Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2015 » Кіт Я.Р. Світовий досвід та перспективи розвитку електронних грошей в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1774
  • Автор: yanakit
  • Дата: 30-04-2015, 20:56
 (голосов: 0)
30-04-2015, 20:56

Кіт Я.Р. Світовий досвід та перспективи розвитку електронних грошей в Україні

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2015

Світовий досвід та перспективи розвитку електронних грошей в Україні

Впродовж останніх років спостерігався великий інтерес у розвитку електронних гроші, які повинні стати однією з найбільших революцій в платіжних системах, починаючи з часів виникнення грошей. Цей розвиток був у процесі становлення протягом досить великого відрізку часу, з моменту створення банківських чеків до створення кредитних карт і впровадження електронних грошових переказів. Практика фінансових послуг та інноваційні технології об’єдналися разом, щоб створити найбільший стрибок в тому, яким чином ми проводимо наше повсякденне грошових операцій. Ширше залучення схем електронних грошей мало б неймовірні ефекти в нашому житті і, що дуже ймовірно, в майбутньому сприяло б розвитку електронної комерції в якості засобу продажів на відстані. Електронні гроші могли б служити для зменшення постійних
побоювань споживачів укладати угоди в Інтернеті через страх, що треті особи можуть зловживати даними їхньої кредитної карти. Тому можна сказати, що тема електронних грошей дуже актуальна, оскільки саме зараз наше суспільство стоїть на порозі заміни готівкових грошей електронними.
Електронні гроші – це платіжні засоби, представлені в електронному вигляді, оборот яких гарантує певну анонімність сторін, які беруть участь в розрахунках. Такими розрахунками є безготівкові розрахунки між продавцями та покупцями, банками та їх клієнтами, які здійснюються за допомогою комп’ютерної мережі, систем зв’язку із застосуванням засобів кодування інформації та її автоматичної обробки. Всі операції з електронними грішми проходять через мережу Інтернет, але є можливість використання електронних грошей і за допомогою інших засобів, наприклад, мобільного телефону.
У широкому значенні, електронні гроші це сукупність підсистем готівки (емісія здійснюється без відкриття персональних рахунків) і безготівкових грошей (емісія здійснюється з відкриттям персональних рахунків), а також система грошових розрахунків за допомогою використання електронної техніки.
У вузькому ж значенні, електронні гроші являють собою підсистему готівкових грошей, які випускаються в обіг банками або спеціалізованими кредитними інститутами. Тут головна відмінність полягає у необов’язковості використання при платежі банківського рахунку, коли операція здійснюється від платника до отримувача без участі банку.
Відповідно до Закону України “Про внесення змін щодо функціонування платіжних систем та розвитку безготівкових розрахунків” від 18.09.2012 року № 5284-VI, електронні гроші – одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов’язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі.
Історія електронних грошей почалась в 1918 році, коли Федеральний Резервний Банк США здійснив перший переказ через телеграф. Однак, донедавна цей спосіб взаєморозрахунків не користувався широкою популярністю.
Перший етап електронізації (1960-ті – кінець 1980-х років) складався в переході на електронну основу оптових платежів. Він характеризувався появою клірингових розрахункових систем, автоматизованих розрахункових палат, а також широким використанням систем електронних трансфертів.
Починаючи із середини 1970-х років електронні трансферти (Electronic Funds Transfers – EFT) стали використатися в операціях міжбанківського клірингу.
Другий етап електронізації (з початку 1990-х років до сьогоднішнього часу) складається з переходу на електронну основу роздрібних платежів. Він характеризується появою нових платіжних інструментів на базі електронного доступу до рахунків (access products) і електронних рахунків (e-money products).
Сучасне суспільство стоїть на порозі нової громадської системи, в якій інформація виступає найвищою цінністю. На зміну старому індустріальному ладу приходить економіка, що керується інформаційними технологіями і всесвітньою мережею Інтернет. Індустріальна економіка базувалась на безпосередньому зв’язку учасників операцій, які здійснювались з реальними товарами та відповідною паперовою документацією. Нова економіка – інформаційна – є динамічною, наукомісткою і яка чутливо реагує на зміни, де операції здійснюються в електронному вигляді, що призводить до створення раніше неможливих віртуальних взаємовідносин і середовища, яке сприяє впровадженню нововведень.
Роль електронних грошей в економіці набирає оберти кожного дня, оскільки використання електронної валюти досить зручне і у деяких випадках дозволяє користувачеві не виходити з дому.
Перехід до електронних платіжних інструментів і розвиток інформаційних технологій революціонізував фінансову систему, прискорив проведення платежів, різко збільшив рівень охоплення населення фінансовими послугами. Крім того, зростання розрахунків з використанням електронних грошей, може грати відчутну роль у формуванні грошової маси та викликати прискорення грошового обігу. Це, в свою чергу, може мати вплив на ефективність економічного обігу, монетарну політику та інфляційні процеси в країні.
На сьогоднішній день світова банківська система всі платежі здійснює в електронному вигляді. Середньостатистичний споживач також встиг оцінити переваги електронних грошей. Завдяки зростанню технічних потужностей і повсюдної комп'ютеризації процес спрощеного взаємодії став доступний все більшій кількості людей.
Тим не менше, прогнози подальшого розвитку електронних взаєморозрахунків вельми оптимістичні, а їх потенціал до кінця ще не розкритий.
Використані джерела:
1. Аксьонов В. С. Трансформація грошей в інформаційній економіці / В. С. Аксьонов, Д. І. Єфремов. – 2009.
2. Кочергин Д.А. Электронные деньги: анализ с позиций современных денежных теорий / Д.А. Кочергин // Вестн. С.-Петерб. ун-та. Сер. 5, Экономика. – 2000. – Вип. 4.– С. 83–92.
3.Лебедев А. Электронные деньги: миф или реальность. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.vlarin.chat.ru/lancrypto/3.htm
4. Про внесення змін щодо функціонування платіжних систем та розвитку безготівкових розрахунків : Закон України від 18.09.2012 р. № 5284-VI [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5284-vi. – Загол. з екрану.)
5.Трубін І. О. Електронні гроші: суть та особливості / І. О. Трубін, А. В. Бодюк.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^