Стратегічні орієнтири » Фінансові аспекти національної безпеки України » Бешко О. ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ ОБОВ’ЯЗКОВОГО МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1768
  • Автор: oksana_beshko
  • Дата: 28-03-2015, 18:35
 (голосов: 0)
28-03-2015, 18:35

Бешко О. ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ ОБОВ’ЯЗКОВОГО МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ

Категорія: Фінансові аспекти національної безпеки України

Бешко О.

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ ОБОВ’ЯЗКОВОГО МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ

Одним з пріорітетних напрямів здійснення реформ в Україні є система охорони здоров’я. Бюджетне фінансування сьогодні вже не спроможне забезпечити конституційне право громадян на отримання безоплатного медичного обслуговування, тому страхова медицина виступає його реальною альтернативою.
Обов'язкове медичне страхування – це складова частина системи соціального страхування, в основу якого закладено принцип обов'язкової участі громадян, підприємств або підприємців у фінансуванні охорони здоров'я безпосередньо або через посередництво страхових медичних компаній (організацій). Мета медичного страхування – гарантувати громадянам при виникненні страхового випадку отримання медичної допомоги за рахунок накопичених засобів і фінансувати профілактичні заходи.
Серед проблем, які винникають на шляху впровадження обов’язкого медичного страхування в Україні можна виділити відсутність системи підготовки спеціалістів, неотримання лікарями належних зарплат та премій, відмова страховиків під будь-яким приводом оплатити лікування страхувальника, відсутність законодавства, яке б регулювало медичне страхування, недостатньо інформоване населення щодо переваг і недоліків медичного страхування. Крім того одним з найбільш дискусійних є питання про те, чи не суперечитиме запровадження загальнообов’язкового медичного страхування Конституції України, яка визначає, що у державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Також запровадження загальнообов’язкового медичного страхування означає збільшення ставки єдиного соціального внеску, який на сьогодні є вищим, ніж в середньому в країнах ЄС.
Для ефективного впровадження обов’язкового медичного страхування важливо забезпечити наступне:
• надання платних медичних послуг не тільки у приватних медичних закладах, а й у державних і комунальних, для забезпечення скорочення ринку тіньових платних медичних послуг та сприяння конкуренції між державними і комунальними закладами охорони здоров’я та приватними медичними установами.
• вдосконалення процесів управління та контролю якості надання медичних послуг, а також ширше запровадження у цій сфері нових інформаційних технологій;
• акцент на профілактику захворювання, а також на первинне медико-санітарне обслуговування;
• стратегічне планування діяльності всіх закладів охорони здоров’я та органів управління охороною здоров’я. [3]
Важливо врахувати, що запровадження загальнообов’язкового медичного страхування фактично є зміною фінансування із загальних податків на адресні, яка не може вирішити проблеми низької результативності роботи системи охорони здоров’я. Тому починати реформу потрібно зі зміни правил роботи системи – принципів надання допомоги та підходів до фінансування медичних закладів. Зокрема необхідно:
• надавати фінансування медичним закладам на основі наданої ними медичної допомоги (відповідно оплата праці медичного персоналу на основі якості та обсягу наданої допомоги);
• стимулювати розвиток первинної ланки медичної допомоги;
• усунути перешкоди розвитку конкуренції між державними і комунальними та приватними закладами охорони здоров’я;
• визначити перелік медичної допомоги, яку фінансують за рахунок держави, що дозволить розвиватись добровільному медичному страхуванню; [4]
Таким чином, впровадження в Україні обов’язкового медичного страхування підвищить якість медичних послуг, оскільки встановить певний контроль за їх наданням із боку страховиків, забезпечить право кожного громадянина на отримання гарантованої медичної допомоги, а також подальший розвиток добровільного медичного страхування.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Обов’язкове медичне страхування: перспективи запровадження в Україні [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://www.mif-ua.com/archive/article/34165
2. Плиса В. Й. Страхування: навч. посібн. / В. Й. Плиса. – К.: Каравела, 2005. – 392 с.
3. Стеценко В. Ю. Обов’язкове медичне страхування в Україні: тези до нормативно-правового забезпечення / В. Ю. Стеценко // Публічне право . - 2013. - № 2. - С. 57-63.
4. Чи Вирішить Обов’язкове Медичне Страхування Проблеми Системи Охорони Здоров’я [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://voxukraine.org/2015/03/20/problemy-systemy-ohorony-zdorovia/.

Посилання: Обов’язкове медичне страхування

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^