Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2016 » Гаврилів Ю. Аналіз стану валютного ринку в Україні: проблеми та тенденції розвитку
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1555
  • Автор: Havryliv
  • Дата: 31-10-2016, 16:02
 (голосов: 0)
31-10-2016, 16:02

Гаврилів Ю. Аналіз стану валютного ринку в Україні: проблеми та тенденції розвитку

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2016

Гаврилів Юлія Василівна
студентка групи ЕКФ-43с
Львівський національний університет ім. І. Франка

Аналіз стану валютного ринку в Україні: проблеми та тенденції розвитку

Валютна система посідає важливе місце в економіці України. На сьогоднішній день, Україна являється учасником євроінтеграційних процесів. Через це виникає потреба в стабілізації валютного курсу і регулювання. Останні події в Україні не дозволяють вирішити ті проблеми, тому актуальним є пошук оптимальної валютної політики, яка б забезпечила ефективне функціонування національної валютної системи.
Валютний ринок забезпечує своєчасне здійснення міжнародних розрахунків, страхування від валютних ризиків, диверсифікацію валютних резервів, валютні інтервенції та отримання прибутків його учасниками у вигляді різниці курсів валют [1, с. 102].
Діяльність Національного банку України в період березня – квітня 2015 року дозволила поступово стабілізувати валютний ринок після останніх політичних та економічних потрясінь. Це дозволило зняти ряд адміністративних обмежень, накладених раніше та мінімізувати рівень контролю за уповноваженими банками за окремими операціями резидентів.
Політика Національного банку в монетарній сфері залишатиметься відносно жорсткою, спрямованою на підтримку безінфляційної тенденції та запобігання впливу зовнішніх шоків на економіку України. Незважаючи на поступове послаблення валютних обмежень, валютний ринок залишався відносно стабільним упродовж останніх місяців. Це дозволило Національному банку України розпочати в середині вересня проведення аукціонів з купівлі іноземної валюти для збільшення міжнародних резервів. У вересні на ці цілі було придбано 144 млн. дол. США [2].
Високий рівень доларизації економіки України веде до виникнення валютних ризиків у разі різких коливань валютного курсу гривні, що ми спостерігаємо на сучасному етапі розвитку внутрішнього валютного ринку. З метою стабілізації валютного ринку України Нацбанк має вирішити проблеми щодо прийняття нового валютного законодавства. Нині в Україні немає єдиного нормативного документа, який поєднував би в собі всі аспекти валютного регулювання і контролю. В існуючій нормативній літературі не існує чіткого розподілу функцій валютного регулювання та валютного контролю між державними органами, не визначено механізми встановлення режиму валютного курсу, що, у свою чергу, ускладнює можливість прогнозувати валютний ринок [3].
Не секрет, що в Україні чорний валютний ринок користується великим попитом. Згідно законодавства усі обмінні пункти та інші «обміні фінансові установи» взагалі не мають діяти без ліцензії але це їх не зупиняє. НА чорному валютному ринку курс постійно коливається потягом одного дня. За день він може змінітись два – три рази, коли це не передбачено законом.
Чорний валютний ринок, що здійснює нелегальні валютні операції та сірий валютний ринок, на якому здійснюються операції з неконвертованими валютами можуть своєю незаконною діяльністю «розгойдувати» валютний курс. Діяльність неофіційного ринку може дестабілізувати курс національної валюти,порушити економічні процеси в державі, призвести до неконтрольованого обвалу гривні. Для України, яка на шляху інтеграції в Європейський Союз, існування чорного або сірого ринку – це основна завада на шляху до економічного піднесення. ЄС навряд чи буде співпрацювати з нашою державою, допоки існуватимуть відповідні нелегальні організації, які порушують модель вільного руху капіталів [4, с. 213].
Для реалізації ефективної валютної політики, важливе місце посідає питання ліквідації чорних та сірих валютних ринків. Для України як майбутнього члена ЄС, функціонування неофіційних валютних ринків є неприпустимим. ЇЇ вирішення дозволить не тільки покращити загальний валютний стан, а й прискорить процес інтеграції і прозорості усіх обмінних операцій на території країни.

Список використаних джерел
1. Бодрова Н. Е. Валютний ринок України: стан, проблеми й перспективи / Н. Е. Бодрова // Вісник СумДУ. Серія «102 Економіка». – 2012. – № 1. – С. 102–114.
2. Макроекономічний та монетарний огляд (жовтень 2015 рік) [Електронний ресурс] / НБУ України. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/doccatalog/document?id=23319380
3. Рибаченко К. В. Моделювання стану валютного ринку України [Електронний ресурс] / К. В. Рибаченко. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua
4. Сусіденко Ю. В. Неторговельні операції комерційних банків в іноземній валюті / Ю. В. Сусіденко, А. В. Кирилович // Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної інтернет-конференції. – Д: Дробязко. – 2013. – С. 212-215.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^