Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2019 » Рошко Т.І. Податкове стимулювання інноваційної діяльності підприємств в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
30-10-2019, 22:49

Рошко Т.І. Податкове стимулювання інноваційної діяльності підприємств в Україні

Категорія: Фінансовий ринок 2019

Рошко Т.І.
ЕкДМ-51с
Податкове стимулювання інноваційної діяльності підприємств в Україні
Інноваційність є визначальною характеристикою сучасних науково-технічних, виробничих, соціально-економічних та усіх суспільних процесів. Від оволодіння інноваційними механізмами розвитку залежить доля України: чи рухатиметься вона в напрямі входження до числа розвинених країн, чи залишиться стагнуючою країною на узбіччі науково-технічного і соціального прогресу [3, с. 5].
Податкові стимули зарекомендували себе як дієвий інструмент непрямої державної підтримки інноваційної діяльності на її завершальному етапі та з початком серійного випуску інноваційної продукції і отримання прибутків. Надання податкових стимулів дозволяє знизити середньозважену вартість капіталу (за рахунок економії на сплаті податків) лише прибутковим підприємствам. Тому надання податкових стимулів збитковим підприємствам є недоцільним.
Згідно законодавства України, інновації – це новостворені (застосовані) і (або) вдосконалені конкурентоздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні рішення виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і (або) соціальної сфери [2].
У рейтингу 2019 року країн з найбільш інноваційною економікою Україна посіла 53-ге місце, опустившись на 7 сходинок порівняно з попереднім роком. Згідно з рейтингом, обсяг коштів у відсотковому відношенні до ВВП, який Україна витрачає на дослідження і розробки має коефіцієнт 44; продуктивність 50; присутність в економіці високотехнологічних компаній 34; кількість зареєстрованих патентів і число дослідників-науковців – 27.[1]
Сьогодні державна підтримка науково-дослідної та інноваційної діяльності підприємств в Україні здійснюється у формі податкових пільг та прямого бюджетного фінансування. Аналізуючи різні точки зору, варто зазначити, що податкові пільги в Україні не використовують зважено, оскільки вони великі за обсягом і певною мірою нераціонально розподілені за галузями. [3, c.42]
В іноземній практиці використовують більш досконалі інструменти податкового стимулювання.(табл.2)
Таблиця 2
Інструменти податкового стимулювання інноваційної діяльності

Рошко Т.І. Податкове стимулювання інноваційної діяльності підприємств в Україні
Рошко Т.І. Податкове стимулювання інноваційної діяльності підприємств в УкраїніСьогодні державна підтримка науково-дослідної та інноваційної діяльності підприємств в Україні здійснюється у формі податкових пільг та прямого бюджетного фінансування. Податкове стимулювання інноваційної діяльності включає деякі пільги з податку на додану вартість, податку на прибуток, мита, та податку на доходи фізичних осіб. Аналізуючи різні точки зору, варто зазначити, що податкові пільги в Україні не використовують зважено, оскільки вони великі за обсягом і певною мірою нераціонально розподілені за галузями. [2, c.42]
Аналізуючи сучасний стан інноваційної діяльності підприємств України, слід виокремити такі основні проблеми її стимулювання: недосконала законодавча база та податкова політика; самі податкові пільги безпосередньо діють в контексті бюджету держави та не мають прямого взаємодії саме до інноваційних проектів; наразі нема чітких напрямків податкового стимулювання підприємств такого роду діяльності, а лише наявні нечіткі та дуже загальні орієнтири.
В умовах ринкової економіки забезпечувати підтримку інноваційної діяльності слід ефективними податковими стимулами. Але існує ряд проблем, які гальмують процес розвитку інновацій та гідного виходу України на світовий ринок, а саме законодавча база. На основі досвіду зарубіжних країн слід виокремити активне залучення податкового кредиту та податкової знижки. Ці два інструменти дають синергетичний ефект і мають більше ефект, а ніж нераціональне використання групи податкових пільг в цілому.

Література
1. Bloomberg назвав найбільш інноваційні економіки світу. Україна в кінці рейтингу https://landlord.ua/news/bloomberg
2. Закон України «Про інноваційну діяльність» N 5460-VI ( 5460-17 ) від 16.10.2012 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/40-15.
3. Луніна І. О. Бюджетно-податкове стимулювання інноваційної діяльності в Україні / І. О. Луніна, О. С. Білоусова, О. О. Булана // Економіка і прогнозування. – 2016. – № 1. – С. 41-56. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/econprog_2016_1_5.

Посилання: тези

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^