Стратегічні орієнтири » Криптовалюти 2017 » Рущишин М. Суть та поняття криптовалюти
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
3-01-2018, 00:53

Рущишин М. Суть та поняття криптовалюти

Категорія: Криптовалюти 2017

Рущишин Марія Олегівна
студентка
Кафедра фінансів, грошового обігу і кредиту
Львівський національний університет ім. Івана Франка
м. Львів
Науковий керівник – док. економ. наук, проф. Підхомний О.М.

«Поряд із землею, водою, повітрям і вогнем, гроші – пʼята стихія, з якою людині найчастіше доводиться рахуватися»
Йосип Бродський

Світ постійно змінюється: колишні незвичайні мрії та ідеї поступово стають реальністю, багато виникає нових і різноманітних явищ та процесів. Перед жителями сьогодення ставиться вимога швидко та якісно адаптуватися до нововведень. Особливо це стосується сфери розрахунків та платежів, оскільки вони часто використовуються і безпосередньо пов’язані з розвитком економіки, держави та доброту населення. Минуло близько 8 років з часу, коли з’явилася перша криптовалюта «біткоїн» з легкої руки розробника Сатоші Накамото, яка поступово набирає популярність серед населення планети [1].
Варто зазначити, що визначення поняття «криптовалюта» на нормативному рівні немає. Існує кілька варіантів її розгляду:
• як електронні гроші;
• як платіжна система;
• як фінансова послуга.
Але жодне з цих визначень повною мірою не відображає суті криптовалюти. Перш за все, необхідно розуміти, що криптовалюту жодним чином не можна сприймати як типові гроші. Хоча більшість з них мають в назві «coin» (з англ. монета), вони зазвичай не використовуються у фізичній формі.
Отже, криптовалюта являє собою певний зашифрований код, інформацію з якого скопіювати неможливо. Емісія валюти відбувається децентралізовано в комп'ютерній мережі. Тобто будь-хто може створити таку валюту при наявності необхідного комп'ютера, за певним алгоритмом і схемою доказу Proof-of-work [2].
Криптовалюта – новий вид електронних грошей, що швидко набирає популярності. Незважаючи на відсутність офіційної легалізації в Україні, станом на початок 2017 р. країна визнана одним зі світових лідерів із застосування криптовалют [3].
Серед найбільш популярних криптовалют у світі лідерами росту стали Bitcoin, Ethereum, DASH, Monero и NEM – їм належить 91% сумарної капіталізації [4].
Операції з криптовалютою відбуваються без впливу зовнішнього регулятора, тобто відсутня можливість скасувати, заблокувати або оскаржити транзакції. Всі дії користувачів системи, а також і безпосередніх власників цифрових грошей, звільнені від будь-якого нагляду і до того ж є анонімними. Оскільки доступ держави (зокрема за рішенням суду) до персональних даних є одним з методів протидії злочинності, то у випадку з використанням криптовалюти це є проблематичним, якщо не зовсім нереальним.
Криптовалюта кардинально відрізняється від звичайних грошей в електронній формі. Адже «фізичні» гроші спочатку вносяться на рахунок. Перша ж ніяк не пов'язана з валютними системами або банківським забезпеченням та існує самостійно.
Криптовалюту можна заробити, купити або подарувати. Раніше заробляти її було легше, у 2017 р. ситуація змінилася[5]. Власнику бізнесу можна використовувати оплату в новому виді валют, як це роблять багато західних магазинів. У деяких країнах роботодавці вже виплачують своїм працівникам зарплати в криптовалюті, зазвичай тим, хто працює через інтернет – в Україні така практика лише починає поширюватися. Заробітну плату в криптогрошах серед українців сьогодні отримують здебільшого фахівці ІТ-сфери, які працюють на закордонні компанії.
Одним із найважливіших аспектів функціонування криптовалюти є потужні сучасні криптографічні методи захисту, що забезпечують ідентифікацію власників та фіксацію факту їх зміни. Віра в неможливість зламу цього захисту нам видається дещо ідеалістичною без належної постійної ІТ-підтримки фахівців.
Таким чином, перевагами криптовалют є відсутність зовнішнього чи внутрішнього адміністратора, анонімність, можливість для інвестування, відносна надійність, неопосередкованість, незалежність від політичної ситуації, оперативність, спрощення транскордонних платежів, доступ малого та середнього бізнесу до міжнародних ринків збуту, можливість трейдерам заробляти на біржах криптовалют, відкритий код криптовалюти та ін. [6].
Однак, як і будь-яке інше нове явище, криптовалюта викликає чимало сумнівів: по суті, це незабезпечений платіжний засіб, що не має ВВП, на який спираються всі традиційні валюти (однак нещодавно з’явилася криптомонета Hayek, підтверджена золотом, що робить її значно надійнішою, ніж Bitcoin); їх емісія мало контролюється попри весь надпотужний захист.

Список використаних джерел:
1. Криптовалюта: її правовий режим, проблеми застосування [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrainepravo.com/legal_publications/essay-on-it-law/it_law_plyta_сryptocurrency/
2. Криптовалюта в Україні: поняття та перспективи використання [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.bitlex.ua/uk/blog/articles/post/kryptovalyuta_v_ukrayini__ponyattya_ta_perspektyvy_vykorystannya
3. Carnes В. Ukraine Is Silently Leading A Digital Currency Revolution/ Ben Carnes // The Little Black Book of Billionaire Secrets. – MAR 20, 2017. – [Електронний ресурс] – Режим до- ступу: https://www.forbes.com/sites/realspin/2017/03/20/ukraine-issilently-leading-a-digital-currency-revolution/#26c49ac6465c
4. CryptoCurrency Market Capitalizations // Telegram. – [Електро- нний ресурс] – Режим доступу: http://coinmarketcap.com/
5. Скромное обаяние биткоина: украинские реалии использова- ния криптовалют. – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://forbes.net.ua/opinions/1428255-skromnoe-obayanie-bitkoinaukrainskie-realii-ispolzovaniya-kriptovalyut
6. Що таке майнінг, його значення для функціонування криптовалю
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^