Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2017 » Галенко А.В. Фінансовий моніторинг як засіб регулювання на ринку фінансових послуг
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 799
  • Автор: galenko09
  • Дата: 31-10-2017, 00:15
 (голосов: 0)
31-10-2017, 00:15

Галенко А.В. Фінансовий моніторинг як засіб регулювання на ринку фінансових послуг

Категорія: Фінансовий ринок 2017

Галенко А.В., 2017 р.
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-42с

Фінансовий моніторинг як засіб регулювання на ринку фінансових послуг

В сучасних умовах необхідності розвитку ринкової економіки в державі все більшої ролі набирає ринок фінансових послуг, а особливо небанківських фінансових послуг.
Фінансовий моніторинг – сукупність заходів, які здійснюються суб‘єктами фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, що включають проведення державного фінансового моніторингу та первинного фінансового моніторингу.
Згідно з міжнародними стандартами, Держфінмоніторинг України не є фінансовим чи контролюючим органом, він функціонує у взаємодії з фінансовим сектором та правоохоронними органами.
Мета Держфінмоніторингу України - виконання координуючої ролі у сфері реалізації державної політики щодо протидії відмиванню "брудних" коштів та фінансуванню тероризму. Враховуючи, що відмивання доходів - це не лише дія, за яку передбачена кримінальна відповідальність, а й системна загроза для економічної, фінансової та національної безпеки України. Тому розвиток національної системи протидії відмиванню злочинних доходів має бути покладено в основу Державної стратегії економічної безпеки держави.
Діяльність Держфінмоніторингу України регулюється Конституцією України, законом України від 14.10.2014 № 1702-VII «Про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Функції Держфінмоніторингу України залежно від сфери діяльності можна поділити на внутрішні і зовнішні.
За змістом організаційної діяльності можна виділити такі функції:
− аналітична;
− контрольно-наглядова;
− організаційно-методична;
− інформаційна;
− координаційна;
− регулятивна.
Найбільш активними в системі звітування, в розрізі суб‘єктів первинного фінансового моніторингу, є банківські установи, які надсилають основну частину повідомлень про операції, що підлягають фінансовому моніторингу.
Протягом 2016 року від банківських установ було отримано 99,07% від загальної кількості повідомлень про фінансові операції. (рис. 1)
Галенко А.В. Фінансовий моніторинг як засіб регулювання на ринку фінансових послуг
Рис. 1. Динаміка інформування про фінансові операції банківськими та небанківськими установами в 2012-2016 роках. [1]

Національний банк України є суб’єктом державного фінансового моніторингу, що здійснює державне регулювання і нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення щодо небанківських фінансових установ-резидентів, які є платіжними організаціями та/або членами чи учасниками платіжних систем у частині надання ними фінансової послуги щодо переказу коштів на підставі відповідних ліцензій, зокрема Національного банку України (крім операторів поштового зв’язку в частині здійснення ними переказу коштів), філій іноземних банків, банків.[2]
З метою запобігання використанню банківської системи для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення постановою Правління Національного банку України від 26.06.2015 № 417, затверджене Положення про здійснення банками фінансового моніторингу.

1. Державна служба фінансового моніторингу України. Підсумки роботи за 2016 рік [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.sdfm.gov.ua/content/file/Site_docs/2017/20170330/Zvit_2016.pdf
2. Фінансовий моніторинг НБУ. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=74279
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^