Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2019 » Бавдик Я.О. Сучасний стан та перспективи розвитку ринку фінансових послуг в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 483
  • Автор: yaryna_bavdyk
  • Дата: 30-10-2019, 04:06
 (голосов: 0)
30-10-2019, 04:06

Бавдик Я.О. Сучасний стан та перспективи розвитку ринку фінансових послуг в Україні

Категорія: Фінансовий ринок 2019

Функціонування ринку фінансових послуг в Україні здійснюється відповідно до Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12 липня 2001 р. № 2664-ІV. Під терміном «ринок фінансових послуг» прийнято розуміти сферу діяльності учасників ринків фінансових послуг з метою надання та споживання певних фінансових послуг. На ринку фінансових послуг фінансові посередники здійснюють операції з фінансовими активами, зумовлені потребою перерозподілу тимчасово вільних грошових коштів, бажанням отримання прибутку з однієї сторони та залучення коштів з іншої. Основне завдання посередників : організація процесу руху грошових коштів від заощадників до позичальників, із забезпеченням прийнятного рівня ризику, дохідності та ліквідності.
Ринок фінансових послуг в Україні перебуває на стадії становлення та розвитку. Це характеризується появою нових видів послуг та розвитком існуючих за допомогою сучасних технологій та інновацій. Механізми здійснення фінансових операцій вдосконалюються , розширюється варіація форм співпраці між оферентами та споживачами послуг. Можна простежити посилення конкуренції серед надавачів послуг за клієнтські бази, тимчасово вільні фінансові ресурси. Ефективне функціонування страхового ринку, розвиток небанківських кредитні установ, недержавних пенсійних фондів та інших фінансових установ сприяє стабільному та прогнозованому розвитку всіх економічних процесів у суспільстві.
Проте, на національному ринку фінансовому ринку є багато проблем, пов'язаних з недосконалістю законодавчого та нормативного регулювання процесів реалізації окремих фінансових послуг, низьким рівнем економічної грамотності та поінформованості споживачів , низьким рівнем довіри до фінансових посередників та інші.
Відповідно до статистичних даних НБУ, результат діяльності банків України на кінець 2014р. склав -52 966 млн грн, а на кінець 2015р. -57283 млн грн. Це означає, що у 2015 році збитки банків України зросли на 8 відсотків. Варто зазначити, що 63 з 96 працюючих банків України на січень 2017р. одержали прибуток на загальну суму 10,817 млрд грн, а 31 банк спрацював зі збитками на загальну суму 169,299 млрд грн. У 2018 році платоспроможні банки отримали 21,7 млрд грн чистого прибутку. «Після збиткових для банківської системи 2014-2017 років, фінансовий результат банків за 2018 рік в 21,7 млрд грн є найбільшим на історичному горизонті», зазначила перший заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова .
На фондовому ринку України спостерігалися негативні тенденції. У 2017 році загальний обсяг випусків емісійних цінних паперів, зареєстрованих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у січні 2017р., становив 3,61 млрд грн, що менше на 7,37 млрд грн порівняно з відповідним періодом 2016 року. Проте, у 2018 році фондовий ринок України зріс більше ніж на 80%. Як коментують в прес-службі ПФТС, протягом 2018 року зростання індексу ПФТС сягало навіть більшого значення, зафіксованого в рейтингу – до 92% (станом на 13 листопада). Але продажі цінних паперів в грудні призвели до зменшення його річного значення – фактичне зростання індексу ПФТС за підсумками усього року склало 75,3% (піднявшись до позначки 552,27 пунктів).
З усієї кількості небанківських фінансово-кредитних установ домінуючі позиції на фінансовому ринку займають страхові компанії, які кількісно, хоч і посідають не перше місце, але акумулюють понад 53,1 % усіх активів і мають значний потенціал для сприяння сталому розвитку вітчизняного підприємництва шляхом розміщення страхових резервів у реальному секторі економіки.
Здійснивши аналіз ринку фінансових послуг, можна виокремити такі перспективи його розвитку:
- створення ефективної системи регулювання та нагляду за діяльністю небанківських фінансових установ;
- підвищення ролі та функцій наглядових рад банків і небанківських фінансових установ, впровадження нових вимог до систем внутрішнього аудиту та контролю в банках і в небанківських фінансових установах;
- впровадження ефективного консолідованого нагляду за фінансовим сектором на основі принципів IOSCO, IAIS, Basel III, Solvency II, EIOPA, BIS;
- створення дієздатної системи гарантування вкладів населення, що сприятиме зростанню рівня довіри серед населення і, як результат, зростанню попиту на фінансові послуги .

Посилання: ЛНУ ім.І.Франка, ЕкфМ-51с, Ринок фінансових послуг

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^