Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2014 » Левкевич А.Ю. Особливості пенсійного страхування в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
8-12-2014, 23:11

Левкевич А.Ю. Особливості пенсійного страхування в Україні

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2014

Особливості пенсійного страхування в Україні

Основу пенсійної системи в Україні складає система державного пенсійного забезпечення, яка охоплює всіх непрацездатних осіб похилого віку, інвалідів, осіб, які втратили годувальника, виплати, яким провадяться у формі пенсій, надбавок та підвищень до пенсії, компенсаційних виплат, додаткових пенсій відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про недержавне пенсійне забезпечення» [1].
Пенсійна система України складається з трьох рівнів.
Перший рівень - солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду.
Другий рівень - накопичувальна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що базується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді або у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення та здійснення фінансування витрат на оплату договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат.
Третій рівень - система недержавного пенсійного забезпечення, що базується на засадах добровільної участі громадян, роботодавців та їх об'єднань у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання громадянами пенсійних виплат.
Перший та другий рівні системи пенсійного забезпечення в Україні становлять систему загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а другий та третій рівні системи пенсійного забезпечення в Україні становлять систему накопичувального пенсійного забезпечення.
Керівництво та управління солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснює Пенсійний фонд [2].
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.
Пенсійний фонд України виконує такі завдання:
1. узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств та в установленому порядку подає їх Міністрові соціальної політики;
2. розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України;
3. формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування [2].
Останнім часом Пенсійний фонд України стикається зі значною кількістю проблем в підтримці життєдіяльності тієї категорії громадян, які досягли похилого віку або втратили працездатність і визнані інвалідами через що не можуть забезпечити собі мінімально необхідний рівень доходу [3].
Всього за півроку кількість пенсіонерів в Україні скоротилася на 776 тисяч чоловік, при цьому середній рівень пенсії в країні виріс на 34 гривні 89 копійок. Про це свідчать офіційні дані Пенсійного Фонду (ПФУ) України за станом справ з пенсійним забезпеченням в країні. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування великої кількості людей, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.
Так, згідно інформації ПФУ, за станом на перше липня 2014 року в Україні налічувалося 12 млн 757 тис. 443 пенсіонери, які, в середньому, отримували по 1 560,98 грн щомісячно.
Що ж до розподілу пенсіонерів і пенсій по основних групах, то тут за перші шість місяців поточного року спостерігалася наступна динаміка.
Розподіл пенсіонерів по категоріях та розмірах призначених пенсій (станом на 01.07.2014 року)
Левкевич А.Ю. Особливості пенсійного страхування в Україні
Найбільш численна з них - пенсіонери за віком - скоротилася на 566 тисяч чоловік - до 9,831 млн, при цьому середній рівень пенсії склав 1 557,76 грн/міс. ( 36,17 грн). Кількість осіб одержуючих пенсії по інвалідності, зменшилося до 1,424 млн чол. (- 73 тис.), при цьому самі пенсійні виплати, в середньому, виросли на 15,86 грн - до 1 380,33 грн /міс.
Незважаючи на значні втрати в зоні АТО, кількість пенсій по втраті годувальника в Україні в першому півріччі знизилася на 70 380 чол. - до 628 482 чоловік, при цьому середній рівень пенсії все ж був збільшений досить помітно - до 1 327,55 грн ( 57,02 грн).
Пенсії за вислугою років до першого липня поточного року отримували 213 643 українці (- 4 500 в порівнянні з січнем). Їх середня пенсія зросла до 1 631,24 грн/міс. ( 31,06 грн).
В середньому на 52,94 грн - до 2 426,10 грн/міс. - в описуваний період були підвищені і пенсії військовослужбовців. Сама ж кількість військових пенсіонерів в Україні за перші шість місяців 2014 р. скоротилася до 542 651 чол. (- 22 653 чол.). Кількість суддів, що знаходяться на довічному утриманні держава за цей же час скоротилася до 1 384 (- 109 чол.) [5].
Дослідивши стан пенсійного забезпечення в Україні можна зробити висновок, що наявна пенсійна система перебуває в надзвичайно складному фінансовому становищі та не забезпечує пенсіонерів необхідним обсягом доходу для прийнятного рівня життєдіяльності [4].
Отже, існує необхідність удосконалення функціонування пенсійного забезпечення в Україні, адже її ефективна діяльність є передумовою підвищення рівня соціального захисту в державі.
Використана література:
1. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1058-15?nreg=1058
2. Положення про Пенсійний фонд України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/280-2014-п
3. Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2014 році: Щорічне Послання Президента України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.president.com.ua
4. Проблеми системи пенсійного забезпечення в Україні та шляхи її вдосконалення [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://papers.univ.kiev.ua/vijskovo_specialni_nauky/articles/The_problems_of_the_pension_system_in_Ukraine_and_the_ways_of_its_improvement_18255.pdf
5. Пенсії в Україні підвищено [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.potencial.org.ua/view/news/pensii-v-ukraini-pidvishcheni--komu-i-na-skilki.html
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^