Стратегічні орієнтири » Фінансові шахрайства » Стрілецька Н.О. Шахрайства з використанням банківських платіжних карток та методи їх запобігання
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1185
  • Автор: natalystr
  • Дата: 24-04-2017, 23:26
 (голосов: 0)
24-04-2017, 23:26

Стрілецька Н.О. Шахрайства з використанням банківських платіжних карток та методи їх запобігання

Категорія: Фінансові шахрайства

Шахрайства із використанням пластикових платіжних карток стають все більш масовим явищем в Україні. Вказана тенденція, зокрема, пов’язана із широким розповсюдженням даного виду платіжних засобів, що у свою чергу, є результатом діяльністю держави, спрямованої на поступове обмеження операцій із готівковими платежами.
Актуальність даної проблеми зумовлена тим, що пересічні громадяни все частіше використовують для розрахунків пластикові платіжні картки та при цьому досить часто потрапляють у поле зору різноманітних шахраїв.
Дослідженням шахрайств з платіжними картками займались такі вчені, як: О. І. Барановський, І.І. Попович, О.А. Самойленко, С.В. Ша¬ почка, В.Г. Хахановський та інші.
Метою дослідження є визначення основних видів шахрайств з платіжними картками та пошук методів їх запобігання.
Сьогодні відомо багато видів шах¬райства з банківськими картками та бан¬коматами: скіммінг, фішинг, створення підроблених Інтернет-ресурсів, вірусні крадіжки даних про реквізити картки тощо.
Один зі способів украсти гроші з картки - скімінг. Шахраї встановлюють на банкомати спеціальні пристрої - скімери, яю зчитують номер та шн-код. Далі картка дублюється і гроші міняють власника за лічені хвилини. Як варіант, на банкомат прикріплюють мініатюрну відеокамеру, яка знімає руку, що вводить піп-код і робить запис у модуль памяті або передає його дистанційно на ком¬ пютер шахрая [4, с. 146].
Основними заходами з протидії даному виду шахрайства можуть бути:
- перевірка банкомату на наявність сторонніх ознак (накладна клавіатура, додатковий зчитувач) до початку користування даним банкоматом.
- вжиття додаткових заходів, що ускладнюють отримання інформації шахраями (зокрема – закривання клавіатури долонею при вводі ПІН-коду).
Найпростішим видом фішингу є шахрайство по телефону: шахрай видає себе за працівника банку, і, посилаючись на збій в комп’ютерній системі і втрату даних, просить клієнта нагадати реквізити його карткового рахунку. Основною рекомендацією щодо протидії фішингу є суворе дотримання конфіденційності інформації відносно карткового рахунку як з боку працівників банку, так і з боку безпосередньо користувачів [3, с. 228].
Часто шахрайства здійснюються за допомогою підроблених Інтернет-ресурсів. Шахраї намагаються вибрати популярні ресурси, доменні імена яких тільки на одну-дві букви відрізняються від загальновідомих ресурсів. Клієнтам пропонується ввести реквізити платіжної картки для оплати певної послуги, або товару. Але фактично послуга не надається, а відбувається тільки збір даних про платіжні карти. Тому рекомендується звертати увагу на адресу сайту, на якому проводяться покупки; використовувати виключно сторінки із захищеним з’єднанням (протокол https) тощо [1, с. 30].
Сьогодні безліч крадіжок відбуваються за допомогою вірусів на персональних комп’ютерах. Із зараженого комп’ютера достатньо здійснити хоча б одну легальну покупку в Інтернет, і вірус під час проведення платежу збереже всю банківську інформацію і направить її у розпорядження шахраїв. Основним напрямом протидії є дотримання вимог інформаційної безпеки на ПК (наявність антивірусного програмного забезпечення та використання легального програмного забезпечення).
В Україні функціонує Національна система масових електронних платежів НБУ, яка, застосовує чипові платіжні картки. НСМЕП використовує систему, що забезпечує неперервний захист інформації щодо здійснення операцій із застосуванням платіжних карток на всіх етапах її формування, оброблення, передавання та зберігання [2, с. 105].
Отже, проведений аналіз основних способів протидії шахрайствам із використанням банківських платіжних карток свідчить про те, що перспективним напрямом такої діяльності є використання чіп-модулів на банківських платіжних картках, оскільки окремі показники безпеки інформації можуть бути досягнуті виключно із застосуванням додаткових механізмів технічного захисту інформації. Чипові платіжні картки, що використовуються НСМЕП, цілком відповідають цим вимогам, а отже можуть розглядатися як один із перспективних платіжних механізмів в умовах активізації інформаційних шахрайств.
Список використаних джерел
1. Біломістна І. І. Сучасні тенденції розвитку ринку банківських платіжних карток в Україні / І. І. Біломістна // Економічні науки. - 2012. - № 9. - С. 26-36
2. Пивоваров В. В. До питання латентності корпоративної злочинності в банківській сфері І В. В. Пивоваров 11 Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Юридичні науки.- 201З.- № З. - С. 104-106
3. Сабадаш В. П. Фішинг як найбільш розвинений вид шахрайства в Інтернеті /І В. П. Сабадаш // Університетські наукові записки. - 2006. - №21. - С. 228-2ЗЗ
4. Стрєлков Л. О. Кримінальна відповідальність за незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахун¬ ків, обладнанням для їх виготовлення /І Л. О. Стрєлков // Юридична наука. - 2011. - № 2.- С. 145-151
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
^