Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2016 » Несторівська М. Банківська установа як один із головних учасників фінансового ринку
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-10-2016, 21:17

Несторівська М. Банківська установа як один із головних учасників фінансового ринку

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2016

Мар'яна Несторівська
Львівський національний університет ім. І. Франка

Банківська установа як один із головних учасників фінансового ринку

В Україні одним із учасників фінансового ринку виступають банки, які є фінансовими установами, що надають фінансові послуги, тобто здійснюють операції з фінансовими активами в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, – і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів [1].
Сьогодні діяльність банківських установ на фінансовому ринку розширюється. Причиною є збільшення капіталу та активів, через це зростає конкуренція. Зростання конкуренції на ринку призводить до впровадження нових технологій проведення операцій щодо розміщення облігацій, розширення діяльності на валютному ринку. Їх роль на фінансовому ринку є домінуючою і тому питання дослідження діяльності банківських установ як одного із головних учасників фінансового ринку є актуальним.
Фінансовий ринок в Україні характеризується тим, що з банківською системою функціонує і парабанківська система. Вона включає спеціалізовані кредитно – фінансові установи, а саме: страхові компанії, кредитні спілки, інвестиційні та пенсійні фонди, тощо.
На сьогоднішній день парабанківський сектор в Україні є дуже малий і їх участь є практично непомітною (табл.1).

Таблиця 1
Показники діяльності учасників фінансового ринку України за 2015 рік

Учасники фінансового ринку - Питома вага активів, %
Банківські установи - 93,3
Страхові компанії - 4,8
Фінансові компанії - 1,0
Кредитні спілк - 0,8
Ломбарди - 0,06
Недержавні пенсійні фонди - 0,04

Дані таблиці демонструють, що найбільшу активність на фінансовому ринку здійснюють саме банківські установи. Отже, можна прийти до висновку, що на сьогоднішній день, банківські установи є монополістами на ринку фінансових послуг. На наш погляд, це негативно впливатиме на розвиток фінансового ринку. Через це виникає потреба у вдосконалені інфраструктури фінансового ринку. Необхідно впроваджувати нові методи регулювання фінансових потоків і стимулювання конкуренції на ринку.
Розвиток банківської системи і фінансового ринку відбувається завдяки процесу фінансової інтеграції. Він означає проникнення банківських установ у діяльність небанківських фінансово – кредитних установ і навпаки.
Мова йде про консолідацію фінансових зусиль банків та небанківських установ кредитно-інвестиційної сфери через створення альянсів спільної діяльності. Така форма забезпечує високий потенціал успіху в умовах глобальної конкуренції, оскільки за невеликих операційних витрат і менших потреб в інвестиціях учасники фінансового ринку можуть швидко досягти стратегічних цілей та ефекту синергії. Важливим напрямком взаємодії також є запровадження спільних технологій продажу фінансових послуг, а, відтак, розширення спектра послуг і збільшення обсягу їх продажів. Результатом такої бізнес-моделі банківського бізнесу є створення з іншими суб’єктами фінансового ринку так званих фінансових супермаркетів для клієнтів [2].
Банки України залишаються одним із найбільш потужних і активних учасників ринку фінансових послуг. Незважаючи на існуючі структурні диспропорції в якісному складі їхнього продуктового ряду, виявлені в ході проведеного дослідження тенденції вказують на очевидність і неминучість процесу поглиблення рольової значущості банків у становленні повноцінного, багатосекторного фінансового ринку країни. Відтак вирішення питання сприяння цьому процесу лежить не тільки в площині самоорганізації форм та обсягів діяльності банків, а і в активній підтримці (правовій, фінансовій, організаційній) відповідними державними інститутами (ВРУ, КМУ, НБУ, ДКЦПФР та ін.). Створення правового поля, погодження регулятивної політики, уніфікація правил та стандартизація послуг дозволить як банкам, так і небанківським фінансовим установам бути рівноправними учасниками фінансового ринку, працювати в прозорому і стабільному середовищі, функціонувати на ринкових засадах конкуренції і співпраці між собою та державою [2].

Список використаних джерел
1. Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» №2664-III від 12 липня 2001 року : станом на 01 січня 2013 р. [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/ show/2664-14.
2. Башлай С.В. Роль банківської системи в розвитку фінансового ринку України. [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://dspace.uabs.edu.ua/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^