Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2014 » Сулик І.В. Переваги та недоліки справляння єдиного внеску на ЗДСС в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1321
  • Автор: ira.s.v
  • Дата: 8-12-2014, 18:55
 (голосов: 0)
8-12-2014, 18:55

Сулик І.В. Переваги та недоліки справляння єдиного внеску на ЗДСС в Україні

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2014

Сулик Ірина Володимирівна
ЕКФ-41с

Переваги та недоліки справляння єдиного внеску на ЗДСС в Україні

Система соціального страхування відіграє важливу роль в розвитку національної економіки та створює умови для ефективного захисту громадян, але вона досить нестабільна і потребує вдосконалення.
Так, 8 липня 2010р. Верховною Радою України було прийнято закон «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №2464-VI), який вступив в силу з 01.01.2011 року. Метою закону є реформування системи адміністрування загальнообов’язкового державного соціального страхування через створення єдиної системи збору та обліку страхових внесків, запровадження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та уникнення дублювання функцій фондів соціального страхування, пов’язаних із формуванням страхових коштів[1].
Єдиний соціальний внесок – це масштабне нововведення. Для того, щоб втілити його в життя має пройти деякий час, перш ніж вся система запрацює як треба. Тому дослідження цього питання є актуальним сьогодні.
Платниками єдиного внеску є роботодавці; фізичні особи-підприємці; особи, які забезпечують себе роботою самостійно — займаються незалежною професійною діяльністю; особи, які працюють на виборних посадах; військовослужбовці та інші категорії платників податків.
Впровадження єдиного соціального внеску зумовлює виникнення ряду дискусій з приводу його переваг та недоліків застосування.
Із запровадженням Закону №2464-VI зменшилось навантаження на роботодавця, пов’язане з адмініструванням сплати страхових внесків. До 1 січня 2011 року підприємству щоб, почати свою діяльність, необхідно було пройти державну реєстрацію, реєстрацію в органах податкової інспекції та зареєструватися в чотирьох фондах соціального страхування. Сьогодні достатньо зареєструватись як платник єдиного внескув органах Державної служби.[3]
Ще однією перевагою введення ЄСВ є зменшення затрат роботодавців на ведення (адміністрування) єдиного соціального внеску. Тобто тепер при утриманні та нарахуванні зарплати бухгалтер бюджетної установи нараховує лише один соціальний внесок, а не чотири, як це робилося раніше.
Переваги отримує також держава тому, що полегшується контроль над роботодавцями. У несумлінних платників була можливість ухилятись від сплати внесків до деяких фондів. А коли платіж єдиний, ухилитись від перерахування коштів у якийсь фонд неможливо, є одна загальна сума до сплати.
З 1 січня 2014 року заплановано впровадження посвідчень застрахованої особи. Посвідчення -це спеціальний документ у вигляді електронної смарт-картки з візуальними персоніфікованими ознаками, що забезпечує документування, зберігання і використання індивідуальної інформації про придбані права у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування.[2]
Ще одна перевага ЄСВ – це подача єдиного звіту. Насправді, звітують до ДФС з одним звітом лише ті роботодавці, у яких немає заборгованості щодо виплати заробітної плати та які повністю розрахувались з фондами соціального страхування до запровадження ЄСВ. Всі інші щоквартально звітують щодо сум заборгованості до всіх чотирьох фондів. Для розвитку підприємництва дане нововведення теж навряд чи сприятиме, навпаки, просліджується тенденція щодо зменшення кількості підприємців – спрощенців.
До негативних моментів за впровадження ЄВ можна віднести такі основні недоліки, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску Законом накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум; за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, ДФС накладається штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та інші штрафні санкції, які не суперечать чинному законодавству.
Також існує ряд недоліків єдиного соціального внеску. Адміністрування всіх соціальних внесків ДФС порушує права працедавців і профспілок. Адже адміністрування ЄВ контролюється виключно державою, інші суб’єкти соціального діалогу не мають впливу на цей процес. Переказ всіх коштів ДФС відтісняє від управління соціальними коштами працедавців і профспілок. Це може призвести до несправедливого розподілу коштів штучного їхнього перерахування до ПФУ тощо.
Отже, можемо сказати, що для України введення ЄСВ – це перший крок у системі реформування державного соціального страхування.
Введення єдиного соціального внеску значно полегшує життя роботодавцям та підприємцям у частині адміністрування, нарахування соціальних страхових внесків.


Література:
1. Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” №2464-VI, 08.07.2010, остання редакцiя вiд 01.10.2011.
2. Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування: Постанова правління ПФУ № 27.09.2010р. - №21 - 6. зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.Х.2010 р.№ 995/18290.
3. Ковалевич Д.А. Єдиний соціальний внесок в системі соціального страхування./ Д.А. Ковалевич //Хмельницький . - 2011. - №2. - С.25-27.
4. Волошина О.В., Попко Є.Ю. Методичні рекомендації по обліку нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування //Облік і фінанси АПК. - 2010. - № 4.- С. 4-17.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^