Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2014 » Карнаух А. Вітчизняна та міжнародна практика запровадження єдиного соціального внеску
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
9-12-2014, 23:59

Карнаух А. Вітчизняна та міжнародна практика запровадження єдиного соціального внеску

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2014

Вітчизняна та міжнародна практика запровадження єдиного соціального внеску

Карнаух .А.М, Екф-42с
Львівський національний університет ім. Івана Франка

Система соціального страхування виконує провідну роль в розвитку національної економіки та визначає умови для економічного захисту громадян. Стосовно будь-якої країни найважливішою для інтересів сучасного суспільства є соціальна політика держави, яка залежить від пріоритетів її розвитку. Саме в період трансформаційних процесів у економіці змінюється система соціального страхування. З огляду на вагомість соціальної сфери та соціального страхування, питання щодо їх реформування нині у центрі уваги багатьох вчених, економістів.
Система соціального страхування відіграє важливу роль в розвитку національної економіки та створює умови для економічного захисту громадян. Тому актуальним є ухвалений 1 січня 2011 р. Закон України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який вніс кардинальні зміни у систем державного пенсійного та соціального страхування. Правило сплати єдиного соціального внеску діє практично у всіх країнах Євросоюзу, тому його введення наближає податкове законодавство України до світових стандартів.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування – це консолідований страховий внесок. Його сплачують до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування у обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за чинними видами загальнообов'язкового державного соціального страхування [1].
Єдиний внесок для більшої частини платників встановлено у відсотках залежно від классу професійного ризику. Виділено 67 класів професійного ризику виробництва та визначено ставки
внеску – від 36,76% для першого класу до 49,7% для 67 класу професійного ризику виробництва.
Для цивільно-правових договорів передбачена єдина ставка соціального внеску – 34,7 %. Для працівників, які працюють на підприємствах, у фізичних осіб - підприємців або у фізичних осіб, що забезпечують себе роботою самостійно на умовах трудового договору, встановлено ставку єдиного соціального внеску – 3,6 %. Фізичні особи, що виконують роботи за цивільно-правовими договорами, сплачують єдиний соціальний внесок за ставкою 2,6 %; державні службовці сплачуватимуть внесок за ставкою 6,1 %. Для підприємців на загальній системі оподаткування та спрощенців встановлена однакова ставка внеску, що становить 34,7 % бази оподаткування [4].
Страхові платежі розподіляються між роботодавцями, працівниками, державою (державним бюджетом) та місцевими органами влади (місцевими бюджетами). Внески на соціальне страхування в певній пропорції розподіляються між роботодавцями та застрахованими, частка яких 40 – 66% внесків. Наприклад, частка виплат застрахованих осіб стосовно загальної суми страхового внеску у деяких країнах становить: у Чорногорії — 28,1 %, Німеччині — 20,2 %, Австрії — 17,2 %, Люксембурзі — 15 %, Чехії – 12,5 %, Сербії і Угорщині – 11,5 % . Частка роботодавців у загальній сумі внеску коливається від 34 до 60 %. У разі зміни економічних умов ці співвідношення коригують. Незмінним залишається лише принцип паритетної участі в соціальному страхуванні. Стосовно окремих видів страхування зберігається участь підприємств і самих працівників. Так, частка відрахувань для роботодавців і працівників на страхування від безробіття у деяких країнах чітко встановлена: у Німеччині – 3,25% та 3,25 % відповідно; Канаді – 4,13% та 2,9 %; Франції – 5,13% та 3,04 %; США – 6,20% та 0 %; Швеції – 5,42 % (застраховані особи роблять внески у сумі від 35 до 100 крон на місяць, що дорівнює відповідно 4,65 % – 13,3 дол. США); Італії – 4,41% та 0 %; Японії – 0,75% та 0,40 % [13]. Держава також бере участь у формуванні фонду страхування від безробіття. Так, в Швеції частка держави у формуванні цього фонду становить 40,4 %, Японії – 25–30 %, Франції – 34,9 %,Німеччині – 21 %, США – 18 % .
Облік платників єдиного внеску, забезпечення збору та ведення обліку страхових коштів, контроль за повнотою та своєчасністю їх сплати, ведення Державного реєстру загальнообов'яз-кового державного соціального страхування виконує Пенсійний фонд України. Єдиний соціальний внесок сплачують саме на його рахунки. Відтак ці суми розподіляються серед фондів соціального
страхування.
Отже, державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади,діяльність якого спрямовується та координується КМУ через Міністра фінансівУкраїни і який забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Список використаних джерел:
1.Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464 – VI. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2464-17.].
2. Законопроект щодо змін до Податкового кодексу в частині реформування спрощеної системи оподаткування (зареєстрований у Верховній Раді 16 травня 2011 року № 8521). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2464-17.].
3. Наказ Міндоходів від 05.12.13 № 765 "Про затвердження Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів"
4. Закон України від 04.07.13 № 406-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи"
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^