Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2015 » Пуртак З.І. Діяльність колекторських організацій в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 804
  • Автор: purtak
  • Дата: 15-12-2015, 22:26
 (голосов: 0)
15-12-2015, 22:26

Пуртак З.І. Діяльність колекторських організацій в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2015

Діяльність колекторських організацій в Україні

Пуртак З.І.
ЕкфС-51с

В умовах глибокої економічної кризи у світі і в Україні, коли люди отримують меншу заробітну плату, а то і взагалі залишаються без роботи, банки піднімають відсоткові ставки за вже виданими кредитами, а національна валюта знецінюється, кількість неналежно виконаних грошових зобов’язань позичальників перед фінансовими установами збільшується. Це, в свою чергу, вивело на ринку послуг новий вид компаній – колекторських. Раніше самі банки “вибивали” гроші зі своїх раптово збіднілих клієнтів, але тепер, коли кількість таких суттєво збільшилася, цим займаються спеціалізовані фірми, “вибивання” боргів для яких є єдиною “виробничою” функцією.
Перші професійні колекторські компанії з’явилися на ринку України в 2006–2007 рр. Переважна більшість з них були створені на базі структурних підрозділів, які займалися робою повернення проблемних боргів (служби банківської безпеки) банків з іноземним капіталом. Таким чином, саме банки з закордонним капіталом принесли на український фінансовий ринок розуміння необхідності передачі функції збору проблемних боргів спеціалізованим агентствам – колекторським компаніям. У нашій країні, за різними оцінками, працює від 100 до 200 таких компаній. Значний розкид даних пояснюється тим, що чимало їх працює на нелегальній або напівлегальній основі
Статистична інформація про функціонування ринку колекторських послуг в Україні відсутня, що пов’язано, насамперед, із законодавчою неврегульованістю зазначеного виду діяльності та відсутністю державного органу виконавчої влади, що регулював би діяльність колекторських компаній. Тому про розвиток зазначених установ в Україні можна говорити опосередковано.
Основна функція колекторів – стягнення боргів з боржників. Ця функція може також визначатися як послуга, що надається колектором відповідним кредиторам. В такому разі колектор виступає посередником між кредитором і боржником. Купуючи право вимоги до боржників у кредиторів, колектор фактично набуває статусу нового кредитора, що дозволяє йому вносити корективи в зобов’язання сторін.
Відносини між кредитором і колектором можуть оформлятися договором про поступки, права та вимоги згідно із Цивільним кодексом. Незважаючи на таку невизначеність у питанні нормативної регламентації колекторського бізнесу, компанія, що надає такого роду послуги, повинна діяти в рамках закону. Крім того, не слід забувати, що Кримінальним кодексом передбачена відповідальність за вимагання, як за вимогу передачі чужого майна з погрозою насильства над потерпілим, обмеження його прав і волі, розголошення небажаних відомостей про нього або його близьких родичів та ін.
Наступна проблема пов’язана з тим, що колекторська фірма або особа, яка отримала від банку право вимоги, по суті, отримує доступ до інформації персонального характеру про особу, а таку персональну інформацію можна збирати, отримувати і розпоряджатися лише тим установам, які прямо передбачені законом. У даному випадку, банк має таке право, але він таке право не може передати колекторській фірмі.
Улюбленим методом впливу колекторів є психологічний тиск на боржника і членів його сім'ї : практикуються і нічні дзвінки додому , і дзвінки на роботу , і дзвінки близьким, і листи, що містять відверті погрози , і навіть візити за місцем проживання боржника . У більшості випадків такі дії є незаконними.
На мою думку якщо Ви постраждали від дій з боку колекторів ,потрібно звертатися із заявою про порушення кримінальної справи до прокуратури.
Слід сказати , що колектори вкрай рідко вдаються до судового порядку стягнення заборгованості . Відбувається це з ряду причин : небажання нести додаткові часові та грошові витрати , відсутність доказової бази , безпідставність висунутих до боржника вимог , безперспективність примусового стягнення боргу в порядку виконавчого провадження тощо.
Отже, велика кількість країн, в яких добре розвинений колекторний бізнес, вже мають досвід законодавчого регулювання галузі колекторських послуг. Таким чином, Україна може скористатися вже наявними напрацюваннями та великим досвідом, зокрема американським, для регулювання цього виду діяльності.
Для вирішення усіх за і проти колекторської діяльності в Україні необхідно: визначити на законодавчому рівні орган державної влади, що буде регулювати діяльність колекторських компаній; прийняти Закон України «Про колекторську діяльність в Україні»; розробити необхідні ліцензійні умови здійснення колекторської діяльності, встановити мінімальні вимоги до розміру статутного капіталу таких установ, визначити принципи їх діяльність на фінансовому ринку; запровадити спільними діями держави, комерційних банків та колекторських компаній заходи щодо підвищення фінансової грамотності населення. Запровадження зазначених заходів сприятиме не лише подальшому розвитку в Україні ринку колекторських послуг, а й підвищенню довіри до колекторського бізнесу та придбанню ним ознак цивілізованості.

Список використаних джерел :

1. Жарій Я.В. Стан та перспективи розвитку колекторських компаній в Україні /Я.В. Жарій//Фінансові ресурси: проблеми формування та використання .-№3(60).-2012.-с.1-12
2. Офіційний сайт Асоціації учасників Колекторського Бізнесу України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.acbu.com.ua/ua/content/82.htm
3. http://ua.prostopravo.com.ua/finansi/statti/legalni_sposobi_protidiyi_kolektoram

Посилання: ЕкфС-51 Пуртак З.І. Діяльність колекторських організацій в Україні

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
^