Стратегічні орієнтири » Електронні фінансові інструменти » Дацишина М.Л. Розвиток інтернет-банкінгу в Україні та світі
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
26-11-2018, 23:53

Дацишина М.Л. Розвиток інтернет-банкінгу в Україні та світі

Категорія: Електронні фінансові інструменти

ЛНУ імені Івана Франка
Студентка групи Екф-45с
Дацишина Марина

Інтернет-банкінг - це система віддаленого отримання банківських послуг через Інтернет. Управління рахунком можливе з будь-якої точки світу, з будь-якого комп'ютера, підключеного до Інтернету. Підключення та обслуговування в інтернет-банкінгу, як правило, безкоштовне.
Саме універсальність механізму інтернет-банкінгу робить його доступним як для приватних осіб, так і для підприємств, де можливості інтернет-банкінгу дозволяють підвищити ефективність і оперативність управління грошовими потоками [3].
Сьогодні інтернет-банкінг в Україні надають багато фінансових установ. Найбільшими і найбільш технологічними учасники ринку вважають інтернет-сервіси Привату, Альфа-Банку, VTB Банку, ПУМб, Райффайзен Банку Аваль, УкрСиббанку [5].
Найважливішою перевагою інтернет–банкінгу є здатність управляти поточними рахунками дистанційно, не відвідуючи відділення банку. Перелік цих послуг дуже широкий, він включає:
• виписки за картковими, кредитним, депозитним рахункам;
• оплата фіксованого зв'язку та Інтернету;
• оплата комунальних послуг;
• поповнення рахунку мобільного телефону;
• оформлення та поповнення, а також списання з депозитів;
• погашення кредитів;
• перекази між власними рахунками, в тому числі картковими;
• замовлення додаткових платіжних карт;
• зміна лімітів на операції з картами;
• перекази за допомогою систем переказів;
• платежі на рахунки в інших банках;
• оплата квитків на транспорт (авіа, залізничний, автобусний), квитків на заходи (спортивні, театральні, концертні)[9].
За даними компаній Kaspersky Lab і B2B International, лише 46% користувачів інтернету в Україні вважають, що відвідування традиційного банківського відділення безпечніше, ніж інтернет-банкінг [5].
Вітчизняні банки вже більше 15 років інвестують в розвиток інтернет- і мобільних сервісів для своїх клієнтів. Раніше можна було розраховувати не більше ніж на sms-повідомлення, отримання інформації про стан рахунків і поповнення рахунку мобільного оператора. Зараз спостерігається "гонка озброєнь" в сфері інтернет-банкінгу [1]. За оцінками аналітиків, в першому кварталі 2018 року обсяг операцій інтернет- та мобільного банкінгу в Україні склав близько 280 млрд грн. (рис.1)
Дацишина М.Л. Розвиток інтернет-банкінгу в Україні та світі

Рис. 1 Загальна кількість безготівкових операцій за І квартал 2018 року[8].

З рисунку видно, що за обсягами всіх операцій, операції в мережі Інтернет займають найбільшу частку (40,5 %). За кількістю - посідають друге місце після розрахунків у торгівельній мережі(40,7%).
На сьогодні в Україні вже багато банків створили систему Інтернет-банкінгу. Але не всі банки повністю забезпечують потреби клієнтів у мережі Інтернет.
На номінацію найкращого інтернет-банкінгу України за версією FinAwards 2018 претендувало 14 банків (ПриватБанк, monobank , ПУМБ, Ощадбанк, Ідея Банк, Креді Агріколь, ОТП, Альфа Банк, Таскомбанк, Кредит Дніпро, А-Банк, Банк Восток, Банк Форвард, Банк Конкорд). Але, переміг— ПриватБанк.
Privat24 надає найбільший спектр функцій. Тут є і прості перекази на карту, й комунальні послуги, й бюджетні платежі. Більш того, всі функції Privat24 знайти дуже просто і швидко. А сам інтернет-банкінг — працює як годинник [7].
Щодо досвіду західних країн, то на даний момент банківський Інтернет-сервіс на Заході є одним з найбільш динамічних сегментів електронної комерції. Вже зараз близько 80 зі 100 найбільших банків надають послуги Інтернет-банкінга. Всього сьогодні у світі нараховується понад 1500 банків, що надають своїм клієнтам можливість доступу до рахунка через Інтернет [6].
Розвиток Інтернет-банкінгу в Україні може відбуватися за декількома напрямками:
По-перше, необхідно завоювати довіру клієнтів. Для цього треба активно рекламувати системи інтернет-банкінгу в пресі, на телебаченні та в Інтернеті. Необхідно створити рекламний Інтернет-портал, присвячений Інтернет-банкінгу, де була б представлена інформація про цей сектор ринку [2];
По-друге, переважна більшість банків повинна мати Web-сторінки кожного регіонального відділення, які мають працювати із системами типу "Клієнт-банк".
По-третє, необхідно забезпечити співробітництво банків з Інтернет-магазинами. Досить реальним може стати створення масштабного проекту при участі альянсу великих банків зі створення платіжної системи, яка буде обслуговувати тільки Інтернет-торгівлю. З розвитком Національної системи масових електронних платежів очікується широке розповсюдження такого носія електронних грошей як смарт-карти.
По-четверте, важлива поява нових фінансових інститутів, фінансових або Інтернет-порталів, які об’єднають технічні можливості з усіма фінансовими установами, Інтернет-провайдерами, засобами масової інформації й іншими компаніями і, не виключено, зможуть конкурувати у сфері електронних банківських послуг із традиційними банківськими установами [4].
На нашу думку, фактори, які уповільнюють розвиток інтернет-банкінгу в Україні це:
- проблема захисту інформації;
- відсутність належної законодавчо-нормативної бази;
- недовіра клієнтів до банківських установ загалом і до інтернет-банків зокрема;
- користування певними послугами інтернет-банкінгу потребує спеціальних навичок роботи з комп’ютером.

Список використаних джерел:

1. Дмитрий Гриньков, Юрий Гусев. Банки начали “гонку вооружений” в сфере интернет-банкинга. [Електронний ресурс]// business.ua – 2017. – Режим доступу: https://business.ua/finansy/item/299-bankir-ex-machina
2. Єсіна О.Г. ІНТЕРНЕТ-БАНКІНГ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ // Вісник соціально-економічних досліджень - 2017 - випуск №1 (48)
3. Захист інтернет- банкінгу. [Електронний ресурс]//g-ross. – 2017. – Режим доступу: https://g-ross.com.ua/novyny/item/68-zahyst-internet-bankingu.html
4. Інтернет-банкінг в Україні. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://referatbank.com.ua/referat2.php?id=5278
5. Леся Виговська, Микола Оліярник. Ринок мобільного та інтернет-банкінгу в Україні б'є рекорди. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://biz.nv.ua/ukr/publications/100-mlrd-na-rik-rinok-mobilnogo-ta-internet-bankingu-v-ukrajini-b-je-rekordi-108675.html
6. Мартиросян К. Онлайн-банкинг: возможности и перспективы развития // К. Мартиросян / Банковские технологии. – 2010. – N 1. – С. 44–45.
7. Міністерсво фінансів України: Офіційний сайт. – Режим доступу: https://minfin.com.ua/ua
8. Національний банк України: Офіційний сайт. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/control/uk/index
9. ПУМБ: Офіційний сайт. – Режим доступу: https://about.pumb.ua/

Посилання: Розвиток інтернет-банкінгу в Україні та світі

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2018 (9)
Ноябрь 2018 (49)
Октябрь 2018 (175)
Июнь 2018 (5)
Май 2018 (4)
Апрель 2018 (16)
^