Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2018 » Дуткевич В. Стан та проблеми розвитку лізингу в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
31-10-2018, 21:40

Дуткевич В. Стан та проблеми розвитку лізингу в Україні

Категорія: Фінансовий ринок 2018

Обраний Україною шлях розвитку, що має євроінтеграційний характер, слугує великим поштовхом для розв’язання проблеми оновлення основних засобів підприємств. Одним з інструментів, що дає змогу вирішити це питання є фінансовий лізинг. Лізинг є фінансовим механізмом, який дозволяє підприємству, що має потребу в обладнанні, придбати необхідну техніку на умовах поступової сплати коштів за рахунок грошових потоків, генерованих використанням цього обладнання.
Лізинг – один із небагатьох фінансових інструментів, які у наш непростий час однаково вигідні, як лізингодавцям, так і отримувачам цієї послуги. Лізинговий бізнес дуже позитивно впливає на економіку країни: сприятливо діє під час перехідного періоду, який характеризується спадом виробництва, нестабільністю фінансового сектора, кризою банківської системи. Ні для кого не секрет, що на сьогоднішній день українські підприємства, установи та організації працюють на морально та фізично-застарілих основних засобах і мають нагальну потребу в їх оновленні. Одним із варіантів, що може значно допомогти у вирішенні цієї проблеми є саме лізинг.
Проаналізуємо стан розвитку лізингу в Україні. В 2017 році Національна комісія, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, завершила ліцензування лізингової діяльності. Відтак станом на 1 січня 2018 року ліцензію на надання послуг з фінансового лізингу отримали 379 компаній (94 лізингодавців - юридичних осіб (нефінансових установ) та 285 фінансових компаній). За даними регуляторів ринків фінансових послуг (НБУ та Нацкомфінпослуг), збільшення обсягу операцій фінансового лізингу демонструють як лізингодавці, так і банки. За підсумками 2017 року спостерігалося зменшення кількості договорів фінансового лізингу на 15,4% порівняно з 2016 роком [3]. При цьому вартість договорів фінансового лізингу збільшилась на 32%. Станом на 31 грудня 2017 року найбільшими споживачами лізингових послуг були: транспортна галузь (вартість договорів становила 7220,4 млн грн); сільське господарство (5503,4 млн грн); сфера послуг (1349,2 млн грн); будівництво (1049,5 млн грн). За 2017 рік вартість договорів фінансового лізингу терміном дії до 2 років збільшилась на 14,6%, від 2 до 5 років збільшилась на 3,2%, від 5 до 10 років зменшилась на 23,7%, а договорів терміном дії від 10 років зменшилась на 27,4%. Основними об’єктами фінансового лізингу за чинними договорами станом на 31 грудня 2017 року були такі: транспортні засоби – 61,3% від загальної суми договорів; техніка, машини та устаткування для сільського господарства – 19,3%; будівельне обладнання та техніка – 4,8%.
У 2017 році загальний обсяг джерел фінансування юридичних осіб-лізингодавців та фінансових компаній становив 10417,5 млн грн, що виявилося на 37,5% більше порівняно з 2016 роком. Основна частка (42,3%) у структурі джерел фінансування належала власному капіталу юридичних осіб-лізингодавців.
В Європі в лізинг техніки купується вже на мільярди євро щорічно. Обсяг ринку лізингу в будь-якій із 26 європейських країн, що мають своїх представників в асоціації Leaseurope (представляє близько 94% лізингового ринку Європи, офіс – у Брюсселі), істотно перевищує український. Наприклад, в сусідніх Словаччині та Польщі нових договорів лізингу тільки за першу половину 2017 року було укладено на €1,1 млрд і €7,3 млрд. А в розвинених Німеччині та Великобританії ринок уже досяг рівня в €25,5 млрд і €39,1 млрд. В Україні поки що лізинговий ринок набагато менший за розмірами [1].
Однією з головних причин стрімкого та успішного розвитку лізингового ринку в провідних країнах світу є сприятлива державна політика у сфері регулювання лізингових операцій, зокрема фінансового та податкового законодавства. Незважаючи на активний розвиток фінансової системи, ринок лізингових послуг в Україні перебуває на стадії становлення. При цьому активізація лізингових операцій істотно впливає на розширення реального сектору економіки України. Покращити клімат для розвитку лізингу в Україні, за оцінками експертів, могло би прийняття закону «Про фінансовий лізинг» в новій редакції (законопроект №6395). Але цей проект Верховна Рада досі не розглянула, хоча зареєстрований він ще 19 квітня 2017 року, а профільним комітетом Парламенту був рекомендований 5 вересня до розгляду та прийняття в першому читанні за основу. І вже 5 місяців документ чекає свого розгляду народними обранцями в сесійні залі.
Серед основних проблем, які стримують розвиток лізингових операцій в Україні, також можна виділити [2]:
o підприємства-виробники об’єктів лізингу мають обмежений доступ до лізингового ринку;
o обмежений доступ лізингодавців до світових фінансових ринків, що спричиняє високу вартість лізингових продуктів;
o неврегульованість проблеми ПДВ при вилученні предмету лізингу у боржника; неузгодженість нормативної бази для врегулювання відносин на ринку лізингу;
o відсутність державних програм стимулювання розвитку лізингових послуг, як джерела оновлення основних фондів.
Дослідивши сучасний стан ринку лізингових послуг в Україні, можна зробити висновок, що лізинг є перспективним напрямом діяльності та має значний потенціал розвитку, адже основні фонди України значно зношені. Однак, існуючі проблеми гальмують його прогресивний розвиток. Активна політика держави по усуненню таких проблем дозволить використовувати лізин як рушійний інструмент розвитку господарської діяльності в Україні.

Список використаних джерел:
1. Afi, Об’єднання фінансових установ. Підсумки діяльності фінансових компаній та лізингодавців у 2017 році. Електронний ресурс. [Режим доступу]: https://afi.org.ua/articles/pidsumki-diyalnosti-finansovih-kompaniy-ta-lizingodavciv-u-2017-roci
2. Андрій О. Золковер, Талят Е. Белялов. Сучасний стан розвитку лізингу в Україні. Проблеми розвитку економіки. Вісник КНУТД №2 (109), 2017.
3. Український журнал “Економіст”, Електронний ресурс. [Режим доступу]: http://ua-ekonomist.com/17295-lzing-v-ukrayin-obnadyliv-perspektivi.html

Посилання: лізинг

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
^