Стратегічні орієнтири » Ефективність податкової системи України » Васьків Т.М. Вплив валютного ринку на податкові надходження до державного бюджету
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1693
  • Автор: tarasvaskiv
  • Дата: 8-10-2011, 12:25
 (голосов: 3)
8-10-2011, 12:25

Васьків Т.М. Вплив валютного ринку на податкові надходження до державного бюджету

Категорія: Ефективність податкової системи України

УДК 336
© Васьків Т.М., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-44с

Вплив валютного ринку на податкові надходження до державного бюджету

Податки роблять людей нещасливими. Саме це речення я прочитав на одному із форумів про податки. Податки виступають одним із основних джерел наповнення державного бюджету. Тому наголошувати про їх значущість для пересічної людини мабуть немає сенсу. Давайте ж розберемось у зв'язку між податками та валютним ринком. Ця тема мене заінтригувала. Саме ситуація на валютному ринку за 2008 - 2010 роки буде прикладом для дослідження.
Тези:
1) У процесі коли відбувається процес девальвації ( на прикладі України, коли ціна за долар із 5.25 грн/дол піднялась до 8 грн/дол ) здавалось очевидною перевагою є те, що експортери опиняються у вигіднішому становищі. Вони отримують більше прибутку, адже експортери за свої експортовані товари отримують більше прибутку ( переведеного у гривні). Таким чином це прямо впливає на податкові надходження до бюджету ( податок на прибуток підприємств).
2) При девальвації створюється вигідніше ринкове середовище і тому національне виробництво розширюється ( створюється більше доданої вартості і так зростають надходження ПДВ). Дана тези має місце лише тоді коли у інших країнах не відбувається девальвація. Дійсно коли у групи країн відбувається девальвація, експортери цих країн не отримують переваг у торгівлі між собою, а лише у торгівлі із країною базової валюти ( в даному випадку доларом США). Про це свідчать дані сукупних надходжень ПДВ які у 2008 році становили 92,1 млрд гривень, а вже в 2009 році становили 84,6 млрд гривень. Це насамперед пов'язано із спадом виробництва всередині країни у зв'язку із зменшенням попиту внаслідок світової економічної кризи.
3) Збільшення податкових надходжень може спонукати державу до зменшення податкових ставок ( Що і спостерігаємо в Україні із прийняттям Податкового кодексу України у 2010 році. А саме згідно із кодексом ПДВ має зменшитись до 17% у 2014році, а податок на прибуток до 16 % у 2014 році.). Такі рішення в свою чергу підвищать конкурентні позиції країни з із огляду на іноземних інвесторів. А також дасть змогу частині підприємств вийти із тіньового сектора економіки. Хоча в даному випадку зменшення податкових ставок не обов'язково можна прив'язувати до девальвації і зростання податкових надходжень, а до фіскальної політики держави.

Разом із цими тезами обов'язково потрібно враховувати інші фактори, такі як: валютний курс, що використовується державою ( здійснення валютних інтервенцій у державі також впливає на дії експортерів); частку що займає в експорті країни, яка іде в країну базової валюти ( тобто товарооборот із США); ринкове середовище у країні; на якій сфері виробництва спеціалізується країна ( наприклад якщо Україна мало виробляє побутової техніки, то валютний курс несуттєво вплине на експорт-імпорт у цій сфері); інфляційні процеси і т.д.

Посилання: податки, валютний курс, ПДВ

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
<
tarasvaskiv

30 октября 2011 18:32

Информація до коментаря
  • Група: Гости
  • ICQ: --
  • Реєстрація: --
  • Публікацій: 0
  • Коментарів: 0
Нажаль одна моя теза "була розбита в пух і прах". Адже ПДВ на експорт відшкодовує держава, тому таким чином не зростають сумарні податкові надходження.
^