Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2016 » Задорожня І. Аналіз ринку цінних паперів як одного із основних джерел фінансування економіки України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1396
  • Автор: Zadorozhnya
  • Дата: 30-10-2016, 13:28
 (голосов: 0)
30-10-2016, 13:28

Задорожня І. Аналіз ринку цінних паперів як одного із основних джерел фінансування економіки України

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2016

Задорожня Ірина Віталіївна
студентка групи Екф-43с
Львівський національний університет ім. І. Франка

Аналіз ринку цінних паперів як одного із основних джерел фінансування економіки України

Фондовий ринок являє собою ключову складову економіки України. Він включає в собі цілий ряд розроблених механізмів і правил, які дозволяють проводити операції «купівля – продаж» цінних паперів.
Суб’єкти фондового ринку розділені на дві групи: учасники та інститути, які проводять операції на ньому. Учасниками є інвестори, дилери, брокери та менеджери. Інститути, які реалізують на ньому операції складають його інфраструктуру.
За даними Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в Україні діють 10 фондових бірж, розташованих у Києві, Миколаєві і Дніпропетровську: Фондова Біржа ПФТС; Київська Міжнародна Фондова Біржа (КМФБ); Українська Фондова Біржа (УФБ); Українська Міжбанківська Валютна Біржа (УМВБ); Фондова Біржа «ІННЕКС»; Придніпровська Фондова біржа (ПФБ); Українська міжнародна Фондова Біржа (УМФБ); Фондова біржа «Перспектива»; Східно-Європейська Фондова біржа (СЄФБ); Українська Біржа (УБ) [1].
Протягом 2015 року український фондовий ринок розвивався паралельно зі світовими ринками цінних паперів; підтвердженням цього є основний індикатор фондових ринків – індекс, який дає можливість оцінити загальну ситуацію на фондовому ринку. Вітчизняні фондові індекси, як і більшість провідних фондових індексів світу, завершили 2015 рік помірним зростанням Серед досліджуваних індексів найбільше зріс індекс NASDAQ Composite, з початку року його значення підвищилося на 14,31%. Істотно збільшилися американські індекси S&P 500 (+ 12,39%), Dow Jones 30 Industrials (+ 8,40%), а також індекс Nikkei225 (Японія) – на 7,12%. Помірно зросли європейські індекси, зокрема, DAX (Німеччина) – + 4,31%, CAC40 (Франція) – + 1,08%. Вітчиз- няні індекси ПФТС та UX (Українська Біржа) зросли з початку року на 28,75% та 13,54% відповідно [2].
За підсумками 2015 року ринок цінних паперів в Україні виріс на 39,06% порівняно з 2014 роком. І хоча спостерігається збільшення частки операцій із цінними паперами, що здійснюються на біржовому ринку, близько 73,43% усіх операцій здійснювалися у позабіржовому сегменті фондового ринку (рис. 1).
Задорожня І. Аналіз ринку цінних паперів як одного із основних джерел фінансування економіки України

Науковці відмічають, що для українського фондового ринку, важливим показником є кількість лістингових цінних паперів. Якщо постійно підвищувати вимоги до проходження лістингу це призведе до укріплення відносно невисокої частки лістингових цінних паперів у біржових реєстрах організаторів торгів.
Так, станом на 31.12.2015 до біржових реєстрів організаторів торгівлі внесено 1050 цінних паперів. Можна відзначити збереження практично на попередньому рівні частки позалістингових цінних паперів (71,19% загальної кількості цінних паперів, які допущено до торгів на фондових біржах). На кінець 2015 року найбільша кількість цінних паперів, які перебувають в обігу на фондових біржах, була розміщена на «ПФТС» (44,97%), «Перспективі» (18,88%) та «Українській біржі» (14,44%) [2].
В цілому, на вітчизняному ринку цінних паперів не вистачає фінансових інструментів із високим інвестиційним потенціалом, відзначається низька капіталізація, недостатня прозорість, обмежена ліквідність, Торговельна активність залежить від присутності на ринку іноземного спекулятивного капіталу. Більшість вітчизняних цінних паперів, акцій мають документарну форму випуску, яка ускладнює їх обіг та зумовлює високу вартість транзакційних витрат. Залишається недосконалою інфраструктура, права інвесторів та громадян недостатньо захищені [3, с. 156].
На нашу думку, фондовий ринок України потребує нових реформ та удосконалень щодо механізмів функціонування. Подальші дослідження мають бути спрямовані на покращення динаміки трансформації фондового ринку та адаптації зарубіжного досвіду до умов нашої країни.

Список використаних джерел
1. Офіційна сторінка Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.nssmc.gov.ua
2. Малишенко К.А. Фактри, що визначають особливості фондового ринку України / К.А. Малишенко // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2013. – № 4(24). – С. 104-107.
3. Котова М.В. Трансформація фондового ринку України в умовах світової глобалізації [Електронний ресурс] / М.В. Котова, В.С. Задорожнюк // Економіка: реалії часу. Науковий журнал. – 2013. – № 1(6). – С. 153-157. – Режим доступу : http://economics.opu.ua/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
^