Стратегічні орієнтири » Ефективність податкової системи України » Васьків Т.М. Вплив валютного ринку на податкові надходження до державного бюджету
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2431
  • Автор: tarasvaskiv
  • Дата: 8-10-2011, 12:25
 (голосов: 3)
8-10-2011, 12:25

Васьків Т.М. Вплив валютного ринку на податкові надходження до державного бюджету

Категорія: Ефективність податкової системи України

УДК 336
© Васьків Т.М., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-44с

Вплив валютного ринку на податкові надходження до державного бюджету

Податки роблять людей нещасливими. Саме це речення я прочитав на одному із форумів про податки. Податки виступають одним із основних джерел наповнення державного бюджету. Тому наголошувати про їх значущість для пересічної людини мабуть немає сенсу. Давайте ж розберемось у зв'язку між податками та валютним ринком. Ця тема мене заінтригувала. Саме ситуація на валютному ринку за 2008 - 2010 роки буде прикладом для дослідження.
Тези:
1) У процесі коли відбувається процес девальвації ( на прикладі України, коли ціна за долар із 5.25 грн/дол піднялась до 8 грн/дол ) здавалось очевидною перевагою є те, що експортери опиняються у вигіднішому становищі. Вони отримують більше прибутку, адже експортери за свої експортовані товари отримують більше прибутку ( переведеного у гривні). Таким чином це прямо впливає на податкові надходження до бюджету ( податок на прибуток підприємств).
2) При девальвації створюється вигідніше ринкове середовище і тому національне виробництво розширюється ( створюється більше доданої вартості і так зростають надходження ПДВ). Дана тези має місце лише тоді коли у інших країнах не відбувається девальвація. Дійсно коли у групи країн відбувається девальвація, експортери цих країн не отримують переваг у торгівлі між собою, а лише у торгівлі із країною базової валюти ( в даному випадку доларом США). Про це свідчать дані сукупних надходжень ПДВ які у 2008 році становили 92,1 млрд гривень, а вже в 2009 році становили 84,6 млрд гривень. Це насамперед пов'язано із спадом виробництва всередині країни у зв'язку із зменшенням попиту внаслідок світової економічної кризи.
3) Збільшення податкових надходжень може спонукати державу до зменшення податкових ставок ( Що і спостерігаємо в Україні із прийняттям Податкового кодексу України у 2010 році. А саме згідно із кодексом ПДВ має зменшитись до 17% у 2014році, а податок на прибуток до 16 % у 2014 році.). Такі рішення в свою чергу підвищать конкурентні позиції країни з із огляду на іноземних інвесторів. А також дасть змогу частині підприємств вийти із тіньового сектора економіки. Хоча в даному випадку зменшення податкових ставок не обов'язково можна прив'язувати до девальвації і зростання податкових надходжень, а до фіскальної політики держави.

Разом із цими тезами обов'язково потрібно враховувати інші фактори, такі як: валютний курс, що використовується державою ( здійснення валютних інтервенцій у державі також впливає на дії експортерів); частку що займає в експорті країни, яка іде в країну базової валюти ( тобто товарооборот із США); ринкове середовище у країні; на якій сфері виробництва спеціалізується країна ( наприклад якщо Україна мало виробляє побутової техніки, то валютний курс несуттєво вплине на експорт-імпорт у цій сфері); інфляційні процеси і т.д.

Посилання: податки, валютний курс, ПДВ

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
<
tarasvaskiv

30 октября 2011 18:32

Информація до коментаря
  • Група: Гости
  • ICQ: --
  • Реєстрація: --
  • Публікацій: 0
  • Коментарів: 0
Нажаль одна моя теза "була розбита в пух і прах". Адже ПДВ на експорт відшкодовує держава, тому таким чином не зростають сумарні податкові надходження.

Архів новин

Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
^