Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Оксенюк О.І. Особливості проведення валютно-обмінних операцій в Україні та наслідки прийняття Постанови №278
Информація до матеріалу
 (голосов: 1)
9-10-2011, 11:55

Оксенюк О.І. Особливості проведення валютно-обмінних операцій в Україні та наслідки прийняття Постанови №278

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Оксенюк О.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-53с

Особливості проведення валютно-обмінних операцій в Україні та наслідки прийняття Постанови №278

Порядок проведення валютно-обмінних обмінних операцій в Україні визначається Національним банком України (далі НБУ). До складу даних операцій належать:
1. Обмін готівкової національної валюти на готівкову іноземну валюту.
2. Обмін готівкової іноземної валюти на готівкову національну валюту
3. Конвертація (обмін) готівкової іноземної валюти однієї іноземної держави на готівкову іноземну валюту іншої іноземної держави.
Постановою Правління НБУ від 11.08.2011р. № 278 “Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України” [1], що набрала чинність 23.09.2011р. було внесено ряд змін у порядок здійснення валютно-обмінних операцій, наслідки запровадження, яких зазначені у даній роботі.
Під час проведення валютно-обмінної операції збуло впроваджено обов'язковість здійснення ідентифікації фізичної особи, що здійснює обмін в сумі до 50 тисяч гривень , щодо її резидентності. Зазначена операція має здійснюватися після пред’явлення документа, який посвідчує особу. Мається на увазі документ, що може засвідчити резидентність особи, наприклад, паспорт громадянина України чи закордонний паспорт.
При обмінних операціях обов'язковим є оформлення квитанції встановленої форми, де фіксується резидентність клієнта, його прізвище, ім'я і по-батькові. Банк також зобов'язаний отримати від клієнта копію паспорта (достатньо першої сторінки) і зберігати її протягом дня.
Впровадження даної Постанови може призвести до таких наслідків [2]:
1. Може виникнути ситуація, коли на людину, яка залишила свої персональні дані в банку, після обміну валюти оформляються споживчі кредити і пред'являються претензії. Експерти стверджують, що оформити кредит на копію паспорта досить складно, але цілком реально, особливо, якщо мати під рукою базу даних податкової.
2. Ще однією загрозою для клієнтів є те, що по одній копії його паспорта придбати валюту можуть тисячі людей, після чого контролюючі органи можуть поцікавитися, звідки у нього стільки валюти.
3. Крім того, є певні ризики для тих, хто отримує зарплату в конвертах, або на валютні картки. Навіть у столиці обсяги таких неофіційних розрахунків досягають 90%. Якщо людина отримує офіційну зарплату в межах 14 тис. грн за рік, і за цей же період людина змінює $ 14 тис., це відразу ж викличе зацікавленість у податкової інспекції. Будь-яка валютно-обмінна операція, яка здійснюється фізичною особою, вважається прибутковою операцією на особистий рахунок. Тобто, в кінці року ви повинні подати декларацію, що крім зарплати ви ще й поміняли гроші. Хоча це поки теоретично і чіпати, швидше за все, поки ніхто нікого не буде.
4. Також паспортний контроль при обміні валюти дозволяє відстежувати перекази грошей з-за кордону.
5. Також це створить певні складності і для працівників банку, оскільки необхідно буде встановлювати в установах банку копіювальні машини. Хоча і тут банки знайшли вихід. Дехто уже придбав копіювальну техніку для зняття копію першої сторінки паспорта, а дехто вивісив оголошення: “Без копій паспорта не обслуговуємо!”
6. Призведи до розвитку діяльності небанківських обмінок і «операторів чорного валютного ринку», як іноді називають вуличних «міняйл».
Отже, впровадження в дію Постанови НБУ має ряд своїх недолік як для населення, так і для банків. Хоча, якщо розглядати її з макроекономічної точки зору, то швидше за все, у НБУ вирішили «зіграти на випередження» і просто «відсікти» зайвий потік покупців. Як відомо, осінь традиційно була і залишається деколи підвищеного попиту на валюту. Але цього року ситуація на валютному ринку погіршилася ще тим, що Міністерство фінансів не отримало вчасно черговий транш від Міжнародного валютного фонду. Стан торгового балансу України також не вселяє оптимізму, оскільки спостерігається все більший перекіс у бік збільшення імпорту. У цій ситуації підвищення попиту на валюту з боку населення могло стати останньою краплею, яка порушила і так хитку рівновагу на валютному ринку, спровокувавши новий притік девальвації.

Література:
1. Постанова Національного банку України Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України від 11.08.2011р. № 278
2. Новини дня [Електронний ресурс] / офіційний сайт ДЕБЕТ-КРЕДИТ . - Режим доступу: http://www.dtkt.com.ua/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^