Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2016 » Юр А.О. Факторинг та особливості його здійснення
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 421
  • Автор: annayur
  • Дата: 31-03-2016, 22:55
 (голосов: 0)
31-03-2016, 22:55

Юр А.О. Факторинг та особливості його здійснення

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2016

Факторинг - це надання фінансування під відступлення дебіторської заборгованості, з урахуванням особливості вашого бізнесу, може бути, як з покриттям, так і без покриття ризику неплатежів. Відповідно до законодавства України факторинг відноситься до фінансових послуг, та здійснювати факторингові операції мають право виключно банки або фінансові установи.
Сторонами у договорі факторингу є фактор і клієнт.
Фактор — це банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції, що передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб). Клієнт — це сторона, що відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника), за що отримує від Фактора грошові кошти [2].
Клієнтом у договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності. Мета цього напрямку забезпечити високий рівень сервісу та унікальні можливості для компаній працювати з відстрочкою платежу.
Таке явище як факторинг, не знайоме ряду дрібних і середніх підприємств, але могло б врятувати бізнес від краху у випадку форс- мажорних обставин. Джерела фінансування малого бізнесу - обмежені, тому він зацікавлений в додаткових вливаннях грошових коштів. З цим справляється усічений факторинг - кредитування під заставу дебіторської заборгованості. У свою чергу середній бізнес зацікавлений у збільшенні обсягу продажів, отже тут уже не обійтися без комерційного факторингу. Факторинг дозволяє за короткий час збільшити обсяг продажів у кілька разів і допомагає компанії розвиватися ефективніше ніж при кредитуванні [1].
Міжнародний факторинг - це комплекс факторингових послуг, що надаються банками або факторинговими компаніями своїм клієнтам, що здійснюють зовнішньоторговельні розрахунки та передбачає, що покупець і продавець, що здійснюють розрахунки між собою з відстрочкою платежу, є резидентами різних країн. Міжнародний факторинг може працювати по 213 однофакторній або по двухфакторній моделі.
Однофакторна модель включає в себе трьох учасників: продавець / постачальник (експортер) і фінансує його Банк / факторингова компанія – (експорт-фактор) знаходяться в одній державі. Покупець (імпортер) є резидентом іншої держави. У такій схемі міжнародного факторингу Експорт-фактор бере на себе функції міжнародних розрахунків за зовнішньоторговельним контрактом, а також усі ризики неплатежу або прострочення платежу з боку покупця-імпортера.
За двофакторної моделі міжнародного факторингу присутній четвертий учасник - Імпорт-фактор - Банк або факторингова компанія, яка є резидентом тієї ж держави, що і Покупець-імпортер. При цьому Імпорт- фактор бере на себе ризики, пов'язані з неплатежами. Експорт-фактор здійснює розрахунки за зовнішньоторговельним контрактом, фінансує продавця в обсязі, встановленого Імпорт-фактором ліміту фінансування [2].
Слід зазначити, що для зниження ризиків, пов'язаних з діяльністю в галузі міжнародного факторингу, а також з метою поліпшення обслуговування клієнтів у цій сфері, банки або факторингові компанії, які виступають в ролі Експорт-факторів або Імпорт-факторів повинні бути учасниками однієї з Міжнародних факторингових асоціацій : International Factors Group (IFG) або Factors Chain International (FCI).
Членство в Міжнародних факторингових асоціаціях, в першу чергу, підвищує престиж банків / факторингових компаній. Крім того, Міжнародні факторингові асоціації надають своїм учасникам доступ до своєї великої бази даних, що включає найактуальніші відомості про постачальників і покупців, а також статистичні та аналітичні дані по ринку факторингу, також дозволяють використовувати розроблені ними передові технології для розвитку бізнесу в області факторингу, переймати досвід іноземних колег, отримувати допомогу по стягненню заборгованості [1].

Список використаних джерел
1. Ринок факторингових послуг: проблеми розвитку і перспективи / Матеріали Українського агентства фінансового розвитку // Фінансовий ринок України. – 2010. – №9(83). – С. 20-23.
2. Пальчук О.І. Факторинг як фінансова послуга. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://ena.lp.edu.ua:8080/bitstream/ntb/7839/2/28.pdf
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
^