УДК 336
© Пазовська Л.Е., 2016
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКфМ-51с
Казначейське обслуговування місцевих бюджетів
Казначейське обслуговування місцевих бюджетів
В умовах обмеженості бюджетних ресурсів і проблем вибору ефективного та належного їх використання особливої набуває проблема дієвої організації системи виконання місцевих бюджетів. У міру імплементації процесів децентралізації системи державного управління й бюджетної системи, розширення самостійності в бюджетних питаннях місцевого самоврядування, зростає необхідність посилення їх відповідальності за прийняття і реалізацію фінансових рішень, а також посилення контролю за правильністю витрачання та цільовим використанням коштів.
Значний внесок у дослідження казначейського обслуговування місцевих бюджетів внесли: К. Огданський, П. Петрашко, В. Стоян, Н.Сушко, О. Чечуліна, С. Юрій, С. Булгакова, Л. Єрмоленко, Є. Галушка, Й. Хижник, О. Даневич, О. Охрімовський, Д. Ротар, К. Павлюк, М. Мельник, А. Стовбчатий, Л. Гуцаленко, Р.Макуцький, О. Кірєєв, М. Мац. Проте наведені науково-практичні дослідження потребують більш поглибленого вивчення з метою уточнення сучасного стану взаємодії Державної казначейської служби і місцевих бюджетів.
Метою даного дослідження є аналіз особливостей функціонування системи казначейського обслуговування місцевих бюджетів в Україні.
Бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах), бюджети об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад [1].
Місцеві бюджети є фінансовою базою органів місцевого самоврядування й вирішальним фактором регіонального розвитку. Наявність місцевих бюджетів закріплює економічну самостійність місцевих органів самоврядування, що передбачено Конституцією України [2] та Законом України «Про місцеве
самоврядування в Україні» [3].
Наявність фінансового забезпечення територіальних громад активізує господарську діяльність, дозволяє їм розвивати інфраструктуру на підвідомчій території, розширювати економічний потенціал регіону, виявляти та використовувати резерви фінансових ресурсів. В кінцевому підсумку все це розширює можливості місцевих органів влади в більш повному задоволенні потреб населення [4].
Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Державної казначейської служби України відповідно до Бюджетного кодексу України [1].
Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства фінансів і йому підпорядковується, та є учасником системи електронних платежів Національного банку. Державне казначейство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну та Положенням про Державне казначейство України [5].
Виникнення Державної Казначейської Служби України призвело до переходу на новий етап у розвитку бюджетних відносин. Це пов’язано з тим, що при переході на казначейську систему обслуговування місцевих бюджетів їх виконання стало більш прозорим та ефективним [6].
Основним завданням органів Казначейства в процесі обслуговування коштів бюджетів є сприяння, зокрема, реалізації бюджетної політики місцевого самоврядування та здійснення ефективного управління коштами місцевих бюджетів [7].
Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає:
1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;
2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями;
3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України;
4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами [1].
Казначейське обслуговування є платіжною системою і системою контролю, що є незамінним для країн, які здійснюють бюджетну децентралізацію. Це дає змогу надати місцевим органам влади додаткові бюджетні повноваження з одночасним посиленням контролю бухгалтерського обліку та звітності, платежів і методів запозичення. Створення органу контролю за бюджетними платежами забезпечує ефективну фіскальну дисципліну в цілому в бюджетній системі [8].
Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України (НБУ) [4].
Функціонування Єдиного казначейського рахунку забезпечує:
— можливість швидкої мобілізації коштів, які протягом дня надходять на рахунки, відкриті в органах казначейства, та використання їх для проведення бюджетних видатків і здійснення інших операцій, що не суперечать чинному законодавству України;
— надання інформації органам законодавчої та виконавчої влади за проведеними на Єдиному казначейському рахунку операціями;
— оптимальні можливості для прийняття представниками законодавчої та виконавчої влади оперативних рішень щодо забезпечення ефективного використання коштів бюджетів [6].
Слід відзначити, що запровадження системи казначейського обслуговування місцевих бюджетів за видатками має ряд як переваг, так і недоліків.
Отже, перехід на казначейську систему обслуговування місцевих бюджетів вніс наступні позитивні моменти у бюджетний процес:
1) модернізація методу перерахування коштів із рахунків бюджетів на рахунках розпорядників коштів;
2) розміщення бюджетних коштів на казначейських рахунках та їх акумуляція на єдиному казначейському рахунку дає змогу своєчасно виконувати видаткову частину бюджету;
3) концентрація дохідної і видаткової частини бюджетів, що надає можливість володіти повною, достовірною та оперативною інформацією;
4) формування органами Державної казначейської служби України достовірних звітів про виконання бюджетів усіх рівнів та зведеного бюджету України в цілому за результатами кожного звітного періоду.
5) покриття тимчасових касових розривів за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку [6].
Слід відзначити, що казначейське обслуговування місцевих бюджетів з видатками має також і ряд недоліків:
1. Тривалість процесу казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів призводить до виникнення кредиторської заборгованості бюджетних установ.
2. Казначейська система виконання бюджету зменшує кількість фінансових порушень, але водночас гальмує виконання бюджетів і позбавляє можливості оперативно розв’язувати проблеми міст, сіл, селищ.
3. Пряме втручання органів державної влади в діяльність органів місцевого господарювання.
4. Не завжди місцеві бюджети можуть використовувати свої власні кошти, причиною чого виступають державні органи. А платіжні доручення розпорядників бюджетних коштів лежать в органах казначейства і більше місяця. Тому за відсутності чітких строків оплати розпорядникам бюджетних коштів стає дедалі важче знайти постачальників товарів, робіт і послуг належної якості та помірної ціни, а відтак забезпечити ефективне здійснення своїх повноважень і реалізацію програм соціально економічного розвитку територіальних громад. Нерідко затримується оплата навіть соціально захищених видатків місцевих бюджетів: на заробітну платню, енергоносії, медикаменти, продукти харчування [6].
Таким чином, можна виокремити такі основні напрями удосконалення казначейського обслуговування бюджетів:
1) встановити чіткі граничні строки проведення бюджетних платежів;
2) виключити положення, які дозволяють залучати кошти місцевих бюджетів з єдиного казначейського рахунку для покриття тимчасових касових розривів видатків, фінансування яких згідно чинного законодавства здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету [6].
3) оптимізувати казначейську інфраструктуру;
4) удосконалити систему бухгалтерського обліку на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі;
5) впровадити міжнародні стандарти у роботі Державної казначейської служби України;
6) вдосконалити підходи до фінансової звітності про виконання державного та
місцевих бюджетів на основі міжнародного досвіду;
7) використовувати зарубіжний досвід касового виконання бюджетів усіх рівнів;
8) модернізувати програмне забезпечення у роботі органів Казначейства
шляхом створення інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління державними фінансами [9].
Казначейська система виконання бюджету є ефективною функціональною системою касового виконання бюджетів. Однак, в сучасних умовах децентралізації державних фінансів, перед Державною казначейською службою України ще стоїть безліч завдань як організаційних, технічних, так і щодо розробки нових підходів до виконання бюджету і нормативно-методичних документів з питань бухгалтерського обліку та звітності та покращення механізму казначейського обслуговування бюджетів.
Необхідним є удосконалення діючих механізмів та пошук нових напрямів розвитку казначейської системи обслуговування бюджетів, що є необхідним елементом структурної перебудови державних фінансів та ефективним засобом раціонального використання державних фінансових ресурсів.
Список використаних джерел:
1. Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws
2. Конституція України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/
3. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua
4. Форкун І.В. , Фролова Н.Л. Теоретико-методичні засади побудови механізму казначейського обслуговування місцевих бюджетів // Вісник Хмельницького національного університету. -2015. –№3. –С.268-273
5. Зайцева І.Ю., Пархоменко М.О. Проблеми казначейського обслуговування місцевих бюджетів за доходами // Вісник економіки транспорту і промисловості. -2015. -№50. –С.321-329
6. Рогоза Н.В. Переваги та недоліки казначейської системи виконання місцевих бюджетів // Фінансова інфраструктура: формування, розвиток та трансформація в умовах глобалізаційних процесів: Збірник матеріалів Всеукраїнської міжвузівської наукової студентської конференції . -2014. –С.86-89
7. Якушик С.І., Клян А.Ф. Особливості казначейського обслуговування місцевих бюджетів // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. -2013. –№3. – С.247-251
8. Бурлачук Н.Ю., Островехова А.В. Проблеми казначейського обслуговування місцевих бюджетів в умовах децентралізації та шляхи їх усунення // Сучасний стан і тенденції розвитку сучасної європейської науки: матеріали міжнародної науково-практичної конференції. -2015. – С.22-24
9. Ковалевич Д.А. Казначейське обслуговування бюджетів у сучасних умовах // Наука й економіка. -2015. –№1(37). –С.14-18
© Пазовська Л.Е., 2016
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКфМ-51с
Казначейське обслуговування місцевих бюджетів
Казначейське обслуговування місцевих бюджетів
В умовах обмеженості бюджетних ресурсів і проблем вибору ефективного та належного їх використання особливої набуває проблема дієвої організації системи виконання місцевих бюджетів. У міру імплементації процесів децентралізації системи державного управління й бюджетної системи, розширення самостійності в бюджетних питаннях місцевого самоврядування, зростає необхідність посилення їх відповідальності за прийняття і реалізацію фінансових рішень, а також посилення контролю за правильністю витрачання та цільовим використанням коштів.
Значний внесок у дослідження казначейського обслуговування місцевих бюджетів внесли: К. Огданський, П. Петрашко, В. Стоян, Н.Сушко, О. Чечуліна, С. Юрій, С. Булгакова, Л. Єрмоленко, Є. Галушка, Й. Хижник, О. Даневич, О. Охрімовський, Д. Ротар, К. Павлюк, М. Мельник, А. Стовбчатий, Л. Гуцаленко, Р.Макуцький, О. Кірєєв, М. Мац. Проте наведені науково-практичні дослідження потребують більш поглибленого вивчення з метою уточнення сучасного стану взаємодії Державної казначейської служби і місцевих бюджетів.
Метою даного дослідження є аналіз особливостей функціонування системи казначейського обслуговування місцевих бюджетів в Україні.
Бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах), бюджети об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад [1].
Місцеві бюджети є фінансовою базою органів місцевого самоврядування й вирішальним фактором регіонального розвитку. Наявність місцевих бюджетів закріплює економічну самостійність місцевих органів самоврядування, що передбачено Конституцією України [2] та Законом України «Про місцеве
самоврядування в Україні» [3].
Наявність фінансового забезпечення територіальних громад активізує господарську діяльність, дозволяє їм розвивати інфраструктуру на підвідомчій території, розширювати економічний потенціал регіону, виявляти та використовувати резерви фінансових ресурсів. В кінцевому підсумку все це розширює можливості місцевих органів влади в більш повному задоволенні потреб населення [4].
Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Державної казначейської служби України відповідно до Бюджетного кодексу України [1].
Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства фінансів і йому підпорядковується, та є учасником системи електронних платежів Національного банку. Державне казначейство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну та Положенням про Державне казначейство України [5].
Виникнення Державної Казначейської Служби України призвело до переходу на новий етап у розвитку бюджетних відносин. Це пов’язано з тим, що при переході на казначейську систему обслуговування місцевих бюджетів їх виконання стало більш прозорим та ефективним [6].
Основним завданням органів Казначейства в процесі обслуговування коштів бюджетів є сприяння, зокрема, реалізації бюджетної політики місцевого самоврядування та здійснення ефективного управління коштами місцевих бюджетів [7].
Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає:
1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;
2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями;
3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України;
4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами [1].
Казначейське обслуговування є платіжною системою і системою контролю, що є незамінним для країн, які здійснюють бюджетну децентралізацію. Це дає змогу надати місцевим органам влади додаткові бюджетні повноваження з одночасним посиленням контролю бухгалтерського обліку та звітності, платежів і методів запозичення. Створення органу контролю за бюджетними платежами забезпечує ефективну фіскальну дисципліну в цілому в бюджетній системі [8].
Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України (НБУ) [4].
Функціонування Єдиного казначейського рахунку забезпечує:
— можливість швидкої мобілізації коштів, які протягом дня надходять на рахунки, відкриті в органах казначейства, та використання їх для проведення бюджетних видатків і здійснення інших операцій, що не суперечать чинному законодавству України;
— надання інформації органам законодавчої та виконавчої влади за проведеними на Єдиному казначейському рахунку операціями;
— оптимальні можливості для прийняття представниками законодавчої та виконавчої влади оперативних рішень щодо забезпечення ефективного використання коштів бюджетів [6].
Слід відзначити, що запровадження системи казначейського обслуговування місцевих бюджетів за видатками має ряд як переваг, так і недоліків.
Отже, перехід на казначейську систему обслуговування місцевих бюджетів вніс наступні позитивні моменти у бюджетний процес:
1) модернізація методу перерахування коштів із рахунків бюджетів на рахунках розпорядників коштів;
2) розміщення бюджетних коштів на казначейських рахунках та їх акумуляція на єдиному казначейському рахунку дає змогу своєчасно виконувати видаткову частину бюджету;
3) концентрація дохідної і видаткової частини бюджетів, що надає можливість володіти повною, достовірною та оперативною інформацією;
4) формування органами Державної казначейської служби України достовірних звітів про виконання бюджетів усіх рівнів та зведеного бюджету України в цілому за результатами кожного звітного періоду.
5) покриття тимчасових касових розривів за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку [6].
Слід відзначити, що казначейське обслуговування місцевих бюджетів з видатками має також і ряд недоліків:
1. Тривалість процесу казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів призводить до виникнення кредиторської заборгованості бюджетних установ.
2. Казначейська система виконання бюджету зменшує кількість фінансових порушень, але водночас гальмує виконання бюджетів і позбавляє можливості оперативно розв’язувати проблеми міст, сіл, селищ.
3. Пряме втручання органів державної влади в діяльність органів місцевого господарювання.
4. Не завжди місцеві бюджети можуть використовувати свої власні кошти, причиною чого виступають державні органи. А платіжні доручення розпорядників бюджетних коштів лежать в органах казначейства і більше місяця. Тому за відсутності чітких строків оплати розпорядникам бюджетних коштів стає дедалі важче знайти постачальників товарів, робіт і послуг належної якості та помірної ціни, а відтак забезпечити ефективне здійснення своїх повноважень і реалізацію програм соціально економічного розвитку територіальних громад. Нерідко затримується оплата навіть соціально захищених видатків місцевих бюджетів: на заробітну платню, енергоносії, медикаменти, продукти харчування [6].
Таким чином, можна виокремити такі основні напрями удосконалення казначейського обслуговування бюджетів:
1) встановити чіткі граничні строки проведення бюджетних платежів;
2) виключити положення, які дозволяють залучати кошти місцевих бюджетів з єдиного казначейського рахунку для покриття тимчасових касових розривів видатків, фінансування яких згідно чинного законодавства здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету [6].
3) оптимізувати казначейську інфраструктуру;
4) удосконалити систему бухгалтерського обліку на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі;
5) впровадити міжнародні стандарти у роботі Державної казначейської служби України;
6) вдосконалити підходи до фінансової звітності про виконання державного та
місцевих бюджетів на основі міжнародного досвіду;
7) використовувати зарубіжний досвід касового виконання бюджетів усіх рівнів;
8) модернізувати програмне забезпечення у роботі органів Казначейства
шляхом створення інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління державними фінансами [9].
Казначейська система виконання бюджету є ефективною функціональною системою касового виконання бюджетів. Однак, в сучасних умовах децентралізації державних фінансів, перед Державною казначейською службою України ще стоїть безліч завдань як організаційних, технічних, так і щодо розробки нових підходів до виконання бюджету і нормативно-методичних документів з питань бухгалтерського обліку та звітності та покращення механізму казначейського обслуговування бюджетів.
Необхідним є удосконалення діючих механізмів та пошук нових напрямів розвитку казначейської системи обслуговування бюджетів, що є необхідним елементом структурної перебудови державних фінансів та ефективним засобом раціонального використання державних фінансових ресурсів.
Список використаних джерел:
1. Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws
2. Конституція України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/
3. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua
4. Форкун І.В. , Фролова Н.Л. Теоретико-методичні засади побудови механізму казначейського обслуговування місцевих бюджетів // Вісник Хмельницького національного університету. -2015. –№3. –С.268-273
5. Зайцева І.Ю., Пархоменко М.О. Проблеми казначейського обслуговування місцевих бюджетів за доходами // Вісник економіки транспорту і промисловості. -2015. -№50. –С.321-329
6. Рогоза Н.В. Переваги та недоліки казначейської системи виконання місцевих бюджетів // Фінансова інфраструктура: формування, розвиток та трансформація в умовах глобалізаційних процесів: Збірник матеріалів Всеукраїнської міжвузівської наукової студентської конференції . -2014. –С.86-89
7. Якушик С.І., Клян А.Ф. Особливості казначейського обслуговування місцевих бюджетів // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. -2013. –№3. – С.247-251
8. Бурлачук Н.Ю., Островехова А.В. Проблеми казначейського обслуговування місцевих бюджетів в умовах децентралізації та шляхи їх усунення // Сучасний стан і тенденції розвитку сучасної європейської науки: матеріали міжнародної науково-практичної конференції. -2015. – С.22-24
9. Ковалевич Д.А. Казначейське обслуговування бюджетів у сучасних умовах // Наука й економіка. -2015. –№1(37). –С.14-18