Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2016 » Мазник Г. Операції з банківськими металами в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1155
  • Автор: Мазник Г.
  • Дата: 29-10-2016, 15:26
 (голосов: 0)
29-10-2016, 15:26

Мазник Г. Операції з банківськими металами в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2016

На тлі постійної девальвації й знецінювання паперових грошей банківські метали - надійне вкладення засобів. Банківські метали - це золото, срібло, платина і метали платинової групи у будь-якому вигляді та стані, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів. Найвищими пробами банківських металів вважаються проби, не нижче ніж: а) для золота - 995,0; б) для срібла - 999,0; в) для платини й паладія - 999,5.
Всі операції з банківськими металами строго регламентуються і регулюються законодавчими та нормативно-правовими актами НБУ. У разі складності виконання операції з банківськими металами існує велика кількість постанов, в яких зазначено порядок отримання ліцензії та письмового дозволу НБУ на їх здійснення, об'єми виконуваних операції, регламентовані економічними нормативами, розміри штрафних санкції у разі невиконання таких та ризики, пов'язані з цими операціями. Нормативно-правова база дуже мінлива, доволі часто трапляються значні зміни, які ускладнюють стабільне функціонування банку, але з другого боку, ці процеси направлені на вдосконалення банківської системи в цілому, та на виконання окремими банками операції з банківськими металами, як частий випадок.
Нинішню ситуацію на ринку банківських металів можна охарактеризувати висхідним трендом з сильними коливаннями, тому що ціни на банківські метали ростуть в геометричній прогресії.
Останніми роками низка українських банків вже набула певного досвіду проведення операцій на ринку банківських металів. Проте рівень розвитку фінансових інструментів цього сегмента фінансового ринку ще досить незначний. Розвиток вітчизняного ринку банківських металів стримують не тільки об'єктивні (недостатній соціально-економічний рівень добробуту потенціальних учасників ринку), а й суб'єктивні фактори:
- незначна практика використання банківських металів у ролі застави, отримання кредитів;
- недостатній рівень розвитку інфраструктури українського ринку банківських металів;
- низький рівень маркетингових досліджень діяльності банків на ринку банківських металів.
Необхідно здійснити ряд заходів, щодо подальшого розвитку ринку банківських металів:
- оновити та розробити нормативну базу, яка б комплексно регулювала операції банків з банківськими металами;
- розробити чіткі ставки оподаткування металів при здійсненні операцій;
- регулювати внутрішній ринок дорогоцінних металів;
- розширити спектр послуг з банківськими металами;
- налагодити роботу НБУ з комерційними банками.
В Україні є великий потенціал для відродження сфери обігу дорогоцінних металів та каміння, але на нових ринкових умовах. Одна із найістотніших передумов полягає у тому, що банки можуть і повинні забезпечувати дорогоцінними металами своїх клієнтів. Роль керівного центру з формування нормативної бази й надалі відіграватиме Національний банк, але з розширенням усіх сегментів вітчизняного фінансового ринку ринок банківських металів повинен поступово розвиватися і перетворюватися з жорстко регульованого державними органами у лібералізований і конкурентний.


Список використаної літератури
1. Постанова НБУ №325 «Про затвердження Положення про здійснення операцій з банківськими металами та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України»
2. Гроші і кредит : у схемах і таблицях: навч. посібник / Л.Ю. Сисоєва, К.Ф. Черкашина – Суми : Університетська книга, 2013. - 245 с.
3. Кашпрук Ю.А. Міжнародний досвід реформування банківських систем у розвинених країнах світу / Ю.А. Кашпрук // Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. – Вип.. 20.3.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^