Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2018 » Садівська Д.С. Проблематика низького рівня інвестицій в Україні та перспективи розвитку.
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 433
  • Автор: dariasadivska
  • Дата: 31-10-2018, 20:35
 (голосов: 0)
31-10-2018, 20:35

Садівська Д.С. Проблематика низького рівня інвестицій в Україні та перспективи розвитку.

Категорія: Фінансовий ринок 2018

Садівська Д.С.
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКФ-46с
Проблематика низького рівня інвестицій в Україні та перспективи розвитку.

Фінансовий ринок – це винятково складна структура з великою кількістю учасників – фінансових посередників, споживачів фінансових послуг (юридичні, фізичні особи, держава), які вступають в економічні відносини, оперуючи різноманітними фінансовими інструментами.
Призначення фінансового ринку полягає в забезпеченні підприємствам належних умов для залучення необхідних коштів і продажу тимчасово вільних ресурсів, тому актуальним є питання проблеми розвитку фінансового ринку в Україні. На сучасному етапі, фінансовий ринок України знаходиться у не найкращому стані, існує ряд проблем, що перешкоджають та стримують його розвиток. Однією з найголовніших проблема – це проблема залучення інвестицій.
Україні вкрай необхідно продовжувати працювати над ростом економіки, це питання виживання країни і держави. Щоб рости – потрібно розвиватися, для розвитку – необхідне фінансування, інвестиції. Дати їх можуть інвестори – іноземні або свої.
Але з точки захисту інвестору в Україні вигідніше бути іноземним інвестором, тоді юрисдикційно він може звертатись за захистом в міжнародні арбітражі, та інші, не українські, інституції.
Інвестор – не благодійник, він так чи інакше націлений на те, щоб вкладені гроші не втратити. Для цього написано чимало міжнародних конвенцій, міждержавних угод та інших нормативних актів, які покликані захищати інвестора. Наочний приклад: українські бізнесмени виводили кошти на Кіпр чи в інші юрисдикції і у вигляді зовнішніх інвестицій заводили їх в Україну.
Тому якщо завдяки інвестуванню економіка отримає запуск підприємств, пожвавлення промисловості, нові робочі місця, соціальний захист працівників, високі заробітні плати, то не так важливо, хто вклав гроші – українець чи іноземець.
Однією з головних перешкод для іноземного інвестора є широкомасштабна корупція в Україні. Хоч її показник дещо знизився порівняно з минулим роком, але все рівно залишається високим.
Другою перешкодою є недовіра до судової влади, а третє місце посіла нестабільна валюта та фінансова система на тлі погіршення ставлення міжнародних інвесторів до країн, що розвиваються. На четверте місце змістився фактор монополізації влади олігархами і конфлікту інтересів між політиками та бізнесом. А на п'ятій сходинці опинився військовий конфлікт України з Росією.
Проте, не дивлячись на всі фактори згідно з даними Державної служби статистики, обсяг капітальних інвестицій в Україні за перше півріччя 2018 року зріс більш ніж на 26%.
Підприємствами та організаціями за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 206,9 мільярдів гривень капітальних інвестицій, що на 26,5% більше від обсягу капітальних інвестицій за відповідний період 2017 року.
Вагомі частки капітальних інвестицій освоєно в машини, обладнання та інвентар і транспортні засоби – 48,1% усіх інвестицій, у будівлі та споруди – 40,0%. На капітальний ремонт активів спрямовано 14,6 млрд. грн капітальних інвестицій (7,1% від загального обсягу).
Однією з головних проблем інвестування в Україні є те, що українці вважають за краще зберігати заощадження вдома, ніж інвестувати їх, як роблять громадяни високо розвинутих країн. Наприклад, в США більше половини громадян – це приватні інвестори. За даними Інституту Ґеллапа, 52% громадян даної країни інвестують свої заощадження в цінні папери. Дана інвестиція є кращою альтернативою банківським депозитам, яка може принести великий прибуток.
За даними BusinessViews українці зберігають близько 26-28 млрд. доларів в заощадженнях вдома. Найбільшим здійснюваними інвестиціями українців можуть бути інвестиції в нерухомість або купівля іноземних валют.
Тому якщо порівнювати навіть з нижчою позицією даної суми, це все рівно значно більше золотовалютних резервів України, які в середині 2018 року становили 18,1 млрд. доларів США.
Тому через дану проблему можна зробити висновок, що велика частина капіталу не працює в економіці. Це стримує розвиток економіки України загалом.
Проте, в українців з’явилися нові можливості для інвестування в середині країни. На законодавчому рівні Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) дозволила українцям здійснювати операції купівлі-продажу цінних паперів іноземних компаній. Окрім того, спрощені умови, при яких цінні папери іноземних компаній можуть бути допущені на український ринок.
Українським інвесторам тепер немає необхідності використовувати сірі схеми, щоб купити іноземні цінні папери. Це можна буде зробити абсолютно легально, не обтяжуючи себе додатковими ризиками обходу діючих раніше обмежень.
Проте, зараз український фондовий ринок працює, перш за все, на фінансування бюджету. Оскільки альтернативи держоблігаціями на ринку зараз немає. Поява акцій і облігацій топових іноземних компаній загрожує перекреслити монополію ОВДП, і перетягнути гроші інвесторів на себе. Що, швидше за все, не влаштує уряд, оскільки зараз потреба в фінансуванні бюджету тільки збільшується.
Користь з можливості здійснювати дані операції матимуть і ті компанії, які здійснили розміщення своїх акцій за межами України, адже тепер акції цих компаній також можуть бути запропоновані інвесторам на українському фінансовому ринку.
Тому перспектива появи іноземних цінних паперів в Україні явище позитивне як для розвитку фондового ринку, так і для створення можливостей для внутрішнього інвестування, якщо даний процес не припиниться через бюрократичні перешкоди.
Отже, фінансовий ринок України має як перешкоди для розвитку так і перспективи. Тому якщо держава сприятиме усуненню даних перешкод, то ринок буде розвиватися і економіка України зростатиме.

Список використаних джерел:
1. Головний сайт Національної комісії цінних паперів та фондового ринку [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://www.nssmc.gov.ua
2. Головний сайт Державної служби статистики України [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua
3. Базилевич В. Розвиток фінансового ринку в сучасних умовах / В. Базилевич // Фінанси України. – 2009. – №12. – С.5-12.
4. Малютін О.К. Оцінка фінансового сектору та його значення в економічному розвитку України // Фінанси України. – 2010. – №3. – С.92-100.

Посилання: Рівень інвестицій

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^