Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2018 » Лозакович Р.О. ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ НАЦКОМФІНПОСЛУГ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 598
  • Автор: lozakovichroma
  • Дата: 31-10-2018, 23:37
 (голосов: 0)
31-10-2018, 23:37

Лозакович Р.О. ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ НАЦКОМФІНПОСЛУГ

Категорія: Фінансовий ринок 2018

ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ НАЦКОМФІНПОСЛУГ

Сучасний стан розвитку ринку фінансових послуг в Україні неповною мірою відповідає загальносвітовим тенденціям, що призводить до його суттєвого відставання, неконкурентоспроможності, ізольованості та неготовності увійти у глобальну фінансову систему. А це може негативно вплинути на розвиток національної економіки, місце України у світовому економічному просторі. Основними проблемами українського ринку фінансових послуг є:
• відсутність належних правових засад для повноцінного розвитку ринку фінансових послуг;
• розбіжності в законодавчих актах, які регулюють діяльність як самого фінансового ринку, так і окремих фінансових установ;
• постійні зміни в законодавчих актах;
• неефективне державне регулювання;
• високий рівень корупції та тінізації економіки;
• нерозвиненість інфраструктури ринку фінансових послуг;
• недосконалість правової бази;
• відсутність якісної системи обліку, звітності, розкриття інформації щодо діяльності фінансових установ в Україні;
• наявність великих ризиків для інвесторів, позичальників і інших користувачів фінансових послуг.
Система небанківських фінансових інституцій в Україні на сьогодні характеризується низькою капіталізацією, що обумовлено нестабільністю умов ведення бізнесу, незахищеністю права власності та низьким рівнем корпоративного управління. Найхарактернішими ознаками системних проблем у небанківському фінансовому секторі України стали: масовий вихід із України великих європейських гравців фінансового сектору; відсутність первинних публічних розміщень акцій українських компаній на місцевих та закордонних біржах; зменшення обсягу торгів на вітчизняних біржах низька ; низький рівень активів системи пенсійного забезпечення на рівні [3].
Формування ефективної системи діяльності Нацкомфінпослуг має відбуватись із врахуванням принципів, розроблених міжнародними організаціями у сфері контролю та нагляду за фінансовими ринками: Ба- зельським комітетом по нагляду за банківською діяльністю, Міжнародною організацією комісій по цінних паперах (International Organization of Securities Commissions — IOSCO) та Міжнародною асоціацією страхових наглядів (Міжнародною асоціацією страхових наглядів (International Association of Insurance Supervisors — IAIS), Фінансовою комісією з проблем відмивання капіталів (FATF) та Комітетом з питань платіжних та розрахункових систем (CPSS). До них відносяться принципи забезпеченні прозорості, фінансової стійкості, платоспроможності та відповідальності [1].
Таким чином, постає потреба у негайному поліпшенні якості практичної діяльності Нацкомфінпослуг, підвищення довіри громадян до фінансових установ.
Модернізація фінансової системи може відбуватися за двома напрямами: заходи, які випливають з умов Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та заходи, які випливають із завдань «Стратегії – 2020».
Відповідно до умов Угоди про асоціацію між Україною та ЄС стосовно тих напрямів, які розвиваються в процесі реформування фінансової системи ЄС, Нацкомфінпослуг повинна враховувати зміну вимог та стандартів і передбачати можливість або необхідність адаптації до нових умов, що формуються в фінансовій системі ЄС та які спостерігаються вже на даний час.
Основними напрямами реформування ринку фінансових послуг України є [2]:
- дерегуляція на ринках небанківських (парабанківських) фінансових послуг та спрощення регуляторного середовища;
- удосконалення діяльності регулятора та підвищення ефективності державного нагляду;
- захист інтересів споживачів фінансових послуг та відновлення довіри до парабанків;
- регуляторний вплив на розвиток ринків небанківських фінансових послуг.
Для підвищення ефективності функціонування Нацкомфінпослуг та ринку фінансових послуг в цілому слід застосувати такі заходи:
- підвищити автономію та незалежність регуляторів;
- розробити стратегію комунікації всіх регуляторів фінансового ринку;
-підвищити ефективність системи виявлення неефективних учасників фінансового ринку;
- підвищити стандарти розкриття інформації про фінансові послуги;
- встановити чіткі санкції для учасників ринку щодо порушення прав споживачів фінансових послуг;
- регулярно проводити моніторинг рівня фінансової обізнаності громадян та їх розуміння ключових вітчизняних економічних реформ.
Та варто зазначити, що в рамках підписання Меморандуму з Міжнародним валютним фондом в квітні 2017 року обов’язки нагляду за цілою низкою фінансових посередників будуть передані з НКФП до НБУ і НКЦПФР.
Спеціалісти вважають правильним об’єднати все, що пов’язано з фінансовим сектором під одним регулятором для забезпечення ефективного консолідованого нагляду.
Список використаних джерел
1. Гарбар Ж.В. Форми та інструменти державного регулювання фінансового ринку // Економіка та держава. – 2014. - №10. – С. 18-21.
2. Комплексна програма розвитку фінансового ринку України до 2020 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/doccatalog/
3. Коніна М. Сучасний стан фінансового ринку України та шляхи його вдосконалення// ЕКОНОМІЧНИЙ ДИСКУРС Міжнародний науковий журнал. – 2016. – №2. – С. 183–192.

Посилання: тези

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^