Стратегічні орієнтири » Криптовалюти 2017 » Нагайло М.Л. Функціонування криптовалюти в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1784
  • Автор: marta1343
  • Дата: 31-10-2017, 19:46
 (голосов: 0)
31-10-2017, 19:46

Нагайло М.Л. Функціонування криптовалюти в Україні

Категорія: Криптовалюти 2017

Нагайло Марта Любомирівна
Студентка групи ЕКФ-44с
Кафедра фінансів , грошового обігу і кредиту
Економічний факультет
Львівський національний університет ім.І.Франка

Функціонування криптовалюти в Україні
Відносно недавня поява віртуальних валют як можливої альтернативи існуючим електронним грошам особливо відчутно хвилює не тільки економічну спільноту, але й пересічних громадян – активних користувачів сучасних фінансових послуг в умовах функціонування глобальної мережі Інтернет. В даний час відбувається поширення обсягів використання криптовалюти в світі, як абсолютно нового,інноваційного платіжного інструменту XXI століття, тому питання розвитку та використання цього платіжного засобу в Україні потребують подальших досліджень. Адже сфера віртуальних валют ще нанабули достатньої уваги серед вітчизняних дослідників. Проте, у зарубіжній науковій літературі питанням функціонування криптовалют і дослідженню ролі держави в регулюванні їх функціонування присвячені науковіпраці Д. Матолчі, Н. Рубіні, А. Херн, Т. Лі, М. Таранзі,П. Брелоффа та ін.. Метою написання цих тез є дослідження фукціонування криптовалюти в сучасній економіці України.
Останнім часом на фінансовому ринку з'явилися такі нові категорії, як «криптовалюта», «біткоїни», «блокчейни». Для більшості населення ці гроші нові та викликають багато питань. Криптовалюта – від англійського «cryptocurrency», тобто віртуальна валюта, захищена криптографією. Насамперед, криптовалюта – це швидка і надійна система платежів та грошових переказів, заснована на новітніх технологіях і непідконтрольна жодному уряду.
На даний момент в світі існує близько 1600 криптовалют (Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Peercoin), але найвідомішою зі швидким розвитком є bitcoin. Bitcoin не випускаються центральними банками і не залежать від кредитно-грошової політики тієї чи іншої держави. Емісія відбувається тільки в цифровому вигляді. Будь-хто охочий може добувати криптовалюту (займатися майнінгом), використовуючи комп'ютерні можливості [2].
Можливість використання криптовалюти була відкрита в 2008 році і за дев'ять років набула широкого поширення. Поки що криптовалюта знаходяться лише на початку шляху свого розвитку: на даний момент ця революційна технологія тільки чекає свого "зоряного часу".
Причиною цього можуть послужити значні переваги криптовалюти порівняно з альтернативними національними валютами. Основними достоїнствами такої валюти є можливість добувати їх самостійно кожному охочому, анонімність транзакцій, відсутність інфляції, підвищена захищеність.
Явна перевага криптовалюти ─ відсутність внутрішнього або зовнішнього адміністратора. Тому ніякі органи ─ ні банки, ні податкова, ні суди, не зможуть отримати доступ до транзакцій учасників платіжної системи [5].
Зацікавленість до цифрових валют також і значно пожвавлюється в Україні. Спичиняє це криза вітчизняної банківської системи, нестабільність гривні, мінливий курс валют та інші соціально-економічні труднощі, які сконцентровані на фінансовій системі України. В Україні справжня популярність криптовалют розпочалася у 2014 році, коли ентузіастами було створено громадську організацію, що має на меті поширення, розвиток та вивчення bitcoin та інших віртуальних валют на території нашої держави –Bitcoin Foundation Ukraine (BFU). Приблизно в цей час також почали з’являтись перші компанії та агенції, зокрема які пропонували фізичний обмін криптовалют за готівку, а також здійснення грошових онлайн-операцій.
Криптовалюти ─ це чудова можливість для інвестування. Звичайно, зараз в Україні використання криптовалют не досягло таких показників, як у США, країнах Західної Європи чи Південно-Східної Азії. В Америці біткоін визнано одним з видів платежів в електронній комерції. Українці поки що можуть тільки мріяти про подібні технології. Тому що на даний момент їх просто неможливо використовувати. У нашій країні досить проблематично розплатитися біткоінами за товари чи послуги. Лише одиниці онлайн-магазинів і підприємств вказують на своїх сайтах, що приймають криптовалюту як оплата товарів і послуг [5].
Як інноваційний продукт криптовалюта має величезний потенціал для впливу на фінансовий ринок та національну економіку загалом. Її використання дозволяє скоротити операційні витрати, уникнути пасток валютної системи. Ризики, пов’язані із використанням криптовалюти, для національних монетарних систем перебувають у площині можливого зниження курсу національної валюти, послаблення банків та діяльності державних фінансових структур особливо щодо контролю за характером трансакцій через їх цілковиту анонімність. Можливість прямих транзакцій між гаманцями користувачів позбавляє банки одержання своєї частки прибутку від міжбанківських операцій [3].
Активний розвиток криптовалютних відносин потребує правового врегулювання. На даний момент в Україні утворився правовий вакуум. Відповідно до чинного законодавства, криптовалюта в якості взаєморозрахунків використовуватися не може, відповідно, біткоіни як платіжний засіб – неспроможні. Отже, фізичні чи юридичні особи, які використовують валюту біткоін, здійснюють операції та ведення бізнесу на власний страх та ризик без жодних гарантій зі сторони держави [5].
В Україні позиція державних органів, стосовно використання криптовалют є доволі однозначною. Національний банк України (НБУ) розглядає криптовалюту як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальною вартістю, що не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки протирічить нормам українського законодавства. Регулятор також зазначає, що під час використання криптовалюти існує фактор підвищеного ризику, пов’язаного з цією послугою, операцією або каналом постачання, зокрема анонімність операції , децентралізованість операці [1].
Водночас міжнародне поширення таких платежів робить цю категорію послуг привабливою для протиправних дій, у тому числі відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом, або фінансування терроризму . Своєю чергою, Нацкомфінпослуг, як регулятор ринків небанківських фінансових послуг, проводить лінію НБУ і застерігає фінансові установи та посередників фінансових послуг від операцій та володіння криптовалютами у зв’язку з ризиком втрати коштів, які використовуються в операції [1] .
Цього року Комітет Верховної Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності почав роботу над законопроектом про криптовалюти. Головним поштовхом до цього було те , що українська не може закривати очі на цю сферу , адже IT-потенціал України дозволяє претендувати на лідерство у розвитку нових фінансових технологій, і країні вкрай необхідний розвиток цивілізованого ринку. Також це може сприяти залученню в Україну нових інвестицій. Проте криптовалюта сьогодні – це вкрай ризикований спекулятивний фінансовий інструмент, який не має ніякої реальної вартості крім спекулятивного попиту , тому це сфера потребує правового регулювання з метою захисту інтересів людей .
Функціонування криптовалюти в Україні має великі перспективи розвитку і набуває все більшого поширення серед населення. Незважаючи на те , що в нашій країні майже ніхто не знає про криптовалюту і вона офіційно заборонена , Україна ходить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями . Та як вже нам відомо , криптовалюта окрім переваг несе з собою й багато ризиків , тому потрібно забезпечити грамотне правове регулювання цієї сфери . З одніє сторони , це дасть змогу захистити права користувачів цього виду засобу платежу , з іншої – допоможе створити сприятливі умови для розвитку ринку криптовалют в Україні та фінансових технологій загалом .

Список використаних джерел
1. Бачо Р. Й. Державне регулювання ринків фінансових послуг в умовах функціонування віртуальних валют (криптовалют) / Р. Й. Бачо // Бізнес Інформ. - 2015. - № 11. - С. 294-298. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/binf_2015_11_49
2. Васильчак С. В. Використання криптовалют в сучасних економічних системах України: перспективи та ризики / С. В. Васильчак, М. В. Куницька-Іляш, М. П. Дубина // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. Серія : Економічні науки. - 2017. - Т. 19, № 76. - С. 19-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/smlnues_2017_19_76_6
3. Желюк Т. Використання криптовалюти на ринку платежів: нові можливості для національних економік / Т. Желюк, О. Бречко // Вісник Тернопільського національного економічного університету. - 2016. - Вип. 3. - С. 50-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vtneu_2016_3_7
4. Криптовалюта в Україні. Все, що треба знати [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://nv.ua/ukr/techno/it-industry/kriptovaljuta-bitcoin-v-ukrajini-vse-shcho-treba-znati-1918518.html.
5. Як в Україні використовують криповалюту [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://konkurent.in.ua/news/golovna/12240/bitcoin.

Посилання: Криптовалюта, віртуальна валюта, біткоїн

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^