Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2015 » Караїм М.Б. Оцінка тенденцій депозитного ринку України
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
3-11-2015, 11:25

Караїм М.Б. Оцінка тенденцій депозитного ринку України

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2015

Банківський депозит - це грошові кошти або цінні папери, передані в банк фізичними або юридичними особами на тимчасове користування під певні відсотки. При грошовому внеску величина процентної ставки залежить від валюти, виду та строку депозиту.Практично усі клієнтські рахунки є депозитними. Депозитним може бути будь-який відкритий клієнту у банку рахунок, на якому зберігаються його грошові кошти. За формою використання рахунків вони поділяються на: депозити (вклади) до запитання; термінові, або строкові, депозити; умовні депозити.
Депозитні операції є найбільш суттєвим і важливим джерелом формування та збільшення ресурсної бази комерційних банків
Сьогодні класифікація вкладів (депозитів) здійснюється за різними ознаками, основними серед яких є:
вид та статус вкладника;
термін вкладу.
За першою ознакою виділяються вклади юридичних та фізичних осіб, резидентів і нерезидентів. За терміном користування вклади поділяються на дві великі групи — депозити до запитання та строкові.
Кошти клієнтів у вкладах до запитання зберігаються на поточних рахунках, які відкриваються банком кожному клієнту. Особливістю функціонування вкладів до запитання є те, що гроші, які зберігаються, можуть бути в будь-який момент зняті готівкою з відповідного рахунка або перераховані за вимогою клієнта на інші рахунки в банках.
Строкові вклади (депозити) — це грошові ресурси, які розміщуються їх власниками у банку для зберігання та зараховуються на відповідні депозитні рахунки на визначений термін з виплатою обумовлених процентів. [ 1, с.25-26]
За даними НБУ, оприлюдненими в повідомленні «Основні тенденції грошово-кредитного ринку України», загальний обсяг депозитів в Україні на 01.09.2015 р. становив 671,5 млрд. грн., з них:
депозити фізичних осіб: 388,4 млрд. грн.(57,8%);
депозити юр. осіб: 283,1 млрд. грн.(42,2%). [2]
Дані НБУ з електронного статистичного бюлетеня дещо відрізняються, однак це не впливає на попередню пропорцію: 57% депозитів в Україні станом на 01.08.2015 р. належали населенню, 43% – юридичним особам.
В Україні переважають строкові депозити, що складають 397,2 млрд. грн. (57%), тоді як поточні депозити становлять 299,5 млрд. грн. (43%).
З початку року частка строкових депозитів знизилась, а поточних зросла на 5 процентних пункти через спад довіри до банків. Основну частину строкових депозитів (298,3 млрд. грн.) банки залучають в населення.
Станом на 1.09.2015 р. валютна структура загального депозитного портфелю України на 53% (356,2 млрд. грн.) складалась з гривневих вкладів, а 47% (315,3 млрд. грн.) становили вклади в іноземній валюті. Падіння обсягу валютних вкладів сповільнилось в порівнянні з 1 кварталом з огляду на стабілізацію на валютному ринку. Однак відтік валютних депозитів продовжується з огляду на зарегульованість валютного ринку і високі інфляційні очікування (які, втім, менші, ніж були раніше в період зимового курсового обвалу). У депозитному портфелі юридичних осіб гривневі депозити випереджають обсяг валютних, що пов’язано з відсутністю валютних доходів у більшості юридичних осіб-вкладників і високою часткою поточних депозитів. [3]
Отже, на сьогодні в Україні переважають депозити фізичних осіб,частка яких у структурі склала 57 %. Якщо розглядати депозити у розрізі строковості, то переважають строкові депозити над поточними. Спостерігається збільшення частки депозитів у національній валюті, над іноземною, це супроводжується високою інфляцією і недовірою вкладників до іноземної валюти.Список використаної літератури
1. Кириленко В. Депозитна політика комерційного банку / В. Кириленко // Банківська справа.– 2005.– No2.– С. 28.
2. http://www.bank.gov.ua
3. http://bankografo.com/

Посилання: Банківський депозит

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
^