Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2018 » Дацишина М.Л. Роль та перспективи розвитку облігацій внутрішніх державних позик на ринку України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 441
  • Автор: marinadacishina
  • Дата: 31-10-2018, 16:10
 (голосов: 0)
31-10-2018, 16:10

Дацишина М.Л. Роль та перспективи розвитку облігацій внутрішніх державних позик на ринку України

Категорія: Фінансовий ринок 2018

Облігації внутрішніх державних позик України - державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій. Номінальна вартість облігацій внутрішніх державних позик України може бути визначена в іноземній валюті. [2]
Ринок державних облігацій як вагома частина ринку державних запозичень виконує важливі макроекономічні функції. По-суті, цей ринок визначає кредитні ставки, стан бюджету, дохідність інших фінансових інструментів. Залучені кошти пожвавлюють економічний кругообіг, при цьому регулюється рівень державних доходів і витрат, сплачуються борги, фінансуються різноманітні продуктивні і соціальні програми, підтримується ліквідність фінансових інститутів.
Ринок облігацій внутрішньої державної позики — ОВДП — з кожним роком все більше і більше впливає на валютний ринок України і курс гривні.
Через підвищену зацікавленість інвесторів в ОВДП гривня значно посилилася у лютому-березні. У 2016-2017 роках спостерігалася певна сезонність зміни курсу національної валюти. Восени вона послаблюється, досягає певного дна на початку року, а навесні починає зміцнюватися. Так триває до кінця літа, коли починається нова хвиля послаблення гривні.
Через те, що НБУ підняв рівень облікової ставки впродовж лютого портфель валютних ОВДП небанківських установ скоротився на 25 млн дол, частково після погашення на початку місяця, а портфель гривневих інструментів зріс на 4 млрд грн.
Нерезиденти збільшили у лютому портфель гривневих ОВДП на 5,4 млрд грн, а фізичні особи — на 0,3 млрд грн. При цьому портфель гривневих ОВДП у банків змінився несуттєво і за перший квартал року збільшився лише на 0,4 млрд грн. Динаміка гривневих портфелів ОВДП за перший квартал 2018 року , зображена на рисунку 1.

Дацишина М.Л. Роль та перспективи розвитку облігацій внутрішніх державних позик на ринку України


Рис.1 Динаміка гривневих портфелів ОВДП, без НБУ та курсу гривні [1]

На відміну від вітчизняних інвесторів, для оплати придбаних ОВДП нерезиденти заводили в країну валюту та продавали її. Протягом першого кварталу 2018 року вони придбали ОВДП на суму близько 330 млн дол, тобто орієнтовно такий обсяг валюти вони завели в Україну. [1]. Динаміка загального обсягу ОВДП за перше півріччя 2018 року зображено на рисунку 2.
Дацишина М.Л. Роль та перспективи розвитку облігацій внутрішніх державних позик на ринку України


Рис.1 Динаміка загального обсягу ОВДП в обігу за 2018 рік, млн.. грн. [5]

Як простежується з діаграми, станом на 01.06.2018 у порівнянні з початком року сума ОВДП в обігу знизилась на 0,1%, що склало 6,6 млрд.грн . При цьому протягом січня-лютого спостерігалось зменшення обсягу, в березні обсяг ОВДП збільшився на 4,7 млрд.грн., в квітні - обсяг знов зменшився ,а в травні - продемонстрував зр.стання. Основна частина ОВДП знаходиться у власності НБУ (47%) та банків (48%). Обсяг ОВДП у власності юридичних осіб на 01.06.2018 складає 24,7 млрд. грн. (3% від загального обсягу) [5].
Спостерігається тенденція того, що багато резидентів та нерезидентів купують ОВДП. Це може бути спричинено тим, що сьогодні є багато переваг для інвесторів.
Головна перевага ОВДП полягає в тому, що Мінфін платить за ними більш високу прибутковість, ніж отримують вкладники за депозитами в найбільших банках.
Мінфін випускає не тільки гривневі, а й валютні папери. Ставки за валютними вкладами в банках зараз найчастіше не перевищують 2-3% річних, а деякі банки, які не потребують валюти, знижують їх до нуля. Вкладення у валютні ОВДП можуть принести 5,4%.
Друга перевага – терміни інвестицій. Якщо максимальний термін депозиту в банку – це найчастіше один рік, то вкладення в ОВДП дозволяють отримувати фіксовану ставку навіть п'ять років.
Третій плюс ОВДП – можливість заробити додатковий дохід від операцій на вторинному ринку, а четвертий – відсутність оподаткування купонного доходу і доходу від операцій з купівлі-продажу паперів [7].
Для того, щоб забезпечити подальший розвиток ринку ОВДП слід покращити пропозицію державних облігацій України. Для цього необхідно:
• регулярно розміщувати великий обсяг ОВДП з різними строками обігу. Даний обсяг повинен забезпечувати виконання плану державних позик, який встановлений Законом України про державний бюджет України на відповідний рік.
• запровадити механізм ринкового формування ціни при розміщенні ОВДП для врахування інтересів інвесторів;
• розробити методологічну та організаційно-правову базу для управління ризиками та запровадити систему внутрішнього контролю для того, щоб управляти ризиками;
• здійснювати проведення при допомозі позичених коштів певних операцій з державним боргом України, наприклад достроковий викуп і обмін внутрішніх державних облігацій для економії коштів з державного бюджету України. [3].

Отже, фактично ринок ОВДП нині може стати важливим драйвером у активізації економічної діяльності в країні, припливу інвестицій і стабілізації валютного ринку [6].
Перспективи розвитку ринку ОВДП в Україні є. Очікується, що зі зростанням фінансової грамотності населення цей інструмент вкладення грошей буде набувати все більшої популярності, якщо не відбудеться кардинальних змін в економічній політиці країни і банківському секторі.
Інвестування населення в ОВДП може зростати внаслідок надійності та прибутковості даного інструменту. Також цей інструмент є більш мобільним, ніж альтернативні види інвестування [4] .
Крім того, активізувавши ринок ОВДП, Україна зможе поступово наближатися до найкращих світових практик, де такі операції є звичайними для ринку, маючи дуже позитивний ефект.

Список використаних джерел:
1. Економічна правда: Інвестори в ОВДП все більше впливають на гривню. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.epravda.com.ua/columns/2018/05/3/636440/
2. Закон України “ Про цінні папери та фондовий ринок” від 23.02.2006 р. № 3480-IV зі змінами та доповненнями [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3480-15
3. Концепція розвитку ринку ОВДП в Україні [Електронний ресурс] / Сайт журналу «Цінні папери в Україні». - Режим доступу: http://www.securities.org.ua/securities paper/review.php?id=560&pub=4013.
4. Cтаття: Чому в Україні стали популярні державні облігації. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://news.finance.ua/ua/news/-/415513/chomu-v-ukrayini-staly-populyarnymy-derzhobligatsiyi
5. Центр економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://finpuls.com/ua/financial/releases/info/Dinamka-OVDP-v-obgu-za-schen-traven-2018.htm
6. Чи є перспективи у ринку державних облігацій в Україні?[Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://dt.ua/finances/chi-ye-perspektivi-u-rinku-derzhavnih-obligaciy-v-ukrayini-_.html
7. Financial Club: ОВДП йдуть у маси. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://finclub.net/ua/analytics/ovdp-idut-u-masy.html

Посилання: Роль та перспективи розвитку ОВДП на ринку України

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^