Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2019 » Ковальчук А.О. Проблеми та перспективи розвитку ринку нерухомомтсі
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 120
  • Автор: kovalchukanna
  • Дата: 30-10-2019, 21:09
 (голосов: 0)
30-10-2019, 21:09

Ковальчук А.О. Проблеми та перспективи розвитку ринку нерухомомтсі

Категорія: Фінансовий ринок 2019

Нерухомість — це складова національного багатства держави, тобто сукупність матеріальних благ та об'єктів, накопичених в країні в результаті праці людей та інвестиційного використання заощаджень (житло, будівлі культурного та виробничого призначення тощо), а також частина природних ресурсів (земельні, водні,
лісові та інші ресурси), які придатні для економічного і соціального використання.
Ринок нерухомості — це важлива складова ринкової економіки. Кон'юнктура ринку нерухомості являє собою форму прояву на інвестиційному ринку у цілому чи на окремих його сегментах системи факторів (умов), що визначають співвідношення попиту, пропозиції, цін і рівня конкуренції.
Процеси функціонування ринку нерухомості постійно перебувають у центрі уваги науковців. Національний ринок нерухомості віддзеркалює всі проблеми перехідної економіки та в основному характеризується нерівномірним розвитком своїх сегментів, недосконалою законодавчою базою, а також інвестиційною активністю громадян та юридичних осіб. Водночас, цей ринок являє собою перспективну сферу вкладення для капіталу.
Ціна на нерухомість, як кон'юнктурний показник є одним із багатьох індикаторів національної економіки, що характеризують стан та динаміку економічних процесів, які відбуваються у різних сегментах внутрішнього ринку України [1]. Однією із вагомих соціально значимих складових є ринок житлової нерухомості. При дослідженні ринку житлової нерухомості основну увагу приділяють макроекономічним факторам, які є визначальними в процесі ціноутворення.
На тлі політичних змін в 2014-2015 роках в Україні середній рівень цін на нерухомість знизився рівно вдвічі. У 2016 – 2018 роках ПАФ України почала своє відновлення і виріс з 91 до 130,5 мільярдів доларів (47%), загальний індекс на нерухомість, що надається різними ріелторськими агентствами, так і не відновився. Щоб орієнтуватися в ціновій політиці на нерухомість і визначити, які будуть ціни на нерухомість в 2020 році в Україні, необхідно проаналізувати економіку і промисловість країни в цілому. Попит на нерухомість також дуже важливий показник до коригування та формування цін.
Україна є сировинною країною, тому дуже залежить від наявності попиту на продукцію на міжнародних ринках. Зокрема, це енергетика, зерно і метал. Падіння цін і попиту ведуть і до обвалу цін на ранку житлової нерухомості в Україні. Найбільш яскравим показником є зв’язок ціни одного квадратного метра житла і середньої заробітної плати по країні.
Ціни на нерухомість рухаються за коефіцієнтом середньої заробітної плати. Згідно з прогнозами, зростання заробітної плати в Україні складе 6,4%, а безробіття зменшиться на 8,6%. 15 травня 2019 року Кабінетом міністрів прийнято Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2020 – 2022 роки, розроблений Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Згідно з прогнозами, є два шляхи розвитку макроекономічних показників. При першому варіанті ВВП зросте в 2020 році на 3,3%, в 2021-на 3,8%, в 2022 – на 4,1%.
Очікується зростання споживчих цін на 6%, в 2021 – на 5,7%, в 2022 – 5,3%. При другому варіанті прогнозних показників ВВП зросте в 2020 році на 3,6%, в 2021-на 3,6%, в 2022-на 3,3%. Зростання споживчих цін складе 6,5%, в 2021 – 7,1%, в 2022 – 7%. Світовий банк надав дані аналізу валового внутрішнього доходу України в 2019 році, при яких показник ВВП знизився з 2,9% до 2,7%. Враховуючи обидва варіанти розвитку макроекономічних показників, у 2020 році ВВП в Україні зросте в середньому на 1%.
Коли зменшується попит, зменшується і пропозиція. Проте кон’юнктуру ранка визначає виключно попит, а пропозиція досить еластична. Хоча забудова великих міст країни відбувається, міста розширюються, але недостатньо для зміни цього співвідношення.
Якщо говорити про ринок комерційної нерухомості, то він активно розвивається. Ні війна, ні криза в країні не зупинили будівництва торгово-розважальних майданчиків. За оцінками експертів протягом наступних трьох років під нові ТРЦ буде віддано понад 1 млн кв. м площі. Торгівля стала найбільш популярним бізнесом в Україні, тому на таку нерухомість попит є [3]. Згідно огляду ринку нерухомості Інтерфакс-Україна, зростає і пропозиція і попит. А це означає, що ціни на комерційну нерухомість в 2020 році буду рости.
Варто зазначити, що особливо великого попиту на ринку житлової нерухомості України немає. Це спричинено ти, що в останні роки населення України різко скоротилось. Державна служба говорить про невтішну статистику: на 100 осіб померлих припадає всього 59 народжених. Проте, ціни на квартири будуть збільшені на 7-10%, однак, при торзі можливий спад цінового рівня на 30%. При цьому сама покупка нерухомості для споживачів буде ризикованою [2].
Ризики, пов’язані з придбанням нерухомості обумовлені великим зростанням незаконних забудов в 2017-2018 роках. З метою боротьби з недоброякісним забудовами 1 вересня 2018г. набули чинності нові державні будівельні норми, які посилюють вимоги до житлових будинків. Прийнятий закон дозволить поліпшити якість житла в 2020 році.
У 2019 році помічено подорожчання будівництва на 20-35% через зростання цін на будівельні матеріали і на надбавку до зарплат робітників. Це спричинило за собою підвищення цін на нерухомість в 2019 році на 10-15%. Така тенденція буде зберігатися і в 2020 році.
Загалом, спрогнозувати, коли впадуть ціни на нерухомість в Україні достовірно не можна. Всі економічні коливання на міжнародних аренах, зовнішня, внутрішня, економічна і соціальна політика України не дають конкретно говорити про те, чи вдасться стабілізувати ціни на ринку нерухомості в країні. На підставі вищезазначеного можна надати прогноз на 2020 рік для ринку нерухомості: ціни прагнуть вгору з невеликим коефіцієнтом. За наявності світової кризи та економічної нестабільності ціни на нерухомість в Україні впадуть.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Кулікова Л. В. Сучасні тенденції розвитку будівельних підприємств. Інвестиції: практика та досвід. 2017. № 8. С. 52–55.
2. Ринок нерухомості України: як зміняться ціни на житло [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://ua.news/ua/rynok-neruhomosti-ukrayiny-yak-zminyatsya-tsiny-na-zhytlo/
3. З акцентом на якість: аналіз ринку комерційної нерухомості України [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://pro-consulting.ua/ ua/pressroom/s-uporom-na-kachestvo-analiz-rynkakommercheskoj-nedvizhimosti-ukrainy
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
^