Мунтян І.В., 2019 р.
ЛНУ ім.Івана Франка, ЕкфМ-51с
ЛНУ ім.Івана Франка, ЕкфМ-51с
Страхова індустрія істотно змінилася з часів свого зародження. Суспільство, технології та економіка стрімко розвивалася, а законодавча база і потреби споживача значно трансформувалися. Бізнес-моделі страхових компаній також змінилися і з'явилися зовсім нові канали дистрибуції. Разом з тим страхові продукти безперервно змінюються, що особливо помітно останнім часом.
Сьогодні страхові компанії стикаються з досить динамічним середовищем майбутніх трендів, таких, як дигіталізація, «великі дані», мобільність, соціально-демографічні зрушення, що змінюються і ринки, що розвиваються, зміна традиційного споживчої поведінки, турбулентність ринків капіталу, зміна клімату інфраструктури, підвищення нормативних вимог. Ці інноваційні тенденції впливають на бізнес і змінюють його структуру.
На сучасному етапі розвитку страхового ринку спостерігається активний розвиток програмних комплексів для управління бек- та фронт-офісними задачами страховика, автоматизація його бізнес-процесів, перехід на хмарні та інтернет-технології. Використання Інтернету як каналу збуту призводить до значного розширення страхового поля та зменшення аквізиційних витрат страховика. Ці процеси були зумовлені постійним зростанням кількості інтернет-користувачів, зміною поведінки споживачів в сфері страхування, що вимагало відповідних змін у діяльності страхових компаній, їх гнучкості відповідно до змін зовнішнього середовища. Об'єктом ж інновацій у страховій діяльності виступають страхові продукти та їх супровід, система аквізиції, управлінські процеси, процеси взаємодії з зовнішнім середовищем [1].
Інноваційнаактивністьфінансовихустанов, у тому числі і страховихкомпаній, відіграєважливу роль у становленні та розвиткувітчизняноїекономіки. У зв’язку з повільнимвпровадженнямінноваційстрахуванняукраїнськимикомпаніями, вони не витримуютьконкуренції з іноземнимистраховимикомпаніями, якідедалібільшемонополізуютьукраїнськийринок. Інноваційність в обслуговуванніпередбачаєвикористанняweb-інтерфейсу та асистанс-програм. Впровадженняweb-програм у страхуваннідозволяє страховикам здійснюватидистанційнеобслуговуванняклієнтів, сприяєзменшеннюадміністративнихвитрат страховика та скороченню часу на укладання договору. Програмаінтерфейс у страхуванні, а саме – на ринкустрахуванняжиттясприяєдистанційному доступу клієнтів до власнихнакопичувальнихрахунків, надаєможливістьвідслідковувати стан власногорахунку. Асистанспрограмипередбачаютьконсультації та наданнядодатковихпослугуклієнтам в разінастання страхового випадку[2].
Рівень розвитку цифрових технологій та аналітики сьогодні дозволяють також страховим компаніям надавати персоніфіковані послуги клієнтам в тих масштабах та через ті канали, які найбільш бажані страхувальникам. В якості альтернативних каналів широко використовуються інтернетпродажі. Кожен 4-ийстрахувальникбажаєкупитистраховепокриття онлайн. На сьогодні характерна пряма залежністьміжрівнемрозвитку страхового ринку та часткою каналу онлайн-продажівстраховихпослугсередіншихканалівзбуту. На розвинутих ринках часткаагентського каналу складає 50-60%, на середньорозвинутих – 60-70%, на нерозвинутих – 80-90%.
Середосновних причин зростаннячасткионлайнстрахування є:
1) можливістьобранняперсоніфікованихстраховихпродуктів;
2) низькавартість страхового продукту з високоюякістю;
3) можливістьпорівняннястраховихпродуктівстрахувальниками;
4) зручність для споживачів[1].
Таким чином, процес впровадження цифровізації на сучасному ринку страхування характеризується появою на ньому таких видів страхових послуг, як продажі через інтернет, збір інформації про страхувальників через всесвітню мережу, а також врегулювання страхових випадків. Використання цифрових технологій дозволяє страховикам індивідуально розробляти пропозиції по страхуванню в залежності від потреб клієнта, створювати аукціонні пропозиції, удосконалювати професійні навички персоналу, впроваджувати хмарні технології в свою роботу. З боку страхувальників користування страховими послугами через Інтернет полегшує подачу документів і інформації про настання страхового випадку, дає змогу отримати якісні консультаційні послуги, прискорювати процес оформлення страхових договорів і врегулювання страхових випадків.
Література:
1. Веретнов В. Інноваційний розвиток страхової діяльності як основа підвищення її ефективності / В. Веретнов. // ВІСНИК Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – 2015. – С. 72 – 80.
2. Гориславець П. А. Інновації у сфері страхування / П. А. Гориславець, Л. А. Алешко // Проблеми формування та розвитку інноваційної інфраструктури: європейський вектор – нові виклики та можливості: тези доповідей IIІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2015.– C. 96-97.