Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2017 » Богдан В.І. Становлення ринку фінансових послуг в Україні та його стан в сучасних умовах
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 555
  • Автор: Victoria Bohdan
  • Дата: 21-10-2017, 13:25
 (голосов: 1)
21-10-2017, 13:25

Богдан В.І. Становлення ринку фінансових послуг в Україні та його стан в сучасних умовах

Категорія: Фінансовий ринок 2017

Богдан В.І.
ЕкфМН-51

Становлення ринку фінансових послуг в Україні та його стан в сучасних умовах

Ринки фінансових послуг складають великий та зростаючий сектор у всіх економічно розвинених країнах та економіках, що розвиваються. Однією з основних причин зростанню сектора ринків фінансових послуг будь-якої країни є процес глобалізації.
Процеси глобалізації відбились й на економіці України і сприяли розвитку торгівлі та фінансової інфраструктури країни. У 90-ті роки ХХ століття у незалежній Україні почав формуватись національний ринок фінансових послуг. До передумов формування ринку фінансових послуг в Україні можна віднести:
• розвиток економіки на ринкових засадах;
• створення ринкової інфраструктури економіки;
• побудова дворівневої банківської системи та комерціалізація банківської сфери;
• відміна монополії зовнішньої торгівлі;
• пільговий порядок оподаткування доходів від цінних паперів [1, ст.16].
В Законі України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» поняття «ринок фінансових послуг» розглядається як сфера діяльності учасників ринку фінансових послуг з метою надання та споживання певних фінансових послуг. Відповідно до зазначеного Закону, ринок фінансових послуг включає професійні послуги на ринках банківських, страхових, інвестиційних послуг, операцій з цінними паперами та на інших видах ринків, які забезпечують обіг фінансових активів [2].
Ринок фінансових послуг в Україні досі перебуває на початковому етапі становлення, хоча й створена дворівнева банківська система, фондові біржі та позабіржові системи, увійшли у обіг цінні папери та деривативи, розвивається страховий бізнес, кредитні установи небанківського типу тощо. Наслідком такого повільного розвитку ринку фінансових послуг протягом більше двадцяти років є ряд дестабілізуючих чинників, серед яких виділяють:
• постійні зміни та недосконалість законодавства;
• зміни у податковій системі;
• застосування централізованих методів управління виконавчою владою;
• фінансова криза 2008 – 2010 років;
• недовіра до фінансового сектору економіки у населення тощо [1, ст.17].
Стан ринку фінансових послуг в сучасних умовах є незадовільним, досі майже єдиним відносно розвиненим фінансовим сектором залишається банківський, оскільки частка діючих 96 банків в Україні у сукупних активах фінансового сектору становить 96 %. Нестача диверсифікованого сектору небанківських фінансових установ зводить перелік можливих форм утримання заощаджень для більшості українців до валюти, банківських депозитів та нерухомості.
Недостатня розвиненість ринку фінансових послуг пояснюється й тим, що населення не проявляє цікавості до більш розвинених фінансових продуктів, таких як акції, облігації, інвестиційні сертифікати тощо, не існує ефективного централізованого відомства із захисту прав споживачів фінансових послуг, немає фінансового омбудсмена, тобто уповноваженого з захисту прав фінансових споживачів, відсутня довіра до фінансових установ. Згідно з проведеними дослідженнями 21 % респондентів довіряють банкам, 11 % – страховим компаніям, 6 % – інвестиційним фондам і 5 % – недержавним пенсійним фондам. Лише Пенсійний фонд України отримав 50 % за показником довіри населення до фінансових установ. Найбільш поширеними фінансовими послугами в Україні є:
• оплата комунальних платежів через банк (78 %);
• користування банківським рахунком та пластиковими картками (61 %);
• проведення платежів через термінали платіжних систем (38 %);
• обмін валюти (31 %).
Лише 11 % населення має ощадний депозит, та лише 28 % населення користуються кредитними послугами, з яких 24 % отримали споживчий кредит, 2 % – кредит на автомобілі та 2 % – іпотечний кредит [3].
Отже, в сучасних умовах задля підвищення ефективності національного ринку фінансових послуг необхідно вдосконалювати механізм його державного регулювання; привести до світових стандартів законодавство, що регулює діяльність ринку фінансових послуг; впроваджувати новітні технології із надання фінансових послуг та вдосконалення якості обслуговування в цій сфері, використовувати зарубіжний досвід щодо подальшого розвитку фінансових послуг та можливості його застосування в Україні. Реалізація вищенаведеного, безумовно, сприятиме підвищенню ефективності як вітчизняного ринку фінансових послуг, так і всієї національної економіки.

Список використаної літератури:

1. Бакаєв Л. О., Соколова Е. О., Шиндирук І. П., Грознецька Л. П. Ринок фінансових послуг. Навчальний посібник. – К.: ДЕТУТ, 2014. – 384 с.
2. Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2664-14
3. Сайт Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.nssmc.gov.ua/analz-rinku/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2018 (15)
Ноябрь 2018 (49)
Октябрь 2018 (175)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
Апрель 2018 (16)
^