем таких, як :
- недоліки у законодавстві ;
- низький рівень довіри громадян до ринку страхування життя ;
- недостатня проінформованість усіх верств населення щодо доцільності і важливості саме цього виду страхування;
- низький рівень платосмроможності населення ;
- нестабільність фінансового середовища країни в цілому.
Держава повинна бути зацікавлена у вирішенні цих проблем, адже страхування життя — це, в першу чергу, довгострокові інвестиційні ресурси. Орієнтація на міжнародні стандарти та комплексні заходи, як страхових компаній, так і держави у вирішенні проблем даного сегменту зможуть вивести галузь страхування загалом, на новий рівень.
Література:
1.Страховая индустрия Украины: стратегия развития : монография [Текст] / А. Филонюк, А. Залетов. — К. : Междунар. агенция "БИЗОН", 2008. — 448 с.
2.Страхування: підручник / В. Д. Базилевич, О. Ф. Філонюк, К. С. Базилевич ; [та ін.]; за ред.:В. Д. Базилевич. – К. : Знання, 2008 . – 1019 с.
3. Офіційний веб-сайт Ліги страхових організацій України// [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://uainsur.com/stats/life/
4.Консолідовані звітні дані страхового ринку за 2013 р. // [Електронний ресурс]. – Режим
доступу : http://nfp.gov.ua/content/konsolidovani-zvitni-dani.html
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^