Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2011 » Пелешак І.О. Підвищення ефективності митно-тарифного регулювання експортно-імпортних операцій з метою захитсу національних інтересів держави
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
10-06-2011, 00:37

Пелешак І.О. Підвищення ефективності митно-тарифного регулювання експортно-імпортних операцій з метою захитсу національних інтересів держави

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2011

УДК 336
© Пелешак І.О., 2011
ЛНУ імені Івана Франка

Підвищення ефективності митно-тарифного регулювання експортно-імпортних операцій з метою захитсу національних інтересів держави

Майбутнє української економіки, її здатність забезпечити прийнятні та стабільні темпи зростання значною мірою залежать від ефективності функціонування митно-тарифної системи, досконалості її механізму.
В сьогоднішніх умовах загострюється потреба підвищення ефективності національної митної політики, особливо щодо реагування на зовнішні загрози та швидкої протидії можливим негативним наслідкам таких загроз у напрямку посилення забезпечення економічних інтересів держави й максимального врахування в національній митній системі міжнародних правил та вимог.
Проблемними питаннями митного регулювання та пошуку шляхів удосконалення його механізму займаються такі теоретики та практики у галузі митної справи, як: І. Бережнюк, А. Василенко, В. Ващенко, П. Венгель, А. Войцещук, О. Гребельник, О. Єгоров, І. Карамбович, В. Науменко, Ю. Наумич, П. Пашко та ін. У цілому всі дослідники погоджуються стосовно напрямів розвитку митно-тарифного регулювання, проте незважаючи на багатогранність проведених наукових досліджень, це питання залишається досить актуальним у зв’язку з недостатньою розробленістю конкретних пропозицій щодо вдосконалення національної системи регулювання зовнішньоторговельних зв’язків.
Метою нашої роботи є системний аналіз механізму митного регулювання експортно-імпортних операцій, а також розроблення рекомендацій щодо підвищення ефективності його функціонування з погляду захисту національного виробника та підвищення добробуту в країні в цілому.
На сьогодні необхідне поступове зміщення акцентів реформування митно-тарифної системи України відповідно до норм і принципів ЄС та СОТ. Вихідною метою реформування має бути створення сприятливих умов для розвитку національного виробництва, підвищення його ефективності та якості [1, с. 52]. Для цього необхідно:
1) розглянути можливість ширшого використання всіх елементів митного тарифу як засобу регулювання імпорту, а саме здійснити максимально ефективну диференціацію Єдиного митного тарифу та розширення тарифної ескалації.
2) запровадити гнучкий механізм митно-тарифного регулювання, спрямований на збалансоване використання захисної і стимулюючої функції митного тарифу;
3) удосконалити правовий та організаційний механізми митно-тарифного регулювання через внесення змін до чинних законодавчих актів та перерозподіл повноважень відповідних державних органів стосовно процедури розробки та реалізації митної політики України.
Крім орієнтації на поетапне вирішення перспективних завдань щодо інтеграції в міжнародний економічний простір, пов’язаних з досягненням довгострокових стратегічних цілей, механізм інтеграції у систему світових господарських зв’язків повинен передбачати вирішення актуальних поточних та середньострокових завдань.
На нашу думку, на сучасному етапі формування митної політики України доцільним є використання досвіду країн центральної та східної Європи, які нещодавно приєдналися до ЄС. Він передбачає дотримання низьких тарифних ставок на переважну більшість товарних позицій, особливо на товари з низьким ступенем обробки. Особливий захист потрібно приділяти продукції сільського господарства та окремим галузям машинобудування. Паралельно слід впроваджувати ефективну систему аналізу ризиків для запобігання митним правопорушенням. Корисним також стало б скорочення товарної номенклатури за прикладом Японії, Китаю чи США, що зробило б її більш прозорою і, як наслідок, зменшило зловживання з декларування товарів не за своїм кодом.
Вважаємо, що продумана митно-тарифна політика у сфері зовнішньої торгівлі здатна змінити структуру імпорту на користь якісних і високотехнологічних товарів, сприяти зниженню цін як на імпортну, так і на вітчизняну продукцію, а отже, забезпечити захист економічних інтересів національного виробника і споживача.
Список використаної літератури:
1. Пісьмаченко Л. Митно-тарифне регулювання як засіб захисту економічних інтересів держави у сфері зовнішньої торгівлі // Економіка та держава: міжнародний науково-практичний журнал. – 2007. – № 12. – С. 49−52.

Посилання: Митно-тарифне регулювання

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^