Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2018 » Грабельський Б.Б. Контроль за справлянням податку на доходи фізичних осіб
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 791
  • Автор: mycrazalert
  • Дата: 1-11-2018, 09:59
 (голосов: 0)
1-11-2018, 09:59

Грабельський Б.Б. Контроль за справлянням податку на доходи фізичних осіб

Категорія: Державні фінанси 2018

Контроль за справлянням податку на доходи фізичних осіб

Грабельський Б.Б.
студент економічного факультету
Львівського національного університету імені Івана Франка
м. Львів, Україна


Податок з доходів фізичних осіб – загальнодержавний податок, а тому порядок його сплати, пільги, розміри ставок встановлюються законодавчими актами України [1]. Він є прямим податком, тобто самостійно сплачується громадянином безпосередньо з отриманого доходу. Податки з громадян – це економічні відносини у грошовій формі, які виникають між державою і населенням та є одним із важливих обов’язків громадян, пов’язаних із дотриманням Конституції. Конституційний обов’язок громадян – сумлінно і своєчасно сплачувати податки та подавати декларацію – закріплений не лише у Конституції України, але й у конституціях усіх провідних держав світу.
Механізм оподаткування доходів фізичних осіб ще не має достатньо прийнятного рівня досконалості. На даний час окремі положення податкового законодавства все ще не врегульовані, залишаються недостатньо опрацьованими на практиці. Звідси потребує підвищення ефективності податковий контроль, подальшого удосконалення система планування податкових надходжень.

Органи податкової служби незалежно від їх рівня забезпечують облік всіх платників податків, зборів та інших обов`язкових платежів у бюджет, здійснюють контроль за правильністю їх обчислень, повнотою і своєчасністю сплати; контролюють своєчасне подання суб`єктами оподаткування бухгалтерської та податкової звітності; здійснюють в межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, дотримання касової дисципліни; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків; подають до судів і арбітражних судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних без встановлених законом підстав; захищають інтереси держави в судових органах у справах, що стосуються сплати податків та інших податкових платежів та ін. [2].

Податкова перевірка податку на доходи фізичних осіб включає наступні етапи: перевірка дотримання суб’єктом господарювання нормативних положень щодо податку на доходи фізичних осіб, документальна перевірка правильності розрахунків платників податків із бюджетом, безпосередньо за місцем знаходження платника, на підставі даних бухгалтерського обліку та первинних документів, перевірка повноти і своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку, правильності проведення підприємствами річних перерахунків з прибуткового податку та своєчасність подання довідок про їх результати до ДПІ [3].

Проект Податкового кодексу містить розділ про податок на доходи фізичних осіб, який складається з 19 статей. Підґрунтям удосконалення оподаткування доходів фізичних осіб має стати запровадження неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у розмірі доходу, що відповідає вартісній межі малозабезпеченості, та трьох ставок оподаткування (10, 20 і 30%) замість діючих п’яти (10, 15, 20, 30 і 40%). Це сприятиме “зниженню рівня оподаткування громадян з відносно низькими доходами” та “розширенню бази оподаткування за рахунок включення доходів, які раніше не оподатковувалися” [4]. Вилучення із сукупних (валових) доходів платників податку розміру доходу, що відповідає вартісній межі малозабезпеченості, не викликає заперечень. А от зміна ставок податку, на наш погляд, є недоцільною. По-перше, ці ставки існують уже тривалий час, і платники до них адаптувалися. По-друге, в Україні, як і в більшості інших країн СНД, – високий рівень соціальної нерівності, значний розрив у доходах високо- і малозабезпечених. Тому в принципі доцільніше не знижувати, а підвищити максимальну податкову ставку. Проте, зважаючи на рівень податкової культури, правосвідомості наших громадян, масштаби тіньової економіки, необхідно визнати, що цей захід також не принесе бажаних результатів.

Оскільки податок з доходів фізичних осіб залишається у розпорядженні

місцевої влади в Україні, вона може краще запобігати ухиленню від сплати податку тому, що бачить реальні доходи своїх мешканців та зацікавлена у відповідних надходженнях податку. Але для того, щоб краще реалізувати контрольну функцію, на нашу думку, необхідно виділити окремий податковий підрозділ, що підпорядковується місцевому самоврядуванню та відповідає за збір податку з доходів фізичних осіб. Також потрібно надати більше повноважень і мотивацій для збільшення контролю за платниками податку на місцевому рівні. Необхідно вдосконалювати систему відповідальності за порушення податкового законодавства. Ухилення від сплати податків означає викривлення даних у бухгалтерському обліку, ненадійні показники прибутковості, які відштовхують потенційних інвесторів, що, у свою чергу, негативно впливає на пропозицію робочих місць.

Тому прозорість і гнучкість є головними нормами ведення бізнесу у сучасному світі глобалізації. Такі самі принципи є базовими і для побудови сучасної системи оподаткування.

Література:

1. Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 883-4 від 22.05.2003 року

2. Буряк П.Ю. Вплив зміни податкової ставки на доходи бюджету // Фінанси України. – 2009. – № 1. – С. 41 – 44.

3. Нікітішин А.О., Мітькіна А.М. Податковий контроль оподаткування доходів фізичних осіб // Наукові конференції. – Електроний ресурс. – Режим доступу: – //intkonf.org
4. Проект Податкового Кодексу // Електронний ресурс. – Режим доступу: – // sta.gov.ua

Посилання: Контроль, пдфо, справляння пдфо

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
^