Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2014 » Гуцул А.А. Аналіз тенденцій фондового ринку України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1081
  • Автор: anisss
  • Дата: 31-10-2014, 20:05
 (голосов: 0)
31-10-2014, 20:05

Гуцул А.А. Аналіз тенденцій фондового ринку України

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2014

УДК 336
Гуцул А.А., 2014,
ЛНУ ім.Івана Франка, Екф-41с

Аналіз тенденцій фондового ринку України

Інвестиційна залежність
З часу набуття країною незалежності, фондовий ринок не може функціонувати в повній мірі. Основними причинами цього є погана розвиненість економіки, відсутність належних інструментів фінансової політики і нездатність розвивати свої кращі якості. Всі ці фактори не викликають бажання в інвесторів вкладати свої гроші в нашу економіку. Звичайно ж, більше доходу приносять ризикові інвестиції, а це ще більше ускладнює становище.
Однак, вихід із ситуації є. Все, що потрібно зробити, - це налагодити співпрацю з міжнародними фінансово-кредитними організаціями, поліпшити своє становище на світовому ринку, вплинути на підвищення світових рейтингів, структурувати економіку і вирішити політичний конфлікт. Саме ці дії приведуть не тільки фондовий ринок в порядок, але і всю економіку країни в цілому.
Злети і падіння провідних бірж
Головними біржами українського фондового ринку, як і раніше, залишаються Українська біржа і ПФТС. Не дивлячись на проголошене об'єднання, вони все ще функціонують окремо з досить великими розбіжностями. Так, за весь 2013 рік індекс УБ знизився на 5,2 %. Згідно навіть найбільш песимістичним прогнозам, індекс до кінця 2013 року повинен був знаходитися на позначці не нижче 1000 пунктів, а за оптимістичними - наблизитися до 2000 пунктів. Проте, практично весь рік індекс УБ знаходився в межах 800-900 пунктів, зрідка виходячи за ці рамки. З іншого боку, минулорічний показник повинен підіймати настрій, так як, в порівнянні з 2012 роком, в якому індекс знизився на 34,8 % і 2011 - на 40,3% , в 2013 році можна говорити про тимчасову стагнацію.
Безладна динаміка індексу сильно залежала від російського ринку акцій. Пік зростання припав на початок року з показником в 1047,39 пунктів, після цього почалося різке зниження буквально в березні, коли індекс впав до позначки 797,06 пункту. Однак, злети і провали, як і спроби проявити незалежність від зовнішніх факторів, стримувалися низьким обсягом ліквідності на ринку. Лише деякі з «блакитних фішок» індексу УБ показали зростання капіталізації протягом усього року. До них відносяться Укрсоцбанк (+44,8 %), Райффайзен Банк Аваль (+32,2 %) і "Донбасенерго" (+28,1 %). З негативною динамікою лідирували папери Алчевського меткомбінату (-27 %), "Центренерго" (-25,7 %) і " Мотор Січі" (-20,4 %).
Щодо індексу ПФТС, то динаміка цього показника майже не змінюється. На початку року індекс злетів до позначки 379,83 пунктів зі збільшенням частки торгів і через два місяці після спаду активності, слідом за індексом УБ, ПФТС знизився до 286,03 пункту. Останній квартал ознаменувався невеликими коливаннями, які залишалися на одному рівні, і закриття 30.12. 13. пройшло з відміткою в 300,53 пунктів.
Чому застопорився ринок
Криза на фондовому ринку тягнеться ще з середини 2013 року. Причиною цього є можливе об'єднання двох провідних торговельних майданчиків України - Української біржі і ПФТС. Капіталізація компаній, що котируються на УБ значно вище ПФТС, однак, останнім часом УБ втрачає свої позиції. Операції на цьому майданчику стали зменшуватися, і інвестори почали шукати альтернативні можливості. Тому, щоб не зруйнувати до кінця ледве функціонуючий ринок, на даний момент обговорюється план об'єднання двох бірж.
У такій ситуації можливості двох бірж і їх майбутнє як одного цілого не зовсім ясні. Все через те, що український фондовий ринок фактично знаходиться у володінні російських акціонерів. Найбільшим акціонером обох бірж є "Московська біржа", якій належить 50 % +1 акцій ПФТС та 43,08 % акцій УБ. І, відповідно, саме МБ контролює ситуацію, незалежно від бажання учасників угоди.
Так, істотною проблемою стала оцінка активів обох бірж. "Московська біржа" пропонувала викупити частку міноритаріїв УБ за ціною 0,8 номіналу акції, однак акціонери відмовилися від такої пропозиції, визнавши її невигідною. Нещодавно розглянутий у ході проведеного зборів акціонерів УБ план дій щодо об'єднання з ПФТС передбачає доручення біржовїй раді УБ звернутися до ПФТС з пропозицією провести емісію акцій на користь УБ, а також викупити її акцій, тобто провести "конвертацію" цінних паперів. У разі вдалого ходу операції, біржі офіційно оголосять про злиття. А ось що дістанеться російським акціонерам - вже інше питання.
У недалекому майбутньому
Робити якісь прогнози на 2014 рік дуже непрактично, так як ринок цінних паперів залишається неліквідним. До всього іншого додається і ускладнення політичної ситуації в країні. Нещодавно випуск акцій аграрних компаній зійшов на «ні». Варшавська фондова біржа перенаситилася українськими компаніями і перестала вкладати в них гроші. Виходячи з цього, виникає питання: якщо польські інвестори не хочуть закуповувати українські акції, то кому вони будуть потрібні в Україні?
Тим не менш, після трьох днів падіння, котирування більшості ліквідних акцій на Українській біржі стабілізувалося. Індекс УБ на початку року показував значний спад, який тривав з 2013 року, але потім відштовхнувшись від рівня підтримки в районі 850 пунктів, почав відновлюватися. Наприкінці торгів 24 січня індикатор закрив сесію на позначці 866 пунктів, підйом склав 0,4 %. Основний внесок у позитивну динаміку зробили акції банківського сектора після новини про те, що Правекс-банк був проданий за 74 млн євро, що відповідає мультиплікатору 0,85 капіталу. Така оцінка більш ніж у два рази перевищує поточні ринкові мультиплікатори для «Райффайзен Банку Аваль» і «Укрсоцбанку». Біржові котирування цих банків нещодавно піднялися на 3,4 % і 4,7 % відповідно. Тим часом акції компанії «Мотор Січ» продовжують показувати значне падіння, зменшуючись щоразу на 1,9 % своєї вартості.
Значно підвищить свою привабливість для інвесторів «Донбасенерго», який планує проводити повну модернізацію до 2025 року. Зміни торкнуться технічного переоснащення підприємства, придбання більш потужних енергоблоків, перепланування відповідно до екологічних стандартів. Цінні папери «Донбасенерго» можуть витягнути фондовий ринок України з утвореної «прірви».
Звичайно ж, на ефективність ринку впливає цілий перелік факторів, який, на жаль, неможливо врегулювати в короткостроковій перспективі. Так, випуск державних єврооблігацій в гривневій валюті міг би значно полегшити борговий тягар. Однак, на це потрібно спеціальний дозвіл міжнародних організацій, зокрема МВФ. Повертати борг в національній валюті набагато дешевше, ніж в іноземній, - не витрачатимуться додаткові кошти для залучення потрібної суми іноземної валюти або її спеціальною закупівлі у вигляді валютних інтервенцій. Проте, в такій ситуації потрібно чітко балансувати випуск ОВДП, щоб не перетягнути всю ліквідність з внутрішнього ринку.
Важливим також є вплив ззовні. Лістинг український компаній на міжнародних біржах приносить додатковий капітал у країну і приваблює іноземних інвесторів. З іншого боку, міжнародний фондовий ринок розвивається і росте, а на українському ринку це ніяк не позначається. До того ж, політична нестабільність, як вже згадувалося раніше, значно руйнує цілісність економіки і довіру інвесторів. За словами керівника відділу біржових операцій ІГ «Арт-Капітал» Володимира Волкова, «додатковий тиск на ринок буде надавати поступова підготовка України до президентських виборів 2015 року. І з великою часткою впевненості інвестори не вкладатимуть гроші в Україну до цієї події, а може, і після».
Законодавча сила
Уряд кожної країни може прямо і цілеспрямовано впливати на ринкову ситуацію шляхом підписання законодавчих актів. Так, всякий оптимістичний настрій може бути зруйнований різними ідеями влади касаемо оподаткування податком операцій з цінними паперами. Протягом року депутат від Партії регіонів Валерій Омельченко двічі вносив до парламенту законопроект, що пропонує розширити перелік акциз на угоди з ЦП, особливо з купівлею-продажем валюти.
Основною причиною таких ідей послужило невиконання плану бюджету та значне відхилення від закладених показників. За весь 2013 планувалося залучити 300 млн грн в якості додаткових коштів від податкових надходжень зі угод на фондовому ринку, проте, цей показник насилу доріс до 50 млн грн. Таким чином, депутати хочуть заповнити втрату додатком нових податкових зборів, які стосуватимуться вже і фізичних осіб, які обмінюють валюту в банках або обмінних пунктах.
На цей рік у бюджеті закладено ще більш нереальний показник у розмірі 700 млн грн. З метою його реалізації передбачається внесення змін до Податкового кодексу, що передбачають підвищення ставок акцизу на угоди з ЦП.
НКЦПФР має намір класифікувати кваліфікованих інвесторів, спростивши їм процедуру інвестування і відповідний законопроект вже схвалений Кабміном. Ще одним плюсом є впровадження механізму squeeze - out. Це процедура обов'язкового продажу акцій міноритарних акціонерів великому акціонерові в якості завершального етапу придбання ним акцій акціонерного товариства, що здійснюється за допомогою процедури добровільного чи обов'язкового пропозиції. Це дозволить спростити взаємини міноритаріїв і мажоритаріїв.
Отже, фондовий ринок України постійно змінюється і кожна новина або дія зі сторони уряду чи народу буде впливати на його розвиток.
Що відбувається на українському фондовому ринку
Фондовий ринок України, незважаючи на військові операції на сході країни, продовжує рости, і індекси сьогодні показують максимальні значення за останні 52 тижні. "Головна причина – близькість фінансування МВФ і надії на стабілізацію ситуації, як політичної, так і економічної. Проте, обсяги торгівлі залишаються низькими, що свідчить про відсутність серйозного інтересу з боку інвесторів" – говорить фінансовий консультант Іван Компан.
Він пояснює це тим, що українські компанії ніколи не розглядали вітчизняний фондовий ринок з точки зору можливості залучення нового капіталу. Тому й нинішнє зростання вартості активів, яке відображається зростанням індексів на українській фондовій біржі, зараз не супроводжується зростанням інтересу людей, готових ці активи купувати. "Незважаючи на стрімке зростання фондового ринку України в останній рік, який почався за втечею президента з країни і зміною влади, фундаментально ситуація не змінилася. У короткостроковій перспективі це, перш за все, пов'язано з дуже тяжкою політичною і економічною кризою, подібної якій Україна не відчувала за всі роки незалежності. Іноземні інвестори повністю відвернулися від України, що й не дивно для країни з рейтингом "Сaa3" за версією "Moody's". Тому в довгостроковій перспективі причин для оптимізму, на мій погляд, теж дуже мало", – каже Іван Компан.
Ускладнюється це тим, що українські емітенти зробили вибір на користь бірж Лондона і Варшави. "І, як результат, на сьогоднішній день в лістингу українських бірж – все ті ж металургія, декілька "енерго", кілька банків, хімія, вмираючий телеком і багатостраждальна нафтова компанія. Більшість з цих компаній входять до складу або повністю контролюються фінансово-промисловими групами (ФПГ)", – відзначає фінансовий консультант.
Причому супроводжується все це низькою кількістю таких акцій у вільному обігу – тому й нечисельним значимим іноземним інвесторам на українських біржах зараз торгувати, по суті, нічим. "Як наслідок – фондовий ринок перетворився на іграшку для вимираючих українських інвестиційних компаній, які й "рухають" його вгору вниз на мінімальних обсягах" , – резюмує Іван Компан.
1. Гарасим А. Фондовий ринок країни готовий до зростання.
2. Оносова І. Як стрибки курсу валют і ситуація на Сході вплинули на український ринок цінних паперів.
3. Полівана О. Фондовий ринок України: огляд ринку і аналіз тенденцій.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
^