Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2016 » Камінська О. Регулювання фінансового ринку США
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
30-10-2016, 11:42

Камінська О. Регулювання фінансового ринку США

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2016

Камінська Ольга Андріївна, 2016
ЛНУ ім. І. Франка, Екф-43с


Регулювання фінансового ринку США

Фінансові ринки різних країн функціонують за різними моделями, мають власні правила роботи і систему органів управління, але організаційна будова системи регулювання в переважній більшості держав ґрунтується на концепції дворівневої системи органів регулювання. Перший рівень становлять органи державного регулювання, другий рівень утворюють саморегулівні організації, створені професійними учасниками ринку цінних паперів, до яких належать різного роду союзи, асоціації, ліги професійних учасників, фондові біржі та організатори позабіржової торгівлі. Розподіл функцій і повноважень між державними органами і саморегулівними організаціями зумовлений рівнем розвитку фінансового ринку, культурними та історичними традиціями кожної країни, особливостями законодавства, яке в різних країнах відрізняється за ступенем жорсткості, соціальною та правовою культурою суспільства, а також рівнем організації професійних об'єднань учасників фондового ринку, здатних взяти на себе значну частину роботи щодо регулювання діяльності на ньому [3, с. 68].
Модель фінансового ринку США — орієнтована на фондовий ринок. Особливістю фінансового ринку США є відсутність єдиного фінансового регулятора, наявність саморегульованих організацій, значна роль інфраструктурних інститутів у галузі фондового ринку і колективних інвестицій, уніфікація правового регулювання обігу емісійних цінних паперів [1, c. 38-39].
Чим повнішою і достовірнішою інформацією володіють учасники ринку, тим "прозорішим" є цей ринок. Сьогодні одним із "найпрозоріших" ринків вважають фінансовий ринок США, на якому учасникам ринку доступна така інформація про фінансові активи та їх емітентів, яку в інших країнах не зобов'язують оприлюднювати [3, с. 18].
У США перші закони про регулювання фінансового ринку з'явилися у 30-ті роки, коли криза 29-30-х років XX століття показала, що сфера фінансового ринку повинна регулюватися державою. У 1933 році було прийнято два закони - "Акт про цінні папери", який вимагав від емітента правдивої інформації про випуск цінних паперів і обов'язкову їх реєстрацію і закон "Про банки", який заборонив банкам займатися операціями з цінними паперами. Закони, прийняті протягом 1933-1934 років, започаткували створення системи федерального нагляду та регулювання на фінансовому ринку [3, с. 73].
Регулюється фінансовий ринок федеральними і місцевими законодавчими актами.
Сьогодні у США найбільший фондовий ринок у світі, який характеризується постійними фінансовими інноваціями, де переважають акції, що має надзвичайно важливе значення для національної економіки [3, с. 73]. Фондовий ринок США займає особливе місце на світовому ринку капіталу. На частку США доводиться до половини сукупної капіталізації, тобто сукупної курсової вартості емітованих акцій компаній, які мають регулярне котирування, всіх фондових ринків світу, і вплив американського ринку на світову фінансову систему набагато вище, ніж інших національних фондових ринків [1, c. 39].
Саме в США вперше з'явилися саморегулівні організації учасників фінансового ринку і більшість сьогодні існуючих фінансових інструментів [2].
Серед посередників фінансового ринку поряд з банками (інвестиційними та комерційними) надзвичайно важливу роль відіграють небанківські інститути, такі як інвестиційні та пенсійні фонди.
З 1934 року нагляд за виконанням законів, що регулюють фондовий ринок США, здійснює Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) — це незалежне федеральне агентство, що непідвладне виконавчим органам і саме наділене повноваженнями. Для надання доступу до інформації більш широкому колу потенційних інвесторів створена електронна інформаційна система EDGAR.
У США в основу федерального регулювання фінансового ринку покладено принцип саморегулювання. Самостійні регулювальні організації відповідають за розробку особливих правил та їх застосування відповідно до Закону про цінні папери 1934 року і надають допомогу Комісії з цінних паперів і фондових бірж (SEC) у процесі регулювання цінних паперів, включаючи регулювання бірж, механізмів електронної торгівлі, асоціацій брокерів-дилерів, розрахункових палат і банків-депозитаріїв [3, с. 74].
Таким чином функції регулятора фінринку США розділено між [4]:
• Федеральною резервною системою (якщо банк працює на федеральному рівні)/Federal Reserve System — мережа з 12 банків і 25 філій по всій території країни. Влада США призначає лише Раду ФРС.
• Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (US Securities and Exchange Commission; SEC).
• Агентством з регулювання діяльності фінансових інститутів (Financial Industry Regulatory Authority, Inc.; FINRA), яке, на відміну від SEC, є приватною корпорацією, що здійснює діяльність як саморегульована організація.
• Комісією з торгівлі товарними ф'ючерсами (Commodity Futures Trading Commission; CFTC) — здійснює контроль над виконанням закону про товарні біржі.
• Банківськими департаментами штатів.
• Федеральною корпорацією страхування депозитів (Federal Deposit Insurance Corporation; FDIC).
• Офісом Контролера грошового обігу (The Office of the Controller of the Currency) — видає чартери, регулює і контролює федеральні банки, щоб гарантувати надійність, стійкість і конкурентоспроможність банківської системи. Він також контролює відділення федеральних банків і агентства іноземних банків. Має офіс у Лондоні для контролю міжнародних операцій банків США.
• Бюро захисту споживачів фінансових послуг (Consumer Financial Protection Bureau) — незалежне агентство уряду, несе відповідальність за захист споживачів у фінансовому секторі.
• Фермерською кредитною адміністрацією (Farm Credit Administration) — незалежний орган виконавчої влади уряду. Він регулює і проводить перевірки банків, асоціацій та пов'язаних із ними об'єктів системи кредитування фермерських господарств.
• Національною адміністрацією кредитних спілок (National Credit Union Administration; NCUA) — урядова організація з контролю ринку кредитних спілок.
• Федеральною радою фінансових контролюючих інституцій (Federal Financial Institutions Examination Council) — міжвідомчий орган, до якого входять п'ять банківських регуляторів [4].
Отже, особливостями фінансового ринку США є відсутність єдиного фінансового регулятора, наявність саморегульованих організацій, значна роль інфраструктурних інститутів у галузі фондового ринку і колективних інвестицій, а також уніфікація правового регулювання обігу емісійних цінних паперів.

Список використаних джерел:
1. Гарбар Ж. В. Розвиток фінансових ринків у країнах з розвинутою економікою / Ж. В. Гарбар // Наука й економіка. - 2013. - Вип. 4(1). - С. 32-42.
2. Жук Є. Зарубіжна практика регулювання фінансових ринків / Є. Жук // Інформаційно-аналітичний портал українського агентства фінансового розвитку “Україна фінансова” [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.ufin.com.ua/ analit_mat/drn/020.htm.
3. Еш С. М. Фінансовий ринок. Навч. посіб. 2-ге вид. – К.: Центр учбової літератури, 2011. – 528 с.
4. Шкіптан Д. Чи допоможе фінансовому ринку ліквідація Нацкомфінпослуг // Forbes Україна. — 15 серпня 2016. [Електронний ресурс] — Режим доступу: http://forbes.net.ua/ua/opinions/1419897-chi-dopomozhe-finansovomu-rinku-likvidaciya-nackomfinposlug.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
^